Informacje

Jednostka OSP Niegłowice dostała nowoczesny wóz ratowniczy

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaśle-Niegłowicach otrzymała lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki GAZ o napędzie na cztery koła. Zastąpi on wysłużonego już prawie czterdziestoletniego Żuka, który był na wyposażeniu miejscowej jednostki. Nowy wóz bojowy kosztował prawie 160 tysięcy złotych.

Fot. Damian Palar
Nowy wóz bojowy OSP Niegłowice.
Fot. Damian Palar

Samochód ratowniczy wyposażony jest w wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy ze zbiornikiem wodnym o pojemności 300 litrów, agregat prądotwórczy, wyciągarkę elektryczną o wyciągu do 3,5 ton, taran z przodu pojazdu, zestaw oświetlenia sygnalizacyjnego dla samochodów uprzywilejowanych oraz radiostację marki Motorola. Pojazd jest napędzany wysokoprężnym silnikiem o mocy 102 koni mechanicznych i może przewozić maksymalnie sześciu ratowników.

Samochód ten będzie wykorzystywany w akcjach ratowniczych, a w szczególności przy gaszeniu pożarów, w akcjach przeciwpowodziowych oraz przy usuwaniu skutków powodzi i miejscowych podtopieniach. Przez ostatnie lata nasza jednostka bardzo często uczestniczyła w akcjach przeciwpowodziowych, w szczególności w 2006 roku, kiedy to nasze miasto nawiedziła powódź stulecia. W późniejszych latach braliśmy udział w usuwaniu skutków powodzi i podtopień, np. na przełomie czerwca i lipca br., kiedy to nasze miasto nawiedzały częste niespodziewane i gwałtowne ulewy. – powiedział Marek Myśliwiec, prezes OSP Jasło-Niegłowice.

W najbliższym czasie wóz bojowy zostanie doposażony w pozostały sprzęt ratowniczy, który znajduje się na wyposażeniu miejscowej jednostki OSP. Całkowity koszt zakupu pojazdu wyniósł 156 893 złote. Środki na ten cel pochodziły z różnych źródeł, m.in. z: Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie (50 tys. zł.), Urzędu Miasta w Jaśle (80 tys. zł.), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (20 tys. zł.) oraz Zakładu Produkcji Metalowej Naftobudowa S.A. (10 tys. zł.). Samochód ratowniczy wyprodukowano w firmie Moto-Truck w Kielcach.

Dla portalu terazJaslo.pl mówi Marek Myśliwiec, prezes OSP Jasło-Niegłowice (posłuchaj)

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE