Informacje

Miasto wprowadza udogodnienia dla parkujących

Abonament dzienny w wysokości siedmiu złotych za jedno stanowisko i wprowadzenie parkometrów jako możliwości uiszczania opłaty za korzystanie z miejsc postojowych. To ukłon samorządowców w stronę kierowców korzystających z płatnych stref parkowania w centrum Jasła.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Do tej pory za jedną godzinę postoju w strefie kierowcy muszą zapłacić „złotówkę”. Można też nabyć abonament miesięczny za jedno stanowisko w wysokości stu złotych. Na terenie Jasła w roku 2010 funkcjonuje również 39 sztuk „zerowych” kart parkingowych, wydanych na podstawie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej.

Są tu m.in. Urząd Miasta w Jaśle, MZGO, Sąd Rejonowy, MOSiR, zakład zdrowotny  „Medyk”, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych, Samodzielny Publiczny Miejsko-Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, Rzeszowskie Stowarzyszenie Pomocy im. Brata Alberta, MPGK Jasło i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. – wyjaśnia Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

Największą bolączkę stanowi jednak dostępność kart, które można nabyć w siedzibie Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami przy ulicy Sokoła 8 lub w ogólnodostępnych punktach handlowych na terenie miasta. Problem mają rozwiązać parkometry – podobne urządzenia z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach na Podkarpaciu, chociażby w sąsiednim Krośnie.

Parkometry chcemy wprowadzać systematycznie. W pierwszej turze około pięciu tam, gdzie one najbardziej spełnią swoją rolę. To znaczy, że oddalenie punktów, w których można nabywać karty, jest duże lub też skupienie tych miejsc postojowych też jest duże, a więc tam, gdzie najbardziej efektywnie będą pracować. Cenę jednego parkometru szacujemy pomiędzy 10, a 12 tysięcy złotych w zależności od tego, które parkometry zostaną nabyte. – mówi Ryszard Pabian.

Zastępca burmistrza uspokaja, że w związku z planowanym zakupem parkometrów nie zostanie zredukowane zatrudnienie do obsługi stref parkowania.

Parkometry nie są całkiem bezobsługowe. – mówi Pabian. – Też trzeba je obsługiwać, trzeba wybierać pieniążki, które korzystający z nich będą wrzucać. Trzeba na bieżąco je kontrolować, także ta osoba nadal będzie zatrudniona.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Miasto wprowadza udogodnienia dla parkujących”

  1. A niech oni wszyscy pocałują mnie…………. w policzek. Co przeżywają ci, którzy mają przed blokiem strefy płatnego parkowania a przez to brak możliwości wjazdu z drugiej strony na podwórze bo tam zrobił się samoistny parking to tego nie potrafi zrozumieć żaden radny My przeżywamy gehennę. Straż Miejska i Policja nie interesuje się, że jest zakaz wjazdu na podwórze a wjeżdżją wszyscy. Dlatego, że tak SZanowna Rada uchwaliła to mieszkaniec danego bloku ( właściciel mieszkania wraz z częścią działki- Wspólnota mieszkaniowa ) musi miesięcznie płacić 100 złotych aby móc zaparkować. TO JEST SKANDAL. I nie róbcie łaski bo myślicie, że tym nas obłaskawicie GUZIK z PENTELKĄ. Na nikogo z obecnej rady nie zagłosujemy!!!!