Informacje

Jasło uczciło Światowy Dzień Sybiraka 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Miasto Jasło, wraz ze swoimi jednostkami kultury, przygotowało i zorganizowało uroczyste obchody 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Wydarzeniu towarzyszyła msza święta, ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtych tragicznych wydarzeń oraz okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez burmistrza.

Przygotowane przez władze Jasła, wspólnie z miejskimi instytucjami kultury, uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka, zostały zorganizowane dla przypomnienia kolejnej rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Sobotnie wydarzenie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Kościele Ojców Franciszkanów – Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego, patrona miasta. Następnie uczestnicy eucharystii przeszli pod pomnik „Golgota Wschodu”.

Obchody w tym miejscu rozpoczęły się od odegrania i odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie druh Wiesław Hap z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich odczytał okolicznościowy Apel Pamięci.

Dalsza część uroczystości była związana z ceremonią składania kwiatów pod pomnikiem.

Kwiaty złożyły delegacje: Światowego Związku Sybiraków na czele z przewodniczącym koła w Jaśle Franciszkiem Trocińskim; miasta Jasła w osobach burmistrza Ryszarda Pabiana, zastępczyni burmistrza Elwiry Musiałowicz-Czech i przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Raka; powiatu jasielskiego w osobie wicestarosty Stanisława Pankiewicza; parlamentarzystów w osobach Mateusza Lechwara – przedstawiciela Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Natalii Janowiec – przedstawiciela Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając i Rafała Jarosza – przedstawiciela Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej; służb mundurowych w osobach bryg. Piotra Śmietany – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle , kom. Bartłomieja Świerczka – zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, kpt. Pawła Lechwara – przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle i insp. Mirosława Rojkowskiego – przedstawiciela Straży Miejskiej; miejskich instytucji kultury – Jasielskiego Domu Kultury, Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej; Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz miejskich placówek oświatowych – Zespołu Szkół Miejskich nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. bpa Ignacego Krasickiego.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Jakże inna byłaby Polska, gdyby nie ofiara naszych Rodaków prześladowanych i pomordowanych na Wschodzie. Przywołujemy dzisiaj ich imiona i nazwiska, dokonania i życie zawodowe. Wspominamy to kim byli dla swoich rodzin i lokalnych społeczności. Wielu z nich nie ma nawet na swoich grobach krzyża. Spotykamy się dzisiaj tutaj przy pomniku „Golgota Wschodu”, by wszystkim im oddać hołd, by podziękować im za pracę na rzecz Ojczyzny. W sposób szczególny dziękujemy dzisiaj członkom Związku Sybiraków. To oni od wielu lat podejmują wielki wysiłek na rzecz pamięci o ofiarach sowieckich represji. Dziękujemy za Wasze świadectwo, za Wasz trud oraz chęć dzielenia się swoimi przeżyciami i wspomnieniami. – usłyszeli uczestnicy wieczornego spotkania od gospodarza naszego miasta.

Na zakończenie okolicznościową prelekcję wygłosił Przemysław Misiołek z Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego.

Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich.

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych oraz muzyków Miejskiej Orkiestry Dętej.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE