Informacje

Poprawia się komfort jazdy na drogach powiatu jasielskiego

Na odcinku drogi powiatowej między Tokami, a Nienaszowem (gmina Nowy Żmigród) zniknęły wreszcie przełomy i dziury w jezdni. Blisko sześć kilometrów nowej nawierzchni asfaltowej z pewnością poprawi komunikację między powiatem jasielskim, a krośnieńskim. Inwestycja była możliwa dzięki środkom unijnym.

Droga powiatowa Toki - Krosno
Wyremontowany odcinek powiatówki w Nienaszowie.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Modernizacja drogi powiatowej nr 1896R Toki – Krosno została przeprowadzona dzięki udziałowi powiatu jasielskiego w projekcie pod nazwą „Rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem krośnieńskim, jasielskim i bardejowskim” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

To jest główne źródło finansowania tej inwestycji. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Inwestycja pochłonęła około pięć milionów złotych. Przetarg na wykonanie robót budowlanych na naszym odcinku drogi wygrała firma Rejon Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. w Krośnie. Asfaltowanie zakończyło się pod koniec sierpnia.

Po naszej stronie już korzystamy z tej wyremontowanej, gładkiej drogi. Za kilka dni po stronie słowackiej pojawi się nawierzchnia asfaltowa. – mówi Adam Kmiecik.

Droga powiatowa Toki – Krosno, za pośrednictwem drogi wojewódzkiej nr 992 Jasło – Nowy Żmigród – Krempna – Granica Państwa, stanowi najkrótsze połączenie z Krosna w kierunku polsko-słowackiego przejścia granicznego w Ożennej. Do końca września ma zostać oddany zmodernizowany odcinek jezdni od granicy państwa do Niżnej Polanki, co pozwoli na przywrócenie między obydwoma krajami komunikacji samochodowej i autobusowej.

Jest taki plan, aby autobusy się pojawiły. Natomiast musimy mieć na względzie, że dzisiaj PKS czy inni przewoźnicy to nie są firmy w żaden sposób zależne od samorządów. My tworzymy warunki, natomiast to czy dany przewoźnik zdecyduje się na taką linię, to możemy go tylko do tego zachęcać. To też pewnie zweryfikują klienci, czyli pasażerowie, którzy będą chcieli jeździć. Myślę, że linia Bardejów – Jasło czy Jasło – Preszów byłaby na pewno linią, z której by korzystali pasażerowie. Decyzja należy do przewoźników. – powiedział starosta jasielski.

Wartość całego projektu w rozbiciu na trzech partnerów (powiat krośnieński, powiat jasielski oraz Województwo Preszowskie na Słowacji) to ponad 4,5 miliona euro.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

3 Comments

  1. Dokładnie niech sobie przypisuje kto chce ja na kłamczuchów z PO i tak juz głosu nie oddam

  2. Ważne, że środki są a niech sobie przypisuje kto chce.
    na Pis i tak już głosu nie oddam.
    to za zmianę jarka

Back to top button