Informacje

W Trzcinicy mają nową bieżnię lekkoatletyczną (wideo)

Uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy korzystają już z nowej krytej bieżni lekkoatletycznej, która została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu powiatu jasielskiego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Bieżnia lekkoatletyczna o długości 65 metrów powstała w specjalnej „przewiązce” łączącej dwa budynki szkolne. Zajęcia przygotowawcze będą się tu odbywały od świtu do zmierzchu, o każdej porze roku. To nowość dla tutejszej młodzieży, gdyż do tej pory treningi lekkoatletyczne odbywały się w niewielkim pomieszczeniu usytuowanym w nieocieplanej piwnicy, a w lecie na obiektach sportowych obok szkoły.

Myśmy tracili, bo nie możemy kształtować zdolności szybkościowych, które są niezbędne przy starcie halowym. Po prostu już przegrywaliśmy mistrzostwa halowe tym, że nie mieliśmy obiektu. – mówi Tomasz Wojtas, trener lekkoatletów w Zespole Szkół w Trzcinicy. – Ta bieżnia pozwala na to, że jesteśmy przygotowani na mistrzostwa halowe tak, jak zawodnicy z największych ośrodków sportowych. – dodaje.

Zespół Szkół w Trzcinicy jest uważany za podkarpacką kuźnię lekkoatletycznych talentów. Wychowankowie tej placówki zdobyli ponad półtora tysiąca medali na imprezach rangi ogólnopolskiej, kilkudziesięciu z nich było członkami kadry narodowej, a nawet kadry olimpijskiej (Pekin 2008). Do rozwoju ich umiejętności brakowało jednak odpowiedniej bazy sportowej. Problem nasilał się głównie w okresie jesienno-zimowym.

Brak odpowiednich obiektów sportowych był dużym problemem organizacyjnym szkoły, a także problemem szkoleniowym, gdyż nie można było wykorzystać w pełni możliwości wychowanków. Nie było możliwości ukształtowania w nich prawidłowej techniki i podniesienia zdolności motorycznych na wysoki poziom odpowiedni do możliwości zawodników. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Poprzez budowę krytej bieżni możliwe będzie prowadzenie zajęć począwszy od ćwiczeń skocznościowych, biegów przez płotki, ćwiczeń sprawnościowych, gimnastycznych do biegów szybkościowych i skoków w dal. Podłoże syntetyczne daje możliwość wykonywania dużego wachlarzu ćwiczeń gibkościowych, sprawnościowych oraz motoryki biegu. – dodaje Adam Kmiecik.

Budowa obiektu to jeden z elementów projektu pod nazwą „Budowa obiektów sportowych w szkołach ponadpodstawowych na terenie Powiatu Jasielskiego”, współfinansowanego z unijnego budżetu. Całkowity koszt inwestycji 720 823,61 zł., z czego 85 procent to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Realizacja Projektu przyczyniła się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pochodzących z terenów wiejskich oraz wyszkolenia sportowego. – podkreśla starosta jasielski.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jak zapowiadają władze samorządowe powiatu to nie ostatnia sportowa inwestycja w Zespole Szkół w Trzcinicy. W przyszłym roku planowana jest budowa nowego stadionu lekkoatletycznego przy obiektach szkoły.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Trzcinicy mają nową bieżnię lekkoatletyczną (wideo)”

  1. Damuś szaleje :) filmy, przynajmniej są na jakimś poziomie, a nie tak jak na innych portalach trzęsąca się ręka. Bardzo dobre rozwiązanie. A co do muzyki to na to chyba trzeba mieć licencje panie Danielu…. pan chyba o tym zapomniał