Informacje

W Samoklęskach powstają nowe miejsca parkingowe

Przy parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Marii Magdaleny w Samoklęskach (gmina Osiek Jasielski) powstaje kilkadziesiąt nowych miejsc postojowych. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Z tego samego zadania przebudowywany jest też Dom Ludowy w położonej cztery kilometry dalej Mrukowej.

Trwa budowa parkingu w Samoklęskach. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Trwa budowa parkingu w Samoklęskach.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Budowa parkingów przy miejscowym kościele parafialnym to w zasadzie dwie oddzielne inwestycje. Ksiądz proboszcz złożył wniosek do Programu Obszarów Wiejskich na budowę parkingu na 35 miejsc postojowych z dojazdem i chodnikiem z kostki brukowej wokół kościoła. Natomiast gmina napisała swój osobny projekt na kolejne 39 miejsc wraz z chodnikiem i oświetleniem, od strony plebanii. Oba zadania zostały pozytywnie zweryfikowane i otrzymały unijne dofinansowanie niezbędne do ich realizacji.

Myślę, że pozyskane środki przyczynią się do tego, iż możemy zrealizować te inwestycje, gdyż nie byłoby nas stać z własnych środków na tak duże inwestycje. Gmina musiała mieć opracowane plany rozwoju miejscowości. Uczyniliśmy to w roku ubiegłym. Mieszkańcy każdej miejscowości wypowiadali się, co by chcieli widzieć w swoich miejscowościach. Także to nie gmina decydowała o tym, co jest najważniejsze, tylko mieszkańcy danej miejscowości. – mówi Mariusz Pykosz, wójt gminy Osiek Jasielski.

Projekt, na który gmina Osiek Jasielski otrzymała środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dotyczył również termomodernizacji i przebudowy budynku Domu Ludowego w Mrukowej, w którym mieści się również miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mrukowa jest bardzo pięknie położona, w terenie górzystym, przepiękne widoki. Budynek domu ludowego wymagał już remontu, gdyż jest to jeden z najstarszych budynków na terenie gminy. Udało nam się uzyskać to dofinansowanie. Myślę, że wszyscy będziemy się cieszyć wspólnym sukcesem, iż naprawdę budynek będzie przepięknie wyglądał. Będzie służył miejscowej ludności i nie tylko, bo będzie udostępniany też szerszej społeczności. – podkreśla Mariusz Pykosz.

Inwestycja realizowana w Mrukowej obejmuje: wymianę okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie obiektu zewnątrz, zmianę pokrycia dachowego, wymianę starych rur spustowych i rynien, wykonanie nowych kominów, likwidację ściany przy obecnej scenie na sali tanecznej i stropu antresoli, zmianę wejścia do szatni, zmianę rozplanowania sanitariatów na parterze oraz piętrze, utworzenie nowego pomieszczenia biurowego, wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z kotłownią, obniżenie posadzki w garażu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wykonanie instalacji odgromowej.

Planowany termin jej zakończenia to koniec maja br.

Myślę, że inwestycja wpłynie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców. – dodaje wójt gminy Osiek Jasielski.

Koszt inwestycji zrealizowanej przez parafię w Samoklęskach to około 200 tysięcy złotych, natomiast koszt projektu realizowanego przez gminę to około 600 tysięcy złotych.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Samoklęskach powstają nowe miejsca parkingowe”

  1. zadam tylko jedno pytanie – kiedy ostatnio na terazjaslo.pl pojawił się materiał krytyczny wobec Pani Burmistrz bądź któregoś z PiS-owskich wójtów? gdyby popatrzeć na rzeczywistość oczami terazjaslo.pl to mieszkamy w krainie mlekiem i miodem płynącej… ;)

  2. dlaczego moderator wykasował mój poprzedni komentarz będący odpowiedzią na wypowiedź „soli”? tylko dlatego, że był krytyczny wobec portalu?

  3. to dlaczego ani jaslo4u.pl ani jaslonet.pl nie informują o ostatnich „wiekopomnych” inwestycjach PiS-owskich wójtów? może po prostu wiedzą, że to kampania wyborcza i nie chcą w tym brać udziału?

  4. Należy budować parkingi przed wiejskimi kościołami aby biedni rolnicy którym dopłacamy do KRUSu mieli gdzie parkować swoje samochody.

  5. a gdzie ma mieć to skrzywienie może pro-PSL, bo ty tak chcesz-tim jesteś żałosny, nareszcie jest portal który obiektywnie pokazuje wszystkie inwestycje, a tobie tim już raczej nic nie pomoże

  6. coś mi się wydaje, że TerazJaslo.pl zaczyna mieć zdecydowane skrzywienie pro-PiS :)