Informacje

Nowa droga do strefy ekonomicznej

Oddany do użytku zmodernizowany odcinek ulicy Fabrycznej oraz nowo wybudowana droga KZ4 wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Bieszczadzką, stanowią ważne połączenie komunikacyjne dla inwestorów, którzy w niedalekiej przyszłości będą chcieli ulokować swoje inwestycje w strefie przemysłowej w podjasielskich Warzycach.

Droga KZ4 w Warzycach. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Droga KZ4 w Warzycach.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Na realizację inwestycji pod nazwą „Poprawa powiązań komunikacyjnych obszarów gospodarczych i przemysłowych Miasta Jasła”, miasto otrzymało środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 3,4 miliona złotych. Całkowity koszt zadania zamknął się w kwocie 6,48 miliona złotych. Projekt obejmował przebudowę ulicy Fabrycznej, budowę drogi KZ4 (równoległej do ulicy Fabrycznej) oraz budowę skrzyżowania drogi KZ4 z drogą krajową nr 28.

Ta inwestycja przyczynia się do większej atrakcyjności terenów, jeżeli chodzi o inwestora. Inwestor przyjdzie, wybuduje fabrykę, ale nie w szczerym polu. On już chce mieć pewną infrastrukturę przygotowaną. My taki teren przygotowaliśmy i zapraszamy wszystkich inwestorów. Mam nadzieję, że śledząc nasze działania, już wiedzą, że jest teren, który jest w podstrefie Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej. A więc tu są dodatkowe plusy tego usytuowania. – podkreśla Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

W ramach projektu, na ulicy Fabrycznej wykonano nową nawierzchnię asfaltową na długości 780 metrów, wybudowano nowy chodnik, oświetlenie uliczne po jednej stronie drogi oraz przebudowano kanalizację teletechniczną. Natomiast nowa droga KZ4 ma ponad pół kilometra długości. Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wybudowano dodatkowo skrzyżowanie z ulicą Bieszczadzką wraz z oznakowaniem skrętów do strefy ekonomicznej i przejściami dla pieszych. Ulica została również oświetlona.

Ten teren w przyszłości będzie cały zagospodarowany. Tu się tworzy w tej chwili strefa przemysłowa miasta Jasła. – dodaje Kurowska.

Kolejną potężną inwestycję chce w tym miejscu ulokować Grupa Nowy Styl. Ma tu powstać zakład produkcji mebli biurowych, którego budowa pochłonie ponad 90 milionów złotych. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie około stu osób.

Jesteśmy aktualnie w trakcie przygotowywania tej inwestycji. Ma to być bardzo nowoczesny zakład. Kiedy dokładnie to będzie, to nie jestem w stanie powiedzieć, bo takie decyzje podejmuje u nas zarząd. – mówi Bogdan Supel, dyrektor ds. inwestycji firmy Nowy Styl.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca podkreśla, że oddana do użytku inwestycja jest dobrym przykładem wykorzystania unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przez samorządy lokalne. Będzie ona w przyszłości służyć inwestorom zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

To duża wartość tego typu inwestowania środków unijnych, ponieważ przez wiele lat Podkarpacie uchodziło za teren, gdzie są tereny do inwestowania, ale bardzo nieuzbrojone, gdzie nie można było budować zakładów i fabryk, ponieważ nie ma kanalizacji, wodociągów, dróg. Dzisiaj ta sytuacja się już zmienia i w każdej części województwa mamy tego typu inwestycje. Zachęcają inwestorów do lokowania swoich przedsięwzięć pod miastami. Myślę, że ta drobna inwestycja wsparta środkami unijnymi spowoduje, że pod Jasłem będzie rodzić się strefa gospodarcza, dzięki której pojawią się nowe miejsca pracy. – podkreśla Rzońca.

Inwestycja na terenie strefy przemysłowej w Warzycach była realizowana od lutego do listopada 2009 roku.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowa droga do strefy ekonomicznej”

  1. Zatrudnienie w tzw. spółkach „NS” jaślan jako niewolników kierowanych przez krośnieńskie kierownictwa to fakt. Władze Jasła tak obecne jak i poprzednie tylko inwestują i czynią wszelkie ulgi dla tych spółek, bez rezultatu ekonomicznego i społecznego mieszkańców regionu jasielskiego.

  2. Myślę, że inwestorzy prosto po oddaniu drogi już przyszli do urzedu i wręcz prosili, by dac mieszkańcom miejsca pracy :/
    No nie zniese