Informacje

Od lutego zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 1 lutego wchodzi nowa taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na 2011 rok. Podwyżkę stawek opłat, zaproponowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle, zatwierdziła już Rada Miejska.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Jan Kmiecik, prezes MPGK Jasło.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Od przyszłego miesiąca Jaślanie będą płacili za dostawę wody do swoich gospodarstw domowych 3,22 zł (wcześniej 3,08 zł), zaś za odprowadzanie ścieków 3,06 zł (wzrost o cztery grosze w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Czym podyktowana jest podwyżka? – Za wnioskiem o zmianę cen przemawiają: pierwsze to, że taryfa kończy swój żywot 31 stycznia. Druga sprawa to wzrost kosztów, co jest związane z wprowadzeniem do użytkowania nowo zakończonej inwestycji modernizacji Stacji Uzdatniania Wody i modernizacji sieci wodociągowej dużych średnic na terenie miasta Jasła. – wyjaśnia Jan Kmiecik, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Jak podkreśla w zamian za podwyżkę cen mieszkańcy mogą liczyć na lepszą jakość wody pitnej.

Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że woda, którą podajemy mieszkańcom, jest wodą zdrową, dobrą i na pewno to jest odczuwalne. – podkreśla Kmiecik. – Przy modernizacji ujęcia dwie rzeczy były brane pod uwagę: jakość wody i bezpieczeństwo dostaw. Jakość wody została zrealizowana poprzez urządzenia podczyszczające i wprowadzenie technologii duńskiej uzdatniania za pomocą „actiflo”. Natomiast jeżeli idzie o bezpieczeństwo to budowa zbiornika wody czystej o pojemności 5 tysięcy metrów sześciennych pozwoliła na to, że nawet podczas ostatniej powodzi, jaka miała miejsce w roku ubiegłym, mieszkańcy nie odczuli przerw w dostawach wody.

W porównaniu z sąsiednimi miastami Jasło pozostaje nadal w sferze najniższych opłat za wodę i ścieki. W stolicy Podkarpacia wzrosły o 20 groszy i wynoszą 6,83 zł, w Mielcu o 48 groszy (7,78 zł), Sanoku 50 groszy (8,85 zł) i Krośnie 55 groszy (6,98 zł). Pozostają jeszcze Dębica, Gorlice i Tarnobrzeg, które jeszcze nie mają zatwierdzonych nowych taryf, ale i tak w tych miastach koszty są w chwili obecnej wyższe, niż w Jaśle.

Za podwyżką cen zagłosowało dwudziestu radnych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE