Informacje

Panteon honorowych obywateli miasta Jasła powiększony o dwie osoby

Podczas uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej Jasła wręczono dzisiaj akty nadania dwóch tytułów Honorowego Obywatela Miasta Jasła dla profesora Mieczysława Wieliczko i Stanisława Cynarskiego. Natomiast tytułem Zasłużonego Dla Miasta Jasła uhonorowano Felicję Jałosińską, obecną prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Spotkanie miało miejsce w obecności radnych miejskich oraz rodzin wyróżnionych osób.

Rodziny uhonorowanych wraz z władzami miasta. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Rodziny uhonorowanych wraz z władzami miasta.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Wszyscy ci Państwo są związani od lat z naszym miastem. Bardzo wiele zrobili dla naszego miasta w zakresie upowszechniania trudnych losów naszego miasta, a także przybliżania historii Jasła zwłaszcza jego młodym mieszkańcom. – powiedziała Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Rodziny wyróżnionych pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła otrzymały okolicznościowe medale, stosowne uchwały potwierdzające nadanie tytułów, serdeczne życzenia od władz miasta oraz symboliczne kwiaty. Odznaczenie dla prof. Wieliczko odebrał osobiście jego syn Tomasz, natomiast dla prof. Cynarskiego jego żona i córka. Pamiątkowy grawerton, potwierdzający przyznanie tytułu „Zasłużonego dla Miasta Jasła”, złożono na ręce Felicji Jałosińskiej.

Życzę wszystkim Państwu, aby te godności, które w dniu dzisiejszym otrzymacie dla swoich rodzin, czy dla siebie, aby sprawiły wam wielką radość i satysfakcję. Mamy nadzieję, że nasze miasto, dla którego zasłużeni tak pięknie pracowali, będzie się dalej rozwijało, że będzie miastem, które będzie przyciągało zarówno młodzież, jak i pasjonatów nowych dziejów. – życzyła pani burmistrz.

Swojego wzruszenia nie krył Tomasz Wieliczko, syn wyróżnionego dzisiaj prof. Mieczysława Wieliczko, który zmarł w sierpniu br. w wieku 74 lat. Profesor był przez całe życie mocno związany ze swoim rodzinnym miastem, dla którego poświęcił tak wiele czasu, przygotowując kilkadziesiąt opracować na temat historii Jasła.

Nie spodziewałem się tego. Wiedziałem, że był zasłużony dla miasta Jasła. Wydawało mi się, że to jest już szczyt takiego szczęścia i uhonorowania ojca. Ojciec nigdy nie zabiegał o zaszczyty, nigdy nie patrzył, co za to będzie miał. Dzisiaj się takich ludzi mało spotyka. Robił to dla samej pracy, dla idei i dla tego miasta. Chciał zostawić coś takiego, co dla tego miasta będzie cenne dla przyszłych pokoleń. Nie oglądał się, czy za to będą jakieś honoraria, jakiś tytuł. Nigdy nie zabiegał o takie rzeczy. – podkreślił Tomasz Wieliczko.

Rada Miejska podjęła stosowne uchwały o nadaniu tych zaszczytnych tytułów podczas sesji w dniu 26 października br. Trafiły one do osób, które w wielkim stopniu przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o Jaśle i jego historii oraz promocji miasta w dziedzinie oświaty, nauki i kultury. W panteonie honorowych obywateli naszego miasta znajdują się tak wybitne postacie, jak m.in. Ignacy Łukasiewicz, arcybiskup Ignacy Tokarczuk, papież Jan Paweł II, profesor Karol Myśliwiec, Hugo Steinhaus, Stefania Woytowicz, czy senator Stanisław Zając.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Panteon honorowych obywateli miasta Jasła powiększony o dwie osoby”

  1. A co z komuszkami ktorzy tam tez sie znajduja obok tak znamienitych postaci wymienionych wyzej?????