Kultura | rozrywka | edukacja

„Egzamin z dobrej zabawy” zdany na szóstkę

Olbrzymie bańki mydlane, magiczne batikowe obrazki, skoki przez hula-hop i skakanki, poszukiwanie wskazówek prowadzących do ukrytego wśród drzew skarbu – wszyscy, którzy pojawili się 13 lipca w Parku Miejskim w Jaśle zdali bezbłędnie „Egzamin z dobrej zabawy”, przygotowany dla mieszkańców miasta przez grupę ANI-MUSZ. Impreza odbyła się w ramach projektu „Lacrosse”, realizowanego ze środków europejskiego programu „Młodzież w działaniu”.

Fot. Grupa ANI-MUSZ
Fot. Grupa ANI-MUSZ

Zabawy rozpoczęła tradycyjna „Iskierka przyjaźni”. Następnie uczestnicy rozbiegli się do czterech kącików przygotowanych przez członków ANI-MUSZu. Ponieważ jednym z głównych celów realizowanego przez grupę projektu jest promocja zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną, w dwóch kącikach znalazły się zabawy ruchowe – w pierwszym „Muchy latają – pająk patrzy”, „Ojciec Wirgiliusz” i „Baloniku mój malutki”, w drugim natomiast tor przeszkód z biegami, skokami przez skakankę, hula hop, odbijaniem piłką. Na mecie czekały na młodych zawodników bańki mydlane – te tradycyjne, małe, oraz specjalne, olbrzymie, które okazały się ogromną atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dla towarzyszących im mam i babć. W dwóch pozostałych kącikach ANI-MUSZ zaproponował uczestnikom „Egzaminu” zabawy sztuką – wspólne rysowanie, a także batik i makramę – techniki rękodzieła artystycznego, które grupa poznała podczas warsztatów w Woli Sękowej.

Dzieci nauczyły się pleść ozdoby z kolorowych sznureczków i koralików, oraz zobaczyły w jaki sposób farbuje się koszulki. Prawdziwym hitem okazało się malowanie woskiem niewidzialnych obrazków, które ukazywały się małym artystom po zanurzeniu ich w batikowych barwnikach. Na zakończenie wszyscy rozbiegli się po Parku w poszukiwaniu wskazówek, które doprowadziły do ukrytego skarbu – kolorowych kredek do dalszych zabaw. Przy każdej wskazówce znajdował także się urywek zdania, które skompletowane okazało się zaproszeniem na słodkie co nieco – była to nagroda za bezbłędnie zdany przez wszystkich „Egzamin z dobrej zabawy”.

Uśmiechnięte buzie dzieciaków, ciepłe słowa uznania od rodziców i dziadków, którzy przyszli wraz z nimi do Parku, oraz prośby o więcej takich imprez, to znak dla grupy, że także ANI-MUSZ zdał ten „Egzamin”. Cieszymy się, że sami świetnie się bawiąc, zrobiliśmy coś dobrego dla mieszkańców Jasła i poddaliśmy im trochę pomysłów na dobrą zabawę. Podziękowania należą się również Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, która jako organizacja wspierająca projekt, pomogła w przeprowadzeniu imprezy.


(Grupa ANI-MUSZ)

SŁOWA KLUCZOWE