Informacje

Polak i Ukrainiec przewozili 30 tysiecy papierosow z przemytu

Trefny towar został zarekwirowany przez strażników granicznych (fot. KOSG)
Trefny towar został zarekwirowany przez strażników granicznych (fot. KOSG)

8 kwietnia 2009 funkcjonariusze placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Barwinku, pełniący służbę graniczną na drodze nr 28, w rejonie Jasła, zatrzymali do kontroli drogowej samochód citroen berlingo prowadzony przez 28-letniego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego, któremu towarzyszył 30-letni obywatel Ukrainy.

Strażnicy graniczni ujawnili w kontrolowanym samochodzie przemyt aż 30 tysięcy (1,5 tysiąca paczek) papierosów z ukraińskimi znakami akcyzy skarbowej o czarnorynkowej wartości ponad 12 tysięcy złotych.

Obaj sprawcy przyznali, że zamierzali pokątnie odsprzedać przemycone papierosy, oczywiście po wyższych cenach, niż przy zakupie na Ukrainie. Wszczęte zostały wobec nich sprawy karno-skarbowe.

Zatrzymany towar został przekazany do Urzędu Celnego w Krośnie, a samochód osobowy citroen berlingo o wartości ok. 20 tysięcy złotych, który posłużył do przewozu przemytu, będący własnością mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego, także został zatrzymany – na poczet przyszłych kar finansowych. Po zakończeniu spraw karno-skarbowych obywatel Ukrainy, jako cudzoziemiec, który naruszył przepisy ustawy o cudzoziemcach, i jako współsprawca przemytu i nielegalnego przewożenia towarów akcyzowych, zostanie najprawdopodobniej uznany za osobę niepożądaną w Polsce i może mu to utrudnić w przyszłości uzyskanie wizy wjazdowej także do innych państw Unii Europejskiej.

Obywatel polski, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, oczywiście także poniesie konsekwencje popełnienia przestępstwa przemytu – głównie finansowe.

Mówi mjr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy KOSG: posłuchaj

(KOSG)

SŁOWA KLUCZOWE