Kultura | rozrywka | edukacja

„Niezwykłe przygody wiejskiego kołacza”

Maria Tomasik zaprezentowała fragment swojego nowego tomiku. Fot. GBP w Szebniach
Maria Tomasik zaprezentowała fragment swojego nowego tomiku.
Fot. GBP w Szebniach

Pod takim tytułem ukazał się właśnie zbiór wierszy autorstwa Marii Tomasik z Sądkowej. To niezwykłe wydawnictwo jest nawiązaniem do tradycji głoszącej pochwałę chleba. Autorka poetycko maluje obraz polskiej wsi, a zapach wiejskiego kołacza ożywia naszą wyobraźnię.

Maria Tomasik jest przewodniczącą Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Jasielskiego. Zadebiutowała tomikiem poezji „Z serca”, wydanym w 1999 roku. Dorobek artystyczny autorki prezentuje się znakomicie, wydała już kilka swoich tomików: „Dla ciebie”, „Moja ojczyzna”, „Do ciebie panie” (rok 2000), cykl książeczek dla dzieci: „Bajeczki”, „Zwierzątka z podwórka”, „W lesie i w wodzie”, „Babcia i wnuczęta” oraz nostalgiczny tomik „Tęsknota” (rok 2003), tomik „Pamięci Ojca Świętego” (rok 2006), tomiki: „Ziemio moja”, „Swojskie tematy, sami swoi” oraz „Kocham Cię Ziemio, po której chodzę” (rok 2008). W swoich utworach często sięga po elementy gwary ludowej.

„Niezwykłe przygody wiejskiego kołacza” to najnowszy zbiór wierszy artystki pochodzącej z Sądkowej w gminie Tarnowiec. Zawarte w nim utwory powstawały w ostatnim dziesięcioleciu. Książeczka ta jest adresowana przede wszystkim do najmłodszych czytelników.

Książkę ilustrują dodatkowo prace plastyczne dzieci, uczęszczających na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Szebniach oraz Tarnowcu.

W uroczystej promocji tomiku, który odbył się w miniony wtorek (12 maja) wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gminy Jasło i Tarnowiec, twórcy ludowi, artyści rzeźbiarze, przedstawicielki KGW z terenu powiatu jasielskiego oraz dzieci i młodzież z Szebni, Zimnej Wody, Niepli, Tarnowca i Glinika Polskiego, które są autorami ilustracji do książeczki. Uroczystą promocję uświetnił występ w wykonaniu dzieci z Szebni i Tarnowca przy oprawie muzycznej Tadeusza Olbrechta.

Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu Urzędów Gminy w Jaśle i Tarnowcu.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE