Elżbieta Bernal przewodniczącą Rady Miejskiej Jasła. Opozycja we władzach Rady

Elżbieta Bernal (Komitet Wyborczy Wyborców „Jaślanie”) została wybrana na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła. Zagłosowało na nią dwunastu radnych koalicji, która we wcześniejszym głosowaniu nie poparła kandydatury Romana Kościowa z Platformy Obywatelskiej.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Pierwszym obradom przewodniczył radny-senior Zdzisław Dziedzic.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeszcze przed pierwszą sesją Rady Miejskiej Jasła VI kadencji zawiązała się koalicja trzech ugrupowań: Platformy Obywatelskiej, Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie” oraz Komitetu Wyborczego Wyborców „Przymierze Samorządowe Podkarpacia”, w skład której weszło dwunastu radnych. Pozostali: Prawo i Sprawiedliwość oraz Komitet Wyborczy Wyborców „Forum Jasielskie” mają dziewięciu radnych, ale to za mało, żeby sprawować władzę w nowej kadencji Rady.

Leszek Znamirowski (Platforma Obywatelska) zgłosił kandydaturę swojego klubowego kolegi Romana Kościowa na przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła. Wydawało się, że głosowanie będzie „tylko” formalnością, gdyż koalicjanci mają większość, poza tym – jak uzasadniał Leszek Znamirowski – Roman Kościow ma duże doświadczenie samorządowe.

Od piętnastu lat pracuje w jasielskiej „Rafinerii”. Jest pracownikiem LOTOS Jasło S.A. Jeśli chodzi o jego działalność samorządową, to w ostatniej kadencji pełnił funkcję członka Komisji Finansowej oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komunikacji. Natomiast w latach 2008-2010 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Jasła. Poza tym pełni funkcję w strukturach Platformy Obywatelskiej. Jest doświadczonym samorządowcem. – powiedział Leszek Znamirowski.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Tajne głosowanie. Nz. radna Alicja Nowosielska - KWW Jaślanie.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Za Romanem Kościowem opowiedziało się dziewięciu radnych, tylu samo było przeciw jego kandydaturze, natomiast trzech wstrzymało się od głosu. Wynik tajnego głosowania okazał się patowy i nie pozwolił mu na objęcie funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła.

W tym przypadku Krzysztof Czeluśniak (Komitet Wyborczy Wyborców „Jaślanie”) zgłosił kandydaturę swojej koleżanki klubowej Elżbiety Bernal, zaś Andrzej Dybaś (Komitet Wyborczy Wyborców „Forum Jasielskie”) Janusza Przetacznika.

Janusz Przetacznik ma 52 lata, urodził się w Jaśle. Ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Podyplomowe Studia MBA. Po studiach został w Kielcach, gdzie pracował do dnia 31 maja 1990 roku. W 1990 roku wrócił do Jasła i z dniem 1 września objął stanowisko prezesa zarządu spółdzielni mieszkaniowej w Jaśle, którą to funkcję nieprzerwanie sprawował do dnia 31 maja 2004 roku. W latach 2004-2006 był prezesem zarządu Radia Kielce. W latach 2006-2007 podjął pracę w Krośnieńskich Hutach Szkła na stanowisku dyrektora ds. kadrowo-administracyjnych. Od 26 lipca 2007 ponownie kieruje pracami zarządu Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W latach 1994-2006 był radnym Rady Miejskiej Jasła, w tym w latach 1994-1997 członkiem zarządu miasta Jasła. W poszczególnych kadencjach władz samorządowych Jasła kieruje pracami stałych komisji Rady: w II kadencji statutowej, w III kadencji samorządowej, w IV kadencji rewizyjnej. W latach 1994-1998 delegat do Sejmiku Samorządowego województwa krośnieńskiego i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska. – przedstawił sylwetkę Janusza Przetacznika przewodniczący Rady Miejskiej Jasła V kadencji Andrzej Dybaś.

W wyniku drugiego tajnego głosowania Elżbieta Bernal otrzymała dwanaście głosów, zaś jej kontrkandydat Janusz Przetacznik dziewięć. Nowa przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła jest emerytowaną dyrektorką przedszkola, w ubiegłej kadencji RMJ była przewodniczącą Komisji Finansowo-Budżetowej oraz członkiem Komisji Rewizyjnej. Od dwóch kadencji szefuje zarządowi osiedla Jasło-Sobniów.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Elżbieta Bernal, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła VI kadencji.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Będę się starała być przewodniczącą wszystkich radnych miasta Jasła bez względu na opcje polityczne. Będę się starać tak tą radę prowadzić, aby była zgoda. Wszyscy dążyliśmy do jednego celu, jakim jest dobro miasta, jego rozwój i dobra gospodarka finansami publicznymi. – powiedziała Elżbieta Bernal.

W kolejnym punkcie dzisiejszego posiedzenia Rady Miejskiej Jasła wybierano jej dwóch zastępców. Maria Filip-Niwelt (Prawo i Sprawiedliwość) zgłosiła kandydaturę Henryka Raka (PiS), Stanisław Zając s. Antoniego (Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze Samorządowe Podkarpacia”) Tadeusza Stachaczyńskiego („PSP”), zaś Krzysztof Czeluśniak („Jaślanie”) Romana Kościowa (PO). Dwaj ostatni panowie nie wyrazili jednak zgody.

– To nie jest tak, że będziemy sobie zaszczyty i honory robić. Czeka nas wielka praca. Uważam, że nie powinno być w Radzie ani koalicji, ani opozycji. – mówił Tadeusz Stachaczyński.

Krzysztof Czeluśniak: – W takim układzie zgłoszę kolejnego kandydata z Platformy Obywatelskiej Leszka Zduńskiego.

Henryk Rak zaproponował Janusza Przetacznika. Ten jednak nie zgodził się.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Nowe prezydium Rady.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Radni mieli więc do wyboru dwie osoby: Henryk Rak otrzymał szesnaście, a Leszek Zduński dwadzieścia jeden głosów. Obaj panowie zasiedli w ławie obok przewodniczącej Elżbiety Bernal.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

FOTOGALERIA:

Wybory Przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła VI kadencji (zdjęć: 24)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Elżbieta Bernal przewodniczącą Rady Miejskiej Jasła. Opozycja we władzach Rady”

 1. NALEŻĄ SIĘ PODZIĘKOWANIA ZA PRACĘ NA RZECZ JASŁA DLA Z-CY BURMISTRZA PANA RYSZARDA PABIANA. ON PRACOWAŁ NA SUKCESY NIE TYLKO PANI KUROWSKIEJ ALE NAS JAŚLAN

 2. Gratuacje Pani Elu, w końcu właściwa osoba – fachowiec we właściwym miejscu!
  ŻYCZĘ SUKCESÓW!

 3. mamy rządy p.Czerneckiego-to czego innego się spodziewać-zejdziemy do poziomu gminy Korzenna

 4. Pierwszy dzień po wyborach i juz sie wzajemnie wycinają :)
  piękny roman rozminął się ze swoim wymarzonym stołkiem, ciekawe kto następny dołączy do rozczarowanych

 5. Ja uważam, że rozsądnie jest wybrać kobietę.
  Wyrobi się. Trzeba dawać szansę ludziom. A los wraca nam podwójnie i pozytywnie. Skończmy już te nagonki na siebie. Jasło wygrało normalność, Jasło wygrało spokój i Jasło wybrało hasła : dość donosicielstwa, dość fałszu i dość rządzenia księży w tym mieście również.

 6. ładnie przedstawione dokonania Pana Kościowa, Pana Przetacznika, a pani Bernal?, Jasło schodzi do poziomu samorządności w Nowym Żmigrodzie, czy Osieku, nie obrażając tych gmin.