Informacje

Ryszard Libucha będzie patronował miasteczku ruchu drogowego

Miasteczko ruchu drogowego, które ma być oficjalnie otwarte pod koniec maja, będzie nosiło imię zmarłego przed dwoma laty przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Ryszarda Libuchy. Z takim wnioskiem wystąpiła do jasielskich radnych burmistrz miasta Maria Kurowska. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Maria Kurowska. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Maria Kurowska, burmistrz Jasła.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Ryszard Libucha był też przewodniczącym społecznego komitetu budowy miasteczka ruchu drogowego przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

To znakomity pedagog, znakomity wzór wychowawczy, człowiek o wielkim sercu i człowiek, któremu bezpieczeństwo młodych ludzi bardzo leżało na sercu. Inicjatywa miasteczka ruchu drogowego to był jego pomysł. Zebrał wokół siebie ludzi. Również powołał komitet i stanął na czele tego komitetu. Ryszard Libucha, gdy jeszcze żył, bo wiemy, że choroba nowotworowa go spotkała i walczył z nią, był taki moment, że przyszedł na spotkanie i powiedział tak: słuchajcie, nie wiecie jakie to jest wrażenie, kiedy człowiek się kąpie i wychodzą garściami włosy z głowy. Ale przyszedłem, bo tak bardzo bym chciał, żeby wreszcie to miasteczko powstało. – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Miasteczko ma być oficjalnie otwarte podczas wojewódzkiego finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych, który zaplanowano na 27 maja.

On miał świadomość tego, że na tym miasteczku młodzi mieszkańcy naszego miasta będą się uczyć bezpiecznych zachowań na drodze, a dzięki temu uratuje ich zdrowie, a może nawet życie. Dlatego też teraz, gdy oddajemy to miasteczko, to czyje może nosić imię, jak nie imię tego człowieka, który to zainicjował, który to kontynuował i któremu obiecaliśmy, bo ja mu to obiecałam na pogrzebie, że to miasteczko dokończymy i oddamy. Teraz je oddajemy i niech służy młodym mieszkańcom naszego miasta. – dodaje pani burmistrz.

Ryszard Libucha (1948-2008) w latach 1972-1999 był nauczycielem fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Przez pięć lat (do 2004 roku) pełnił obowiązki dyrektora tej placówki. Przygotował wielu finalistów olimpiad z fizyki. W 2002 roku wszedł po raz pierwszy do Rady Miejskiej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komunikacji. Zasiadał również w Komisji Spraw Społecznych. W 2006 roku ponownie uzyskuje mandat radnego i zostaje wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej. Był zaangażowany w działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, stał na czele społecznego komitetu budowy miasteczka ruchu drogowego. Za swoją działalność odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Komisji Edukacji Narodowej i brązową odznaką honorową Polskiego Związku Motorowego.

Zmarł 14 lutego 2008 roku w wieku 59 lat. Jego ciało spoczęło na Nowym Cmentarzu w Jaśle.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE