Informacje

Jaślanie ufundowali nowy sprzęt medyczny dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Dokładnie 23 550,48 złotych udało się zebrać podczas trzynastej edycji akcji charytatywnej „Noworoczny Dar”, zorganizowanej przez Jasielski Dom Kultury oraz Parafię Ojców Franciszkanów. Zebrane środki pozwolą na zakup niezbędnego do ratowania zdrowia i życia pacjentów sprzętu medycznego dla miejscowego szpitala.

Finał ND 2010. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Symboliczny czek na ręce dyrektora jasielskiego szpitala przekazała dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk oraz o. gwardian Krzysztof Kozioł.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Środki z tegorocznej zbiórki zostaną przekazane na zakup kardiomonitora i pomp infuzyjnych dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To podstawowa komórka organizacyjna szpitala, w której codziennie jest udzielana niezbędna pomoc medyczna nawet kilkudziesięciu pacjentom. Znajdujący się tutaj sprzęt medyczny jest w ciągłym użyciu i mocno się eksploatuje, dlatego każdego roku istnieje potrzeba jego wymiany.

Mam nadzieję, że poprawi to warunki leczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jest to oddział, w którym pacjent przychodzi i w pierwszej kolejności jest zaopatrywany przez pracowników tegoż oddziału. – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Wartość jednego kardiomonitora waha się od 10 do 15 tysięcy złotych, natomiast koszt zakupu jednej pompy infuzyjnej wynosi od 5 do 8 tysięcy złotych. W obecnej sytuacji finansowej, szpitala nie stać byłoby na sfinansowanie wymiany takiego sprzętu, dlatego liczy się każda „złotówka” przekazana przez mieszkańców na akcje charytatywne.

Zdecydowanie to poprawi jakość udzielanych świadczeń, jak również wyposaży w niezbędny sprzęt. Na zakup takiego sprzętu każda kwota jest ważna, natomiast w zależności od tego, ile będzie uzbieranych środków to tyle przeznaczymy na zakup kardiomonitorów i pomp infuzyjnych. – potwierdza Beata Trzop, wicedyrektor szpitala ds. ekonomicznych.

Okazuje się, że to nie jedyna dobra wiadomość dla jasielskiego szpitala. Jeden z miejscowych zakładów pracy zadeklarował, że przekaże wykładzinę na remont oddziału ginekologiczno-położniczego i noworodkowego.

Mam informację od Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat w Jaśle, że w ramach tej akcji zarząd podjął uchwałę o przekazaniu na rzecz szpitala wykładziny na kwotę 25 tysięcy złotych. Jest to znaczący wkład zakładu w pomoc dla naszego szpitala. – podkreśla Zbigniew Betlej.

Tegoroczna edycja „Noworocznego Daru” rozpoczęła się tradycyjnie w pierwszą niedzielę nowego roku od kwesty charytatywnej. Na ulice Jasła wyszło 145 młodych wolontariuszy z jasielskich szkół, którzy zebrali łącznie 14 741, 17 złotych. Pozostałą kwotę uzupełniły środki ze zbiórki pieniędzy przy okazji prezentacji artystycznych, które odbywały się na scenie Jasielskiego Domu Kultury, w lokalnych domach ludowych oraz szkołach.

W tym roku występy dzieci i młodzieży trwały przez cztery dni. W miejscowym domu kultury zaprezentowały się kolejno: przedszkola (nr 1, 2, 3, 6, 9, 10, 11, 12 oraz Bajkowe Przedszkole), szkoły podstawowe (nr 1, 2, 4), gimnazja (Gimnazjum nr 1, ZSM nr 3, ZSM nr 5) oraz szkoły ponadgimnazjalne (I LO, II LO, ZS nr 3, ZS nr 4, Zespół Szkół Budowlanych).

Łącznie w ramach Noworocznego Daru na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpiło blisko 600 dzieci i młodzieży: blisko 280 przedszkolaków, 170 uczniów szkół podstawowych, 80 gimnazjalistów oraz 68 uczniów szkół Ponadgimnazjalnych. Prezentacje swoich koleżanek i kolegów obejrzało w samym tylko Jasielskim Domu Kultury blisko cztery tysiące osób. Ale prezentacje artystyczne odbywały się także w domu ludowym w Brzyszczkach, gdzie zaprezentowała się Szkoła Podstawowa nr 10, a także w Zespole Szkół Miejskich nr 3, gdzie prezentowała się Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12. – powiedziała Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Gabriela Zdunek, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1:
Od lat przeprowadzamy taką akcję w naszej szkole. W tym roku przedszkolaki występowały również w Jasielskim Domu Kultury. Akcja jest już tradycją, więc tej tradycji się trzymamy. Myślę, że stało się to w programie naszego przedszkola i naszej szkoły stałym punktem i staramy się aktywnie uczestniczyć i zachęcać dzieciaki do tej akcji.

Zwieńczeniem trzynastej edycji „Noworocznego Daru” był koncert finałowy, podczas którego na ręce dyrektora szpitala przekazano symboliczny czek z zebraną w tym roku kwotą. Z kolei dyrektor Jasielskiego Domu Kultury wręczyła przedstawicielom wszystkich przedszkoli i szkół uczestniczących w akcji listowne podziękowania.

Noworoczny Dar odbywa się pod hasłem „Dobrzy ludzie są szczęśliwi”. Tego szczęścia wszyscy bardzo pragniemy i potrzebujemy. Wszyscy bardzo pragniemy dobra. Pragniemy, by dobro było wśród nas, ale także pragniemy, by dobro było w nas. To ogromna radość zarówno dla organizatorów, jak i dla młodych ludzi, z ust których to słyszeliśmy, że mogą po raz kolejny dobrem dzielić się z innymi i że to wspaniałe, że po raz kolejny tym dobrem dzielą się tutaj w Jaśle, mieście, w którym uczą się. – mówiła Krystyna Kasprzyk.

Nadal pozostaje otwarte konto udostępnione przez OO. Franciszkanów, na które można nadal wpłacać pieniądze na wsparcie jasielskiego szpitala. Numer tego konta to: Bank PKO S.A. I Oddział Jasło: 75124023371111000037403607, z dopiskiem „Noworoczny Dar”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jaślanie ufundowali nowy sprzęt medyczny dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego”