Kultura | rozrywka | edukacja

„Do piachu” Różewicza na deskach JDK (zapowiedź)

Przedostatnim widowiskiem, wystawionym w Jasielskim Domu Kultury w ramach I Jesiennych Spotkań z Teatrem, będzie „Do piachu” Tadeusza Różewicza w interpretacji lubelskiego Teatru Provisorium i Kompanii Teatr. Sztukę można będzie obejrzeć we wtorek (17 bm.) o godz. 11 i 18.

Twórcy spektaklu „Do piachu” nieco odeszli od oryginału Różewicza, na daleki plan przesuwając sprawy związane z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Pokazują swoisty raport z lasu czasu apokalipsy, czasu „kiedy Bóg człowieka opuścił”. Sztuka pokazuje jak las – symbol izolacji – zmienia człowieka: wszystko się zamazuje, sacrum miesza się z profanum. Marny żywot akowców w cuchnących okopach, opatrzony jest poetyckim komentarzem – „Pieśnią o miłości życiu i śmierci korneta Krzysztofa Rilke”, melorecytowaną przez Borysa Somerschafa. Przedstawienie wykracza poza doraźność polskich dylematów, proponując nowe spojrzenie na palące niegdyś kwestie narodowe. Zderzenie poetyki ze zwierzęcą niemal egzystencją nadaje mu ponadczasowy wymiar i rangę ogólnoludzką, doskonale obrazując egzystencję człowieka w świecie. Na podkreślenie zasługują znakomite kreacje aktorskie i ciekawe wykorzystanie rekwizytów oraz sama „teatralność” przedstawienia.

Tę realizację dramatu „Do piachu” pojmujemy również jako swoistego rodzaju trzecią część tryptyku. Jest chyba jakaś tragiczna kontynuacja: od Józia z Ferdydurke, poprzez młodego Törlessa do wiejskiego głupka Walusia. To jakaś bolesna opowieść o kawałku naszej dwudziestowiecznej historii – twierdzą reżyserzy Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz.

Przedstawienie otrzymało Główną nagrodę reżyserską oraz Nagrodę dla twórców i realizatorów spektaklu podczas X Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (2004) oraz Wielką nagrodę jury – Nagrodę Ministra Kultury podczas Festiwalu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie (2005).

Witold Mazurkiewicz został wyróżniony podczas Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu.

Reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
Muzyka: Borys Somerschaf
Konsultacja scenograficzna: Tomasz Bułhak, Jerzy Rudzki
Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet, Borys Somerschaf

Ostatni spektakl:

21 listopada 2009 r., godz. 18
Stachura – piosenki Edwarda Stachury śpiewa Piotr Machalica
Pomysł całości, postać Michała Kątnego: Robert Dorosławski
Teatr im. Adama Mickiewicza – Częstochowa
Występują: Piotr Machalica, Robert Dorosławski, Marcin Lamch – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne, Dariusz Bafeltowski – gitary, Krzysztof Niedźwiecki – gitary
Bilet 25 zł

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE