Informacje

Brakuje krwi w szpitalu

Małgorzata Cisek-Prajsnar apeluje do mieszkańców Jasła i okolic o honorowe oddawanie krwi w czasie wakacji. Fot. Damian Palar
Małgorzata Cisek-Prajsnar apeluje do mieszkańców Jasła i okolic o honorowe oddawanie krwi w czasie wakacji.
Fot. Damian Palar

Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat może oddać krew i uratować komuś życie. Potrzeby są duże, zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym, kiedy częściej dochodzi do wypadków i innych zdarzeń, gdzie krew jest niezbędna do udzielenia pomocy medycznej.

W terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, mieszczącego się w jasielskim szpitalu, brakuje najbardziej grupy krwi „O” i „A” (Rh plus i minus). Powód: w wakacje potrzeby te są znacznie większe niż na co dzień, natomiast brakuje chętnych, którzy chcieliby bezinteresownie oddać krew. Najczęściej jest to młodzież ze szkolnych kół honorowych krwiodawców, która ma teraz wolne od zajęć.

W momencie, kiedy zdarza się jakiś wypadek musimy korzystać z gotowej krwi. Jeżeli nie ma jej w naszym oddziale terenowym, trzeba szukać w innych. W okresie wakacji braki są wszędzie. Jeżeli jest konkretna akcja dla jakiejś osoby, wtedy jakoś ludzie bardziej chętnie przychodzą. A jak to jest dla osób anonimowych to ciężko jest zmobilizować. Dlatego prosimy, żeby pomyśleć o tym i żeby się zgłosić. – mówi Małgorzata Cisek-Prajsnar, p.o. kierownik Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle.

Osoby oddające honorowo krew mogą nie tylko liczyć na kilka tabliczek czekolady i jeden dzień wolny od pracy. Przede wszystkim zostanie oznaczona grupa krwi, jeśli wcześniej nie zostało to zrobione. Są też badani przez lekarza. Krew badana jest też pod kątem wirusologicznym, czyli mogą wykryć w naszym organizmie jakieś zagrożenie. Wtedy można podjąć wcześniejsze leczenie.

Krew mogą oddawać osoby zdrowe, czyli takie, które nigdy nie chorowały na żółtaczkę, choroby weneryczne, na serce, nerki, nie mają jakiś przewlekłych chorób, również chorób hormonalnych, które w ciągu ostatniego pół roku nie przechodziły zabiegów operacyjnych, nie były nakłuwane igłami wielorazowego użytku przy okazji zakładania kolczyków, robienia tatuaży, akupunktury, depilacji kosmetycznej, czy badań endoskopowych. Mogą oddawać osoby, które nie zażywają żadnych leków. Wiek od 18 do 65 lat. – wymienia Małgorzata Cisek-Prajsnar.

Przed przetoczeniem krwi pacjentowi, musi ona posiadać odpowiednie badania serologiczne. Każdy krwiodawca musi mieć oznaczoną grupę krwi w układzie ABO i Rh, oznaczone przeciwciała odpornościowe oraz wszystkie badania wykonane w pracowni wirusologicznej. Dopiero wszystkie te badania dopuszczają tą krew do celów medycznych.

Krwiodawcy mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który mieści się w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, ulica Lwowska 22 (piętro drugie – obok rejestracji SOR). Dodatkowo dla osób pracujących zostanie zorganizowana akcja honorowego oddawania krwi w niedzielę 19 lipca. Wszystkich chętnych zapraszamy od godziny 9 do 15.

Mówi Małgorzata Cisek-Prasjnar (posłuchaj)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE