Informacje

Mrukowa: Strażacy doposażeni w nowy wóz ratowniczy

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrukowej (gmina Osiek Jasielski) otrzymali dzisiaj upragniony od dawna lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na cztery koła. Wóz bojowy marki GAZ będzie im służył do gaszenia pożarów w trudnym leśnym terenie.

Fot. Damian Palar
Nowy wóz bojowy OSP Mrukowa.
Fot. Damian Palar

Do tej pory na wyposażeniu miejscowej jednostki był stary, wysłużony samochód gaśniczy marki ŻUK. Nie spełniał on jednak oczekiwań strażaków, którzy na swoim terenie działania wyjeżdżają przeważnie do podpaleń lasów i nieużytków rolnych. Nowy samochód bojowy z pewnością ułatwi im wykonywanie działań ratowniczo-gaśniczych, do których na szczęście w ciągu całego roku wyjeżdżają tylko kilka razy.

Taki samochód jest nam bardzo potrzebny przy różnych pożarach lasów, łąk. Wiadomo w sezonie letnim jest dużo takich zajść. Ciężko jest dojechać ze względu na uwarunkowanie tego terenu. A więc przyda się. Jest wyposażony w agregat wysokociśnieniowy. Do takiej szybkiej akcji, szybkiego natarcia jest bardzo przydatny. – powiedział Daniel Socha, prezes OSP Mrukowa.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu marki GAZ kosztował 132 tysiące złotych. Część środków pochodziła z dotacji pozyskanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, natomiast pozostałą kwotę dołożyli radni gminy Osiek Jasielski.

Wiemy, iż technika idzie do przodu. Każde jednostki doposażają się w sprzęt. Cieszę się z tego, iż udało się w końcu zrealizować to marzenie tutejszych strażaków. Myślę, że ten samochód będzie im dobrze służył. Na pewno będą z niego korzystać nie tylko w trakcie akcji pożarowych, ale także w trakcie ćwiczeń, bądź zawodów gminnych czy powiatowych. – mówi Mariusz Pykosz, wójt gminy Osiek Jasielski.

Oprócz wyposażenia w napęd 4×4 i motopompę pożarniczą, nowy samochód ma silnik wysokoprężny o mocy 115 kM, zbiornik wody o pojemności 300 litrów, kabinę dla pięciu osób, niezależne ogrzewanie spalinowe i radiostację samochodową. Zabudowa wewnętrzna została wykonana ze stali nierdzewnej w formie półek i podestów pokrytych aluminiową blachą z mocowaniami na sprzęt pożarniczy. Poza tym wóz posiada zestaw oświetlenia sygnalizacyjnego dla pojazdów uprzywilejowanych. Pojazd wyprodukowano w firmie Moto-Truck w Kielcach.

Mówi Mariusz Pykosz, wójt gminy Osiek Jasielski (posłuchaj)

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE