Informacje

Stanisław Zając będzie patronował Parkowi Rekreacji w Foluszu

Leżący u stóp Beskidu Niskiego Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu będzie nosił imię tragicznie zmarłego senatora ziemi jasielskiej Stanisława Zająca. Stosowną uchwałę podjęli w środę radni powiatu jasielskiego. Była to jedna z ostatnich uchwał podjętych w mijającej kadencji samorządu powiatowego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Znany i ceniony przez większość mieszkańców naszego regionu parlamentarzysta zginął tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Uchwała o nadaniu jego imienia parkowi w Foluszu została podjęta dokładnie w siódmą rocznicę tego smutnego wydarzenia.

Przeciwko takiej formie uhonorowania pamięci Stanisława Zająca zaprotestował Tadeusz Górczyk. Jego zdaniem w uchwale zabrakło uzasadnienia, a poza tym została ona poddana pod obrady zbyt późno, bo od ostatniej sesji minęło ponad półtora miesiąca. Przewodniczący Rady Powiatu był zobligowany przez uchwałę ustalającą regulamin pracy Rady Powiatu do zwołania posiedzenia w październiku, a tego nie uczynił.

Uważam, że jest to obraźliwe dla senatora Zająca, że w takim trybie, w taki sposób i tak niechlujną uchwałę Rada Powiatu przyjmuje. Dlatego my za tym nie głosowaliśmy i nie mamy nic wspólnego z tym niechlujstwem, które tutaj zastosowano. Nie wiem komu to się miało przypodobać. Dla mnie jest to po prostu haniebne. – mówi radny.

Górczyk przytoczył podobny przykład z początku mijającej kadencji Rady Powiatu Jasielskiego, kiedy to ustępująca przewodnicząca Rady (była nią wówczas Maria Kurowska – Prawo i Sprawiedliwość), powinna zwołać w ciągu jednego miesiąca pierwsze posiedzenie nowej Rady, a tego nie zrobiła.

Proszę zwrócić uwagę, że był to jeden z nielicznych przypadków w Polsce, gdzie pierwsza sesja Rady Powiatu była zwoływana przez komisarza. Jest to widać styl uprawiania polityki. – podkreślił.

Procedura była zachowana, czyli wniosek, opinia Zarządu, opinia Rady Pedagogicznej Młodzieżowego Domu Kultury. – wyjaśnia Adam Kmiecik, starosta jasielski. – Natomiast nie było od połowy września sesji. Sesje zwołuje przewodniczący Rady, to nie jest rola starosty. Starosta, w imieniu Zarządu, podpisuje projekty uchwał czy wnioski i składa w biurze Rady. Kiedy pan przewodniczący zwoła sesję to nie mam na to żadnego wpływu.

Radny Tadeusz Górczyk był też oburzony faktem, że rada chce nadać pośmiertnie imię Stanisława Zająca „byłemu wysypisku, bo tam było dzikie wysypisko”.

Ja bym nie „czepiał się” tego. Oczywiście zawsze może być lepsze. Może to być szpital, może to być budynek, może to być ulica. Myślę, że wszystko przed. Natomiast chcieliśmy w jakiś sposób podkreślić tą współpracę. To jest to miejsce, które zaczęło się w tej kadencji. Faktycznie tam było dzikie wysypisko śmieci, które zostało uporządkowane. – mówi starosta jasielski.

Starosta jasielski dodaje również, że nadanie imienia Parkowi w Foluszu nie zamyka też drogi do uhonorowania pamięci senatora Zająca w innych miejscach.

W tym momencie nie ma takich działań prowadzonych, aczkolwiek nikt nie powiedział, że te działania są już zakończone. Osobiście uważam, że nie powinno być mnogości tego, bo wtedy traci to swój wyjątkowy charakter. Jeżeli każda ulica, każdy skwer, każde miejsce będzie nosiło tą nazwę to nam to spowszednieje. – dodaje Adam Kmiecik.

Szesnastu radnych było „za” przyjęciem uchwały, „przeciw” głosowali: Tadeusz Górczyk i Józef Kozioł, a od głosu „wstrzymali się”: Justyna Gorczyca i Ryszard Bal.

Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu położony jest w atrakcyjnym krajobrazowo terenie na lewym brzegu potoku Kłopotnica i zajmuje powierzchnię blisko 2,5 ha. Graniczy bezpośrednio z Magurskim Parkiem Narodowym i wchodzi  w skład jego otuliny. Prace przy budowie i wyposażeniu Parku rozpoczęto w 2007 roku. Obecnie jest pod zarządem Młodzieżowego Dom Kultury w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Stanisław Zając będzie patronował Parkowi Rekreacji w Foluszu”

  1. A co konkretnie zrobił p. Zając dla Jasła i powiatu? Poza oczywiście przyjmowaniem na grillu p. Kaczyńskiego i zablokowaniem budowy zakładu utylizacji odpadów w Gamracie?

  2. Górczyk pokazał swoje prawdziwe oblicze pod pozorem uszanowania Zająca walczy z nim nawet po jego śmierci. Wstyd Górczyk. Jeszcze jedne zawodnik był przeciwny temu przedsięwzięciu, a mianowicie niejaki Urban, który głosował by zdjąć tę uchwałę z porządku obrad i nie przyszedł na głosowanie uchwały. I te osoby kandydaują do samorządu, wstyd, wstyd. Ale życie przynosi różne rozwiązania panie Górczyk i spółka. I was też czeka kiedyś …