Informacje

Nie zaparkujemy już bezpłatnie przed ważnymi instytucjami w Jaśle!

Nie zaparkujemy już bezpłatnie przed Jasielskim Domem Kultury, Urzędem Pocztowym, Szkołą Muzyczną, czy Sądem Rejonowym. Właśnie o te miejsca radni miejscy rozszerzyli strefę płatnego parkowania. Zobacz, w których miejscach dokładnie będziesz musiał zapłacić za postój swojego samochodu.

Parking. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Za parkowanie przed JDK-iem trzeba będzie
teraz zapłacić złotówkę za jedną rozpoczętą godzinę.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Od 2007 roku strefa płatnego parkowania w mieście Jaśle obejmuje ulice: Basztową (od skrzyżowania z ulicą Piotra Skargi do skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II), Rynek (przed Urzędem Miasta), Stromą (parking przed Starostwem Powiatowym), Koralewskiego (od skrzyżowania z ulicą Karmelicką do budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej), Plac Żwirki i Wigury, Sokoła (od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Asnyka), Mickiewicza (od skrzyżowania z ulicą Czackiego do skrzyżowania z ulicą Asnyka), Staszica (osiem miejsc parkingowych na wysokości PEKAO S.A. i osiem miejsc parkingowych na wysokości Urzędu Skarbowego).

Podjęta dzisiaj uchwała wprowadza strefy parkingowe na następujących odcinkach ulicy Kościuszki: od skrzyżowania z ulicą Igielną do skrzyżowania z ulicą Sokoła, prawa strona (na wysokości „Halagardy”), od skrzyżowania z ulicą Kołłątaja do skrzyżowania z ulicą Rejtana, prawa strona i na wysokości bloku nr 20; ulicy Kołłątaja (od skrzyżowania z ulicą Asnyka do skrzyżowania z ulicą Czackiego, prawa strona); ulicy 3-go Maja (od skrzyżowania z ulicą Czackiego do skrzyżowania z ulicą Ducala, prawa strona); ulicy Armii Krajowej (od skrzyżowania z ulicą Sobieskiego do skrzyżowania z ulicą Staszica).

Pojazdów coraz więcej przybywa. Te miejsca postojowe są zajmowane przez cały dzień, a chodzi o to, aby w tych najbardziej newralgicznych miejscach następowała rotacja. – tłumaczy Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

Władze Jasła argumentują też tym, że do miejskiej kasy wpływają też spore środki finansowe (rzędu 300 tysięcy złotych).

Na zasadzie obciążeń podatkowych następuje rozwój miasta. To nie są pieniądze wzięte z sufitu, tylko musimy wszyscy składać się. Myślę, że obciążenie „złotówką”, czy dziesięcioma złotymi w skali miesiąca dla kogoś, kto często przebywa w centrum miasta, jeżeli go stać na samochód to na te dziesięć złotych będzie go stać. Pamiętamy, jak przy wprowadzaniu poprzedniej uchwały były straszne krzyki, że wszyscy zbiednieją. A później okazuje się, że nikt tego nie odczuwa za bardzo. – wyjaśnia Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

Opozycja przy Radzie Miejskiej była jednak innego zdania.

Pierwsze zbudujmy miejsca postojowe, a później obciążajmy mieszkańców dodatkowymi podatkami. Ja wiem, że niektórych stać na to, żeby tę „złotówkę” w tą czy w tą, ale dla niektórych ta „złotówka” to jest dużo. Mówię o starszych emerytach, rencistach, którzy nie jeżdżą volkswagenami, nie jeżdżą peugeotami tylko jeżdżą „maluchami” czy innymi autami. Moim zdaniem wprowadzenie w takiej kwestii dodatkowych opłat, jeszcze w roku wyborczym, jest nieuzasadnione. – powiedział Krzysztof Czeluśniak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej RMJ.

Przeciwni uchwale byli też członkowie klubu Platformy Obywatelskiej.

Wydaje mi się, że ta ilość stref parkowania, które są, jest wystarczająca i pewne uregulowania w tej sprawie, poszerzające tą strefę, to jest niesłuszne dla niektórych osób, które muszą wykupywać bilety na tą strefę parkowania. Wydatek dwóch, trzech czy pięciu złotych jest znaczny, więc chociażby z tych względów uważam, że w centrum miasta pasowałoby zostawić kilka miejsc, gdzie można by było samochód nieodpłatnie zostawić. Też konkretnym wyjściem uzdrawiającym sytuację byłoby wybudowanie konkretnego parkingu, gdzie można byłoby zostawiać te samochody. – mówi Leszek Znamirowski, radny PO.

Alternatywą, która częściowo miała rozładować problem z bezpłatnymi miejscami postojowymi w ścisłym centrum miasta miał być parking przy Kościele Farnym, od strony ulicy Piotra Skargi. Prywatny inwestor, który zobowiązał się do jego realizacji, odciąga już inwestycję od ponad dwóch lat.

Nawet parking rzędu 50-100 samochodów na pewno by częściowo ratował sytuację. A później wprowadzajmy dopiero strefy parkowania płatne. – uważa Leszek Znamirowski.

Henryk Rak: – Nie mówmy o parkingu, ponieważ to jest łącznik, który będzie łączył ulicę Piotra Skargi z parkingiem na „zielonym rynku”. Nie straszmy znowu ludzi, że tam powstanie jakiś parking. Ewentualnie parę miejsc postojowych. Kwestia budowy tej drogi to udrożnienie możliwości wjechania parking przy „zielonym rynku”.

W JDK-u są „święte krowy”?

Parking. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Z tych miejsc postojowych przed JDK-iem będą
mogli teraz korzystać wszyscy mieszkańcy Jasła
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poruszył też kwestię kilku miejsc przed wejściem do budynku Jasielskiego Domu Kultury, które są w tej chwili tylko i wyłącznie użytkowane przez pracowników tej jednostki kultury.

Dlaczego przy JDK-u są „święte krowy”? Tak nie może być, że ludzie z Krosna, którzy pracują w JDK-u, są ponad prawem. Jeśli wprowadzamy parkingi płatne to wprowadzamy je wszędzie, a nie, że pani dyrektor sobie przyjedzie i parkuje cały dzień, czy pracownicy, którzy są z Krosna. Bo coraz więcej tam jest tych pracowników zatrudnionych. Na przykład się dowiedziałem ostatnio, że „Obiektyw” składa firma z Krosna. To już w Jaśle ludzi nie ma? – grzmiał na sesji Krzysztof Czeluśniak.

Podstawą prawną jest decyzja starosty, który wydał zgodę, aby te miejsca były wyłączone wyłącznie do dyspozycji JDK. – argumentował wiceburmistrz Ryszard Pabian.

Radna Elżbieta Bernal, w imieniu Komisji Finansowo-Budżetowej wnioskowała o włączenie tego parkingu do płatnych stref parkowania. Wniosek uzyskał akceptację pozostałych członków rady i przeszedł głosami: czternaście „za”, trzech „przeciw” i dwoma „wstrzymującymi się”. Teraz będzie on, choć odpłatnie, dostępny dla wszystkich.

Gdzie nabyć karty postojowe?

Na sesji Stanisław Zając s. Antoniego poruszył też problem z nabyciem kart parkingowych przez osoby przyjeżdżające spoza terenu miasta.

W każdym mieście są strefy płatnego parkowania. W tej chwili wprowadzamy następne ulice pod strefę płatnego parkowania. Trzeba sobie powiedzieć, ile przyjezdnych jest do naszego miasta i nie wiedzą, gdzie nabyć bilet. Są problemy. Trzeba jakoś zabezpieczyć, że ci, którzy chcą płacić za strefę, to powinni mieć możliwość nabycia biletu. – powiedział.

Rozwiązaniem problemu mogą być parkometry, o których już myśli Komisja Rozwoju Gospodarczego i Promocji przy Radzie Miasta.

Na ostatniej komisji padła myśl, żeby przy tych większych strefach, jak Staszica czy Armii Krajowej już zacząć wprowadzać parkometry. Jest to kwota rzędu 10-12 tysięcy złotych za zakup jednego parkometru. Widzimy to po innych miastach, chociażby mieście Krośnie, że to się sprawdza. Jest to czytelne dla tego, który przyjedzie. Takimi małymi kroczkami ze dwa, trzy parkometry na dzień dobry przy tych większych strefach parkowania chcielibyśmy w najbliższym czasie kupić i testować. – mówi jej przewodniczący Henryk Rak.

Ostatecznie za przyjęciem projektu uchwały głosowało dwunastu radnych, ośmiu było przeciw, natomiast nikt nie wstrzymał się od głosu. Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

VADEMECUM STREF PŁATNEGO PARKOWANIA

Opłaty:
– 1,00zł – za pierwszą rozpoczętą godzinę parkowania
– 1,00zł – za rozpoczętą drugą i każdą następną rozpoczętą godzinę parkowania.
– 100,00 zł – abonament miesięczny za jedno stanowisko parkingowe ogólnodostępne
Opłaty za parkowanie pobiera się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00 za wyjątkiem świąt.

Dostępność:
Jednorazowe karty parkingowe można nabywać w wyszczególnionych na tablicach informacyjnych Kioskach Wielobranżowych oraz Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami w Jaśle przy ul. Sokoła 8.

Kontrola:
Kontrolę w zakresie uiszczania opłat w „strefie płatnego parkowania” prowadzą: Straż Miejska oraz Miejski Zakład Gospodarki Odpadami w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

2 Comments

  1. Jaka rada takie uchwały.
    Całe szczęście że nadchodzi czas „APOKALIPSY”

  2. proponuję miejsca parkingowe na nikomu nie potrzebnym sreptaku. płatne ma się rozumieć. A czy urzędasy płacą za postój przed i za urzędem? Niech się dołożą do swoich pensji. Bo do tej pory są dla nas tylko ciężarem.

Back to top button