Informacje

Jaślanie czekają na nowoczesną halą sportową

Jest na papierze, a od wielu lat nie może doczekać się realizacji. Mowa o projekcie nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej. Tak długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja póki co jest jedną z deklaracji wyborczych nowego-starego burmistrza. Czy miastu, które na tle swoich sąsiadów odstaje w wielu dyscyplinach sportowych, uda się w najbliższych latach wybudować obiekt z prawdziwego zdarzenia?

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Obecna hala sportowa powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

O tym, że budowa nowego pełnowymiarowego obiektu hali sportowej, w której można by było uprawiać takie dyscypliny sportowe, jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna i to na poziomie międzynarodowym, świadczy chociażby stan techniczny obecnego budynku: powybijane szyby w oknach, przeciekający dach, niewielkie szatnie czy niska temperatura powietrza. Hala przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle nie jest dobrą wizytówką sportową miasta.

Środowisko jest jednoznaczne co do tego, że obiekt hali sportowej to jest ta część infrastruktury, która jest zdecydowanie brakiem i musi powstać. Natomiast dyskutujemy na temat tego, w jaki sposób mamy to zrealizować. – podkreśla Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Władze miasta mają do dyspozycji projekt nowej hali sportowej przygotowany jeszcze w 2006 roku, kiedy burmistrzem był… Andrzej Czernecki. Przez ostatnie cztery lata pomysł utknął w miejscu ze względu na niezbędne środki – znacznie przewyższające możliwości finansowe miasta.

Mamy też pomysły bardziej oszczędne. – mówi Czernecki.

Miasto planuje poszukać możliwości sfinansowania inwestycji z projektów zewnętrznych.

Jeżeli znajdzie się możliwość dofinansowania z innych źródeł to będziemy promować ten duży projekt. Natomiast jeżeli nie, to będziemy musieli przygotowywać wariant tańszy, z samej natury rzeczy mniej rozbudowany, gorszy architektonicznie. Naszym celem jest to, żeby była hala, w której można rozgrywać zawody piłki siatkowej, piłki ręcznej, piłki nożnej halowej na poziomie międzynarodowym. Będzie to miejsce, gdzie jest ciepło – nie tak jak do tej pory praktycznie można tam było lodowisko robić czasem przy niskich temperaturach. Trzeba te warunki uprawiania dyscyplin halowych w Jaśle radykalnie poprawić. – powiedział burmistrz Jasła.

Miasto musi się jednak spieszyć ze znalezieniem odpowiedniego programu, bo praktycznie środki unijne na lata 2007-2013 są już praktycznie w 90 procentach zakontraktowane.

Z mojej wiedzy koszt takiej hali na dzień dzisiejszy to minimum piętnaście milionów. Myślę, że samo miasto sobie z tym problemem nie poradzi, trzeba szukać środków zewnętrznych. Gdzie tylko otworzą się jakieś możliwości, trzeba uruchomić wszystkie służby pracujące w urzędzie, wyspecjalizowane w zdobywaniu takich pieniędzy. Myślę, że gdyby się udało przynajmniej pięćdziesiąt procent uzyskać z zewnątrz, wtedy taka inwestycja w ciągu dwóch lat byłaby w stanie w Jaśle powstać. – mówi Tadeusz Baniak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Wątpliwości co do konieczności rozbudowy infrastruktury sportowej nie ma też Miejska Rada Sportu, która na obecną kadencję wyznaczyła samorządowcom za priorytet właśnie budowę nowoczesnej pełnowymiarowej hali sportowej.

Myślę, że to jest na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebny obiekt miastu i co do tego nie ma wątpliwości istniejąca Rada Sportu, bo na ten temat już kilkukrotnie rozmawialiśmy. Uważamy, że jest to priorytetowa budowla sportowa na najbliższe 10-15 lat. Wiadomo, że wiele innych rzeczy by się przydało, ale trzeba realnie patrzyć na możliwości finansowe miasta, na programy unijne jakie istnieją w tej materii. – powiedział Tadeusz Baniak.

Jego zdaniem obiekt taki miałby powstać w miejscu obecnego lodowiska.

Wówczas lodowisko, które jest składane i ma ten walor, że można go w każdym miejscu umiejscowić, można byłoby umiejscowić w „starej” hali sportowej. byłoby to pod dachem i użytkowanie takiego zadaszonego lodowiska byłoby znacznie dłuższe. Natomiast na okres letni można byłoby go złożyć i tą halę wykorzystać do innych celów, na przykład pograć w tenisa. – powiedział Baniak.

Pozwoliłoby to również na oddzielenie „małej” hali sportowej, która służyłaby tylko i wyłącznie do uprawiania sportów walki, które są aktualnie bardzo popularne, a o ogólnopolskich czy międzynarodowych sukcesach jasielskich zawodników w takich dyscyplinach sportów, jak: karate, judo, ju-jitsu czy boks, słychać co raz częściej.

W tej chwili prowadzenie treningu na „małej” hali jest okropną sprawą, ponieważ co chwilę ktoś przechodzi na halę dużą, do szatni. Z kolei rodzice tych małych dzieci też przesiadują na tej małej halce i skupienie się oraz prowadzenie treningu odbywa się w fatalnych warunkach. To by nam rozwiązało zarówno sprawę lodowiska, sprawę sportów walki i sprawę hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. – podkreśla Baniak.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

2 thoughts on “Jaślanie czekają na nowoczesną halą sportową”

  1. Z wielkim szacunkiem należy odnieść się do wypowiedzi Czerneckiego i Baniaka. Jest to akademicki wręcz przykład zgodności w słusznej sprawie. Tylko jakiś Pisiak może zaraz mieszać. Ale pisiaki chylą się już ku upadkowi.