Informacje

Jest nowa koalicja w powiecie jasielskim

Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Przymierze Samorządowe Podkarpacia – tak prawdopodobnie będzie wyglądał rozkład sił w Radzie Powiatu Jasielskiego IV kadencji. Taką informację przekazali dzisiaj lokalnym mediom liderzy poszczególnych ugrupowań: Adam Kmiecik (PO), Franciszek Miśkowicz (PSL) oraz Józef Kozioł (PSP). Nie chcieli jednak zdradzić kto zasiądzie w nowym Zarządzie Powiatu.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
(Kliknij, aby powiększyć)

W nowej Radzie Powiatu koalicja będzie miała czternastu reprezentantów (siedmiu z Platformy Obywatelskiej, czterech z Polskiego Stronnictwa Ludowego i trzech z Przymierza Samorządowego Podkarpacia). Opozycja (Prawo i Sprawiedliwość) ma z kolei dziewięciu przedstawicieli.

Obecnie Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe sprawują rządy w kraju, we wszystkich sejmikach praktycznie zostały zawiązane podobne koalicje. Ponieważ wyborcy obdarzyli nas zaufaniem, chcemy żeby też na terenie powiatu jasielskiego było podobnie, ponieważ przekłada to się na dobrą współpracę. – mówi Franciszek Miśkowicz (PSL).

Józef Kozioł (PSP) podkreślił z kolei, że obecnie w powiecie jasielskim powstała „alternatywa dla wyniszczających rządów PiS”.

Przymierze Samorządowe Podkarpacia wesprze właśnie tą inicjatywę stając się gwarantem trwałości, stabilności i równowagi wewnętrznej utworzonej właśnie koalicji. Do takiego rozwiązania przekonują nas doświadczenia kilku lat dobrej współpracy Polskiego Stronnictwa Ludowego na wszystkich szczeblach, jak również współpraca w ostatnich kilkunastu miesiącach z powiatową częścią działaczy i sympatyków Platform Obywatelskiej. – powiedział Kozioł.

W minionej kadencji w powiecie funkcjonowała koalicja PO-PiS. – Dopóki ta koalicja zdążała w kierunku rozwoju byłem również jej elementem. Natomiast kiedy górę zaczęły brać inne niż rozwojowe elementy to niestety nie mogę dalej kontynuować tego typu działań. – podkreślił Adam Kmiecik (PO).

Liderzy ugrupowań nie chcieli jednak zdradzić nazwisk osób, które przez najbliższe lata będą rządzić powiatem, tj. starosty, jego zastępcy, członków Zarządu Powiatu oraz przewodniczącego Rady Powiatu i jego zastępców.

Co do personaliów informacja będzie podczas inauguracyjnej sesji Rady Powiatu, o której zwołanie apelujemy dzisiaj do byłego przewodniczącego Rady Tadeusza Gorgosza, bo to na nim spoczywa ustawowo obowiązek w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów zwołać pierwszą sesję nowo wybranej Rady Powiatu. – mówi Kmiecik.

Jeżeli były przewodniczący nie zwoła sesji, to będzie musiał tego dokonać komisarz wyborczy. Ma obowiązek wykonać to najpóźniej w ciągu 21 dni od daty oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów samorządowych.

Będzie koalicyjny dublet?

Samorządowcy nie wykluczają, że do podobnej koalicji może dojść na szczeblu Rady Miasta Jasła. – Wszystko na to wskazuje i do tego zmierzamy. – zaznaczył Adam Kmiecik.

Na konferencji prasowej przedstawiciele Platformy Obywatelskiej oraz Przymierza Samorządowego Podkarpacia (których przedstawiciele zasiadają w nowej Radzie Miasta) zapowiedzieli poparcie dla kandydata na burmistrza miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego oraz kandydata na wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka.

KOMENTARZE

Adam Kmiecik:Kwestie programowe są bardzo zbliżone. Każdemu zależy na tym, żeby powiat jasielski się rozwijał, każdemu zależy na tym, żeby powiat dobrze współpracował zarówno z rządem, Urzędem Wojewódzkim, z samorządem województwa, jak również z gminami powiatu jasielskiego. To są priorytety i wszyscy koalicjanci zgodnie zadecydowali, że będziemy je realizować.

Franciszek Miśkowicz:Wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem tej koalicji ustalimy po zwołaniu sesji, na której zapadną decyzje co do składu osobowego, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Zarządu Powiatu. Mam nadzieję, że te nasze ustalenia są oczekiwane przez wyborców, którzy nas wybrali do reprezentowania ich w Radzie Powiatu, a także są odzwierciedleniem sytuacji politycznej, która utworzyła się po tych wyborach, jeżeli chodzi o Sejmik Województwa. Jak wiecie Państwo, był ogłoszony komunikat o zawiązaniu koalicji pomiędzy Polskim Stronnictwem Ludowym, Platformą Obywatelską i Sojuszem Lewicy Demokratycznej w Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Na szczegóły jeszcze przyjdzie czas. Dzisiaj chcieliśmy tylko zakomunikować o naszych ustaleniach. To wszystko będzie zależało od terminu zwołania pierwszej sesji Rady Powiatu.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jest nowa koalicja w powiecie jasielskim”

 1. co do pana gorczyka wyborcy jednoznacznie okreslili swoje zdanie i byloby bledem
  gdziekolwiek go umieszczac wbrew wyrazonej opini

 2. Jak panowie nie chcieli zdradzić kto będzie w Zarządzie to ja powiem;
  Adam Kmiecik-starosta
  Franek Miśkowicz -wicestarosta
  Tadek Górczyk – członek po Pawlusiu!
  No,cieszta się ludzie,bo lepsze idzie(hahaha)

 3. ha ha WYBORCO !!!! tym panom jesteś potrzebny jako bezmyślna maszynka do głosowania….Gorczykowi powiedzieli NIE ale i tak tylnymi drzwiami pcha się do koryta !!!!!Etatowy członek zarządu powiatu…członek to i być może …ale ch…..

 4. Do V-ce Starosty W.L.
  Niechaj będzie poniechany, ludziom światom zapomniany.
  Wzbroń mu soli, wzbroń mu chleba, wzbroń mu domu , wzbroń mu nieba.
  Niech się błąka obłąkany, zapomniany, poniechany.
  Pozdrawiam Trzy Łapki

 5. W mieście Czernecki i wreszcie odetchchniemy od tych ipn-owców szukających haków na każdego, tylko nie na swojego.

 6. Chciałbym, aby ten układ przetrwał. Będę się modlił, a może się mi przyśni ktoś, kto mi powie że tak będzie do końca …. a zresztą, szkoda cytować pani klasyk

 7. No i nareszcie będzie normalnie ,obawiam się tylko że PiSiorki tak łątwo nie odpuszczą
  i będą mamić radnych do chwili wyborów na sesji inauguracyjnej .

 8. z matematyki wychodzi że na zdjęciu powinno być 14 a jest 13 … to gdzie ten 14 poszedł do pisu?