Informacje

Mieszkańcy Błażkowej nie doczekają się w tym roku nowego mostu

O kilka miesięcy przesunie się realizacja przebudowy mostu na drodze powiatowej w Błażkowej. Inwestycja ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z dotychczasowego drewnianego przejazdu, ale pozwoli też na stworzenie nowego szlaku komunikacyjnego łączącego gminę Brzyska i okoliczne miejscowości z sąsiadującym z nami województwem małopolskim.

Powody czasowych „obsunięć” tego zadania są dwa. Pierwszy to nieudany przetarg, do którego zgłosił się tylko jeden oferent. – Zaoferował cenę powyżej środków, które mieliśmy zabezpieczone w budżecie na ten cel. Z tego powodu przetarg został unieważniony. W tej sytuacji postanowiliśmy zmienić sposób budowy tego mostu. – mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Drugim aspektem jest planowana koncepcja przebudowy prawie dwu – i pół kilometrowego odcinka „powiatówki” od skrzyżowania w Błażkowej do granicy powiatu ze wsią Dębowa w województwie małopolskim.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeżeli będzie koncepcja zrobiona być może, że wjazd na ten nowo budowany most może się troszeczkę przesunąć w prawo lub w lewo. Chodzi o wyprostowanie zakoli potoku Iźwinka, który przepływa przez wieś. To by spowodowało, że ta droga w Błażkowej nie meandrowała by tak, jak do tego czasu. Być może, że byłaby troszeczkę wyprostowana co by poprawiło bezpieczeństwo i ruch na tej drodze. – powiedział Józef Lenartowicz, zastępca wójta gminy Brzyska.

Przesunięcie o kilka miesięcy zakończenia inwestycji niepokoi mieszkańców Błażkowej, którzy codziennie korzystają ze starego drewnianego mostu. Na obiekcie wprowadzono szereg ograniczeń, m.in. dotyczących prędkości pojazdów i tonażu. Wprowadzono również ruch jednokierunkowy.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W takich warunkach przejazd po tym moście jest bezpieczny. – przyznaje Adam Pawluś. – Są to utrudnienia dla pojazdów o wyższym tonażu, jak również utrudnienia dla kierowców, ponieważ tam jest tylko ruch jednokierunkowy. Takich ograniczeń mamy wiele na różnych mostach, m.in. na moście krajowickim mamy też ruch wahadłowy wynikający z tego, że nośność nie jest dostosowana do tego, żeby dwa duże TIR-y znalazły się na tym moście jednocześnie.

Czy stara konstrukcja wytrzyma do przyszłego roku? – Wydaje mi się, że tak, ponieważ chodzi tu tylko o część jezdną, która jest zrobiona z desek. Te deski takie są, jakie są na dzień dzisiejszy. Są zapewnienia Powiatowego Zarządu Dróg, że to powinno wytrzymać. – podkreśla Józef Lenartowicz.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W tym roku, dzięki pomocy jednostki inżynieryjnej Wojska Polskiego z Niska udało się wykonać podpory, zabezpieczyć płytami brzeg potoku Iźwinka. Powiatowy Zarząd Dróg jest też po przetargu na wykonanie konstrukcji nośnej mostu. W przyszłym roku zostanie dokończona część jezdna z nową nawierzchnią asfaltową oraz dojazdy do mostu. Ten ostatni element będzie jednak uzależniony od przyjętej koncepcji przebudowy drogi powiatowej biegnącej przez miejscowość.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W niedługim czasie ogłosimy przetarg na wykonanie tej koncepcji, co pozwoli nam ustalić ewentualnie dojazd do tego mostu już w nowym profilu, czyli z ewentualną likwidacją łuków, które poprawią bezpieczeństwo jazdy. Gdy będziemy mieli gotowy projekt, będziemy ubiegać się o środki zewnętrzne na przebudowę tej drogi. – podkreśla Pawluś.

Błażkowa jest specyficzną miejscowością, bo na jej terenie zlokalizowane są aż trzy mosty. Dwa z nich – dzięki podziałowi środków pomiędzy powiat jasielski, a gminę Brzyska – udało się już przebudować, dzięki czemu zniknęły z nich ograniczenia.

Te dwa mosty: „pierwszy” i „trzeci” to gminę kosztowały 165 tysięcy. Jeżeli chodzi o „pierwszy” most to myśmy dali dofinansowanie 75 tysięcy, pozostałe 90 tysięcy poszło na most „trzeci”. Most „pierwszy” kosztował w sumie około 550 tysięcy, a most „trzeci” kosztował około milion pięćdziesiąt tysięcy. – mówi Józef Lenartowicz.

Według wstępnego kosztorysu przebudowa obiektu wraz z umocnieniami i dojazdami ma kosztować około 900 tysięcy złotych.

Warto poczekać, żeby ta droga była „wyprostowana”, bardziej komunikatywna. – dodaje zastępca wójta gminy Brzyska.

Damian Palar / Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Mieszkańcy Błażkowej nie doczekają się w tym roku nowego mostu”