Informacje

Miejscy rajcy zarobią więcej. Diety wzrosły o ponad 42 procent!

O dziesięć procent wzrosła dieta przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła. Każdego miesiąca zarobią więcej również pozostali członkowie rady – o ponad czterdzieści dwa procent. Samorządowcy właśnie zmienili uchwałę, która zakłada podwyżkę uposażenia za udział w pracach Rady Miejskiej. Henryk Rak z klubu Prawa i Sprawiedliwości protestuje: „według mnie jest to niemoralne”. Uchwała weszła w życie głosami koalicji.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Radni miejscy podnieśli sobie stawki diet. O ponad 42 procent.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Trzy kluby radnych: Platformy Obywatelskiej, Przymierza Samorządowego Podkarpacia oraz „Jaślan”, działających przy Radzie Miejskiej Jasła złożyły na ręce jej przewodniczącej Elżbiety Bernal projekt uchwały w sprawie zasad, na podstawie których przysługuje radnym i przewodniczącym osiedli dieta za udział w pracach Rady Miejskiej oraz zwrot kosztów podróży służbowych.

W projekcie uchwały, który wszedł do porządku obrad poniedziałkowej (31 stycznia) sesji Rady Miejskiej Jasła, wnioskodawcy napisali, że: „w związku z licznymi zmianami przez ostatnie kilka lat ustawy o samorządzie gminnym Uchwała RMJ w sprawie zasad, na podstawie których przysługuje radnym RMJ, członkom komisji, Zarządu Miasta i Przewodniczącym Osiedla dieta za udział w pracach RMJ oraz zwrot kosztów podróży służbowych uległa dezaktualizacji. Istotnym stało się zmienić ją w takim zakresie, aby w swej treści była zgodna z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami prawa. Bowiem dzisiaj w ustawie o samorządzie gminnym nie znajdziemy już takich terminów jak np. „Zarząd Miasta” czy „osoba spoza rady, jako członek komisji”. Mając powyższe na uwadze i zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, który to wskazuje, że do właściwości rady gminy należy ustalić zasady, na podstawie których radnemu przysługuje dieta, przedkładamy przedmiotowy projekt uchwały”.

Pod dokumentem podpisali się szefowie klubów: Leszek Znamirowski (Platforma Obywatelska), Tadeusz Stachaczyński (Przymierze Samorządowe Podkarpacia) oraz Krzysztof Czeluśniak („Jaślanie”).

Za przyjęciem uchwały zagłosowali radni koalicji: Leszek Znamirowski, Leszek Zduński, Roman Kościow, Adam Koszelnik, Krzysztof Czeluśniak, Józef Kędrek, Zdzisław Dziedzic, Elżbieta Bernal, Alicja Nowosielska, Tadeusz Stachaczyński, Stanisław Zając oraz Krystyna Sikora. Od głosu wstrzymali się: Andrzej Dybaś („Forum Jasielskie”), Maria Szańca, Urszula Czyżowicz oraz Andrzej Trzop (cała trójka z klubu Prawa i Sprawiedliwości). Przeciwko byli: Wacław Dusza, Maria Filip-Niwelt, Maria Jagielska oraz Henryk Rak, który podczas posiedzenia sesji dał wyraz dezaprobaty wobec działań swoich kolegów z Rady Miejskiej.

Dziwi mnie tryb wprowadzenia tej uchwały i to, że chcemy w warunkach, gdzie jest recesja, gdzie w społeczeństwie miasta Jasła panuje duże bezrobocie i przeciętny obywatel zarabia tysiąc złotych, my nagle przystępujemy do podniesienia naszych stawek. Jest to według mnie niemoralne. – powiedział zbulwersowany wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak.

Jego zdaniem dotychczasowa wysokość diet, jaką co miesiąc radni otrzymują za udział w pracach Rady Miejskiej Jasła, jest wystarczająca.

Pokażmy społeczeństwu, że potrafimy pracować za tą stawkę, którą mieliśmy do tej pory. Czytam ze zdziwieniem, że wzrosty są nie groszowe, ale to jest dziesięć procent, czterdzieści procent, czterdzieści jeden procent, czterdzieści dwa procent. Pokażmy społeczeństwu jasielskiemu, że przyszliśmy do tej Rady do pracy nie dla pieniędzy, tylko dla dobra miasta. Dlatego jestem przeciwny. – dodał.

Przyjęta uchwała oznacza w praktyce, że przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Bernal może co miesiąc liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1 987,27 złotych (do tej pory otrzymywała 1 804 złote), jej dwaj zastępcy Leszek Zduński i Henryk Rak oraz przewodniczący poszczególnych stałych komisji przy Radzie Miejskiej 1 470,58 złotych. Pozostali radni dostaną miesięcznie dietę w wysokości 1 391,09 złotych (poprzednia stawka wynosiła 974,18 złotych).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Miejscy rajcy zarobią więcej. Diety wzrosły o ponad 42 procent!”

  1. 42% podwyżki przy takim deficycie budżetu miasta sieje zgorszenie i protest. Dieta radnych przekroczyła poziom najniższego wynagrodzenia w gospodarce. Bardzo drogo wycenili te kilka godzin zasiadania…

  2. No tak Panu Rakowi nie potrzeba podwyzki bo ma firme budowlaną to ma dosc kasy wiec takie grosze go nie interesuja. zawsze mozna oddac na biednych więc mysle ze ta czwórka która głosowała przeciw tak właśnie zrobi. czekamy Państwo radni na Wasz ruch.

  3. Niech mi jakiś zwolennik „koalicji” powie że mu ciężko to go śmiechem „zabije” !

  4. Tak? A które szkoły w Jaśle zostają zamknięte? Bo chyba coś przeoczyłem…

  5. Więc,jak to jest z tymi finansami miasta? Przecież Czernecki zapowiadał oszczędności, bo sytuacja jest trudna,a tu od razu podwyżki dla radnych i podpisał uchwałę! No to się zaczyna!