Informacje

Nowe autobusy dla Jasła na przełomie listopada i grudnia

Jedenaście nowych autobusów komunikacji miejskiej zakupionych przez miasto Jasło w trybie przetargu nieograniczonego w Fabryce Autobusów Autosan S.A. pojawią się na ulicach miasta na przełomie listopada i grudnia 2010 roku – zapewnił w środę portal terazJaslo.pl Artur Sularz, dyrektor ds. handlu i marketingu sanockiej fabryki.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Wkrótce mieszkańcy Jasła będą mogli jeździć podobnymi pojazdami.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W ramach projektu pod nazwą „Modernizacja Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, do jasielskiego przewoźnika trafi jedenaście nowych pojazdów, wśród których znalazło się: pięć autobusów Autosan SOLINA CITY, cztery autobusy Autosan WETLINA CITY oraz dwa autobusy Autosan SANCITY 9LE.

Pierwszy z modeli został zbudowany na podwoziu Mercedes Benz VARIO. Pojazd ten jest wyposażony w sześciobiegową mechaniczną skrzynię biegów oraz silnik spełniający normy emisji spalin EURO 5. Przeważnie wykorzystywany przez przewoźników do komunikacji na trasach podmiejskich.

Autobus o długości 7,7 m posiada 43 miejsca pasażerskie, w tym 18 miejsc siedzących oraz miejsce do mocowania wózków inwalidzkich. W tylnych drzwiach znajduje się obniżona część podłogi wraz z ręcznie otwieranym podjazdem dla wózków. W autobusie zamontowano klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, autokomputer, tablice informacyjne i system monitoringu wizyjnego. – informuje Artur Sularz.

Podobne modele z powodzeniem jeżdżą już na ulicach m.in. Malborka, Bochni, Grodziska Mazowieckiego, Bełchatowa, Rybnika czy Kraśnika.

Autosan WETLINA CITY, również na podwoziu Mercedesa, ma osiem metrów długości i posiada 41 miejsc pasażerskich, w tym 12 miejsc siedzących oraz miejsce do mocowania wózków inwalidzkich. Największy z zakupionych pojazdów to Autosan SANCITY 9LE o długości 8,5 metra. Posiada sześćdziesiąt miejsc pasażerskich, w tym 17 miejsc siedzących oraz miejsce do mocowania wózków inwalidzkich. – W przedniej części autobus posiada 60 % niskiej podłogi, w środkowych drzwiach znajduje się ręcznie otwierany podjazd dla wózków. – podkreśla Artur Sularz.

W obu modelach zamontowano tablice informacyjne i system monitoringu wizyjnego. „Wetliny” zakupiły samorządy m.in. Wrocławia, Bielska-Białej, Malborka, Legnicy, Nowego Sącza czy Mielca, natomiast „Sancity” można napotkać na ulicach m.in. Krakowa, Ciechanowa, Sochaczewa, Kutna, Żar, Grodziska Mazowieckiego, Elbląga czy Tarnobrzegu.

Jak poinformował nas dyrektor ds. handlu i marketingu AUTOSAN S.A. wszystkie pojazdy będą utrzymane w kolorystyce żółto-czerwonej.

Realizowany przez miasto Jasło projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oprócz zakupu nowych autobusów, obejmuje: modernizację 23 i utworzenie 11 nowych przystanków, uruchomienie 3 nowych linii o łącznej długości 9,5 kilometra, modernizację 6 istniejących linii, zakup i montaż pięciu elektronicznych tablic informacyjnych na głównych przystankach oraz zakup systemu monitoringu do autobusów. Łączny koszt zadania to 5 424 563 PLN.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowe autobusy dla Jasła na przełomie listopada i grudnia”