Informacje

Setka najbiedniejszych uczniów otrzyma nowe przybory szkolne

Krystyna Długosz (z prawej) wydaje jedną z Wyprawek dla Żaka. Fot. Damian Palar
Krystyna Długosz (z prawej) wydaje jedną z "Wyprawek dla Żaka".
Fot. Damian Palar

Każdy uczeń marzy, aby po wakacjach pochwalić się nie tylko letnimi wspomnieniami, ale również wyposażeniem tornistra, nowym piórnikiem, fajnymi długopisami czy ciekawymi wzorkami na zeszytach. Niestety nie wszystkich rodziców stać na zakup przyborów szkolnych dla swoich pociech. Dlatego Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle przygotował sto wyprawek szkolnych, które trafią do najbardziej potrzebujących dzieci w naszym regionie.

Celem organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż już od kilku lat akcji charytatywnej „Wyprawka dla żaka” jest wyrównanie szans edukacyjnych najbiedniejszych uczniów poprzez wyposażenie ich w podstawowe przybory szkolne. Na wyprawkę składają się: blok rysunkowy, papier kolorowy, piórnik, mazaki, kredki, plastelina, po dwa zeszyty w linię i w kratkę, farby, gumka do mazania, klej, ołówek, długopis, linijka i temperówka.

Na wyprawkę tą składają się praktycznie wszystkie artykuły i przybory szkolne, które są potrzebne, oprócz tornistra i książek. Akcja ta cieszy się dużym powodzeniem. – mówi Krystyna Długosz, kierownik biura PCK w Jaśle.

Pomoc adresowana jest do dzieci (pierwszo i drugoklasistów) z najbiedniejszych rodzin typowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowcu oraz Zarząd Rejonowy PCK w Jaśle. Zakup przyborów szkolnych był możliwy dzięki sponsorom oraz z funduszy zbieranych podczas różnych akcji prowadzonych przez cały rok przez Polski Czerwony Krzyż.

My jako zarząd PCK jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy pomagać i że usłyszymy od tych ludzi, którzy potrzebują pomocy, słowo dziękuję. Chciałam też podziękować wszystkim ludziom, wszystkim ofiarodawcom, pomagają nam i nawet tą najskromniejszą złotówką zasilają nasze konto. Dzięki temu możemy spieszyć ludziom z pomocą, gdyż my jako PCK nie jesteśmy organizacją dotowaną odgórnie. – dodaje Krystyna Długosz.

Zarząd Rejonowy PCK w Jaśle wydaje również paczki żywnościowe dla osób najbardziej potrzebujących. Każde opakowanie zawiera podstawowe artykuły typu: mąka, cukier, mleko, kasza jęczmienna, makaron, płatki kukurydziane i dżem. Osoby chcące skorzystać z takiej formy pomocy muszą otrzymać specjalne zaświadczenie z właściwego dla miejsca zamieszkania ośrodka pomocy społecznej i na tej podstawie otrzymają paczkę w biurze PCK przy ulicy Igielnej w Jaśle.

Mówi Krystyna Długosz, kierownik biura PCK w Jaśle (posłuchaj)

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE