Kultura | rozrywka | edukacja

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Jaśle kolejny raz zachwycił małych studentów!

| FOT. © materiały prasowe DUT / Ilona Czech

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami popularnonaukowymi w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego (DUT) w Jaśle. Semestr letni zapoczątkował biotechnologiczny, interaktywny wykład, który zainspirował łącznie 160 dzieci biorących udział w projekcie. To już szósty semestr DUT organizowany dla „spragnionych wiedzy” dzieci z terenu powiatu jasielskiego.

W ubiegłą sobotę, 18 marca rozpoczął się semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle, kolejny raz udowadniając uczestnikom jak fascynujący może być świat nauki. Pierwszy wykład zapoczątkował cykl spotkań zawierających wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Wykłady odbywające się w Generatorze Nauki w Jaśle, dają możliwość uczestnictwa 160 dzieciom, natomiast warsztaty prowadzone w małych grupach, odbywają się w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. Wszystkie zajęcia są całkowicie bezpłatne dla uczestników.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „Inspiracje z natury”, prowadzący zademonstrował słuchaczom jakie inspiracje do świata nauki wniósł motyl, jak lilie wodne zmieniły nasze otoczenie oraz co w kuchni mogą produkować pleśnie. Podczas wykładu zrealizowane zostały eksperymenty wykorzystujące powierzchnie superhydrofobowe i superhydrofilowe, a także odbył się pokaz działania enzymów z wybarwianiem produktów reakcji. Zdumienie i zachwyt wyraźnie widoczny na twarzach uczestników okazał się najlepszą odpowiedzią na pytanie – czy wykład się podobał? Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w doświadczeniach nie brakowało, a wszystko to dzięki interaktywnym zajęciom prowadzonym przez dr Pawła Jedynaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Dębicy i Zarszynie. W ubiegłą sobotę wykład inauguracyjny odbył się także w Mielcu gdzie mali studenci mogli poeksperymentować z fizyką, skupiając się głównie na temacie ruchu i bezwładności.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta. W semestrze letnim DUT w Jaśle, dla zakwalifikowanych uczestników zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne.

Przedsięwzięcie i realizację DUT w Jaśle wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło, Nowy Styl, Jafar oraz Partnerzy: HABYS, PGZK Jasiel, PRDM, Solgam, Stalmet, Toyota Jasło, Trans-Allen, KS, Gmina Skołyszyn.

(Dziecięcy Uniwersytet Techniczny)

Back to top button