Informacje

Odszedł „Zasłużony dla Miasta Jasła” prof. Mieczysław Wieliczko

Fot. archiwum
Fot. archiwum

W Jaśle zmarł dzisiaj Mieczysław Wieliczko – profesor historii, autor kilkudziesięciu opracowań historycznych na temat naszego miasta, uhonorowany tytułem „Zasłużonego dla Miasta Jasła”. Miał 74 lata.

Prof. Wieliczko odwiedził swoje rodzinne miasto na zaproszenie prezesa Fundacji im. Stefanii Woytowicz Karola Głowy. W środę w świetlicy Bursy Międzyszkolnej wystąpił z wykładem na temat „Wkładu Polaków do kultury i gospodarki Ukrainy”. Odbiorcą interesującej lekcji historii była młodzież polonijna z okolic Odessy, która przyjechała do Polski na zaproszenie Wspólnoty Polskiej Oddział w Rzeszowie i Fundacji im. Stefanii Woytowicz. Ostatnio był również recenzentem bogatej publikacji pod hasłem „Encyklopedia Jasła”, której autorem jest Zdzisław Świstak.

Mieczysław Wieliczko (1935-2009) był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. W 1956 roku ukończył studia historyczne na UMCS w Lublinie. W latach 60. ubiegłego wieku współtworzył monografię „Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego” oraz filmu dokumentalnego „Jasło”, wydanych z okazji obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Jasłu. W 1974 roku obronił pracę doktorską na temat „Jasielskie w latach II wojny światowej”. Był adiunktem w Zakładzie Historii Najnowszej UMCS w Lublinie, gdzie dzięki swojej pracy doszedł do tytułu profesora.

Był też autorem kilkudziesięciu opracowań historycznych na temat naszego miasta. Za zasługi w dziedzinie oświaty, nauki i kultury Rada Miejska Jasła nadała mu 14 lutego 2005 roku tytuł „Zasłużonego dla Miasta Jasła”, uzasadniając swój wybór wieloletnią aktywnością na rzecz upowszechniania historii miasta, będącą przykładem szczególnego przywiązania do Jasła.

Jasło żegna dzisiaj swojego wybitnego rodaka. Rodzinie oraz przyjaciołom składam wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci prof. Mieczysława Wieliczki. Cześć Jego Pamięci!

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE