Informacje

Pacjentki będą rodzić w komfortowych warunkach (TV, foto)

Trzy sale porodowe z klimatyzacją i oddzielnymi węzłami sanitarnymi, odrębna sala do cięć cesarskich, nowoczesne wyposażenie – tak wygląda teraz zmodernizowany Trakt Porodowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, w którym rocznie na świat przychodzi około 1300 dzieci. To dopiero pierwszy etap wielomilionowej inwestycji na oddziale ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym placówki.

Nowy Trakt Porodowy to zupełna rewolucja nie tylko dla samych pacjentek, które będą rodziły w komfortowych warunkach, ale również personelu medycznego. – Blok porodowy nie był remontowany w podstawowym zakresie praktycznie od momentu powstania szpitala dlatego, że to wymagało zupełnego zamknięcia i przebudowy. Zawsze było to spychane na ostatni moment. W końcu się doczekaliśmy zupełnej przebudowy tego bloku. Najważniejsze jest to, że wszystkie trzy sale porodowe to są zupełnie nowe pomieszczenia z węzłami sanitarnymi, z pełnym komfortem dla pacjentek, jeżeli chodzi o rodzenie. – mówi lek. med. Radosław Pierz, starszy asystent Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Lek. med. Radosław Pierz na nowej sali do cięć cesarskich.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Bolączką, z którą do tej pory borykano się na oddziale, był brak sali do cięć cesarskich. W razie nagłej potrzeby zabiegi były wykonywane na głównym bloku operacyjnym, znajdującym się piętro wyżej.

Byliśmy jednym z nielicznych szpitali, który do tej pory nie spełniał warunków. Po przebudowie Traktu Porodowego sala operacyjna znajduje się zaraz obok sal porodowych. – podkreśla Radosław Pierz. – Znacznie skróci się czas przejścia pacjentki w razie nagłej potrzeby z sali porodowej na salę operacyjną.

Do wyremontowanych pomieszczeń zakupiono też nowy sprzęt, m.in. stół operacyjny, lampy, inkubatory, respirator, aparat KTG czy łóżka porodowe. – Mamy zupełnie nowe łóżka porodowe, które dają się ustawiać i dobrać taką pozycję, jaka jest najwygodniejsza dla pacjentki i też dla personelu. – mówi lekarz. – Już nie wspomnę o takich rzeczach, że w końcu sale porodowe i sala operacyjna mają klimatyzację, której do tej pory nie było, a w okresie letnim warunki pracy w temperaturze 33 stopni i 90 wilgotności były praktycznie nie do wytrzymania. – dodaje.

Nowością jest też komputerowy system obsługi KTG – urządzenia potrzebnego do bezpiecznego monitorowania czynności serca i ruchów płodu oraz czynności skurczowej macicy. – Wszystkie stanowiska przy każdej rodzącej są monitorowane na wspólnym monitorze. Zapis KTG jest analizowany komputerowo, więc w razie jakichkolwiek zaburzeń personel jest informowany, że coś się dzieje nie tak. – wyjaśnia Pierz.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Położna oddziałowa Zofia Kiełtyka na jednej z nowych sal porodowych.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Modernizacja Traktu Porodowego była pierwszym elementem dużego unijnego projektu „Przebudowy i doposażenia Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 i pochłonęła ponad 2,2 miliona złotych.

W drugim etapie, który ma trwać do końca lutego przyszłego roku, całkowitej przebudowie ulegnie część położnicza oddziału oraz „neonatologia”. Jak zapewniają lekarze, prace budowlane nie będą kolidowały z bieżącym przyjmowaniem pacjentek do porodów.

Mamy przygotowane na części ginekologicznej łóżka. – podkreśla Radosław Pierz. – Przy tej ilości porodów, które się odbywają, nie powinno być takiej sytuacji, że pacjentki powinny być odsyłane. Natomiast może się zdarzyć taka sytuacja, bo tylko NFZ może limitować porody, natomiast życie ich nie limituje, więc jest taka możliwość, że w ciągu paru dni, jeżeli będzie bardzo dużo tych porodów to możemy nie pomieścić wszystkich pacjentek. Może akurat to nie będzie miało miejsca.

Roboty budowlane w drugim etapie mają z kolei wynieść ponad 2,4 miliona złotych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

FOTOGALERIA:

Nowy Trakt Porodowy w jasielskim szpitalu (zdjęć: 14)

SŁOWA KLUCZOWE