Informacje

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla Jaślan powyżej 60 roku życia

Rada Miejska Jasła przyjęła program zdrowotny na 2010 rok obejmujący szczepienia przeciwko grypie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka powyżej 60-tego roku życia. Szacuje się, że z bezpłatnych profilaktycznych szczepień będzie mogło skorzystać około tysiąca osób.

Marek Barański. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Marek Barański, inicjator akcji.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Ta grupa to są przeważnie emeryci, którzy mają mniej pieniążków na zachowania prozdrowotne i w związku z tym chcielibyśmy im umożliwić ochronę zdrowia w ten sposób. – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Program bezpłatnych szczepień został wprowadzony po raz pierwszy w ubiegłym roku na wniosek radnego miejskiego Marka Barańskiego. Objął wówczas pięciotysięczną populację mieszkańców Jasła powyżej 65-roku życia. Skorzystało z niego jednak tylko 489 osób. Koszt jednej szczepionki łącznie z jej podaniem wyniósł 23,25 złotych.

W tegorocznym budżecie miasta przewidziano na ten cel 30 tysięcy złotych.

W bieżącym roku przewidujemy, że będzie się mogło za te pieniądze, które przeznaczyliśmy zaszczepić około tysiąca osób, jeżeli koszt szczepienia wyniesie 25 złotych. Populacja osób powyżej 60-tego roku życia to jest około siedem tysięcy osób. – powiedział Jacek Borkowski, skarbnik miasta. – Doświadczenie tamtego roku było takie, że jest to troszeczkę za późno, dlatego w bieżącym roku postaraliśmy się to wcześniej zorganizować. Myślę, że wszystkie środki, jakimi dysponujemy, zostaną wykorzystane. – dodaje.

Profilaktyczne szczepienia ochronne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie. Ich skuteczność określa się na 75-95 %, co oznacza, że taki odsetek osób zaszczepionych odpowiednio wcześniej przed sezonem grypowym nie zachoruje na grypę. Szczepienie przeciw grypie jest szczególnie zalecane dla osób o zwiększonym ryzyku zachorowania, w szczególności osoby powyżej 60 roku życia.

W Jaśle program realizowany będzie od września do grudnia 2010 roku. Przychodnia, w której będzie można się bezpłatnie zaszczepić, zostanie wyłoniona w drodze konkursu ofert.

(dapa)

GRYPA jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywołana wirusem grypy przebiegającą z wysoką gorączką, bólami mięśniowymi oraz ogólnym niedomaganiem i złym samopoczuciem. Przenosi się między ludźmi drogą kropelkową. Jest niebezpieczna i może wywoływać epidemie i pandemie. Wiąże się to z dużymi kosztami społecznymi. Wirus grypy atakuje szczególnie w okresie jesienno – zimowym i wczesną wiosną. Każdego roku na całym świecie w wyniku powikłań pogrypowych umiera około 2 milionów osób. Większość zgonów dotyczy pacjentów powyżej 65 roku życia. Powikłania grypy mogą wystąpić ze strony układu oddechowego, układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego oraz ze strony innych narządów.

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla Jaślan powyżej 60 roku życia”