Informacje

Andrzej Czajka odwołany z funkcji prezesa Gamratu

Andrzej Czajka nie jest już prezesem Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Decyzja o dokonaniu zmian osobowych w składzie zarządu spółki zapadła podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w Warszawie.

Andrzej Czajka. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Informacja o odwołaniu z funkcji prezesa zarządu i dyrektora generalnego „Gamrat-u” zastała Andrzeja Czajkę podczas środowych obrad sesji Rady Miejskiej Jasła, na której – wspólnie z przedstawicielami czterech związków zawodowych funkcjonujących w przedsiębiorstwie – przedstawiał radnym informację na temat toczącego się procesu prywatyzacyjnego spółki.

„Pragnę wyrazić podziękowanie panu Andrzejowi Czajce za dotychczasową prace w zarządzie Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A.” – napisał w lakonicznym komunikacie zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Grzegorz Barszcz.

Czajka cztery lata temu wygrał konkurs na stanowisko prezesa spółki, ogłoszony przez Ministerstwo Skarbu Państwa po śmierci jej dotychczasowego szefa Ryszarda Serwińskiego.

Mam dużą satysfakcję za te cztery lata pracy. – powiedział zawiedziony Andrzej Czajka.

Posłuchaj wypowiedzi:

Zapytany przez dziennikarzy o to, czy prowadzony w zakładzie proces prywatyzacyjny miał wpływ na decyzję o jego odwołaniu, odpowiedział: – Związki zawodowe i zarząd wiele robili, żeby szukać rozwiązania dotyczącego prywatyzacji. Nie udało się. Były inne pomysły właścicielskie. Właściciel ma do tego prawo, stąd też trzeba się z tą decyzją pogodzić.

Właściciel może dysponować majątkiem tak, jak uważa za najlepsze. Myślę, że się komuś pomyliło co to jest Skarb Państwa, a co to jest Ministerstwo Skarbu Państwa. Ministerstwo zarządza majątkiem Skarbu Państwa. Mam nadzieję, że w dobrze pojętym interesie społecznym i skarbowym te wszystkie decyzje, które będą podejmowane w dalszym ciągu, będą decyzjami tylko i wyłącznie służącymi firmie Gamrat, jej pracownikom i społeczności lokalnej. – dodał.

Swojego oburzenia nie kryje burmistrz Jasła. – Dyskutując na sesji pan prezes występował w swojej roli. Więc jak widzicie państwo sytuacja jest dosyć dynamiczna. To jest decyzja, którą właściciel mógł podjąć. Ja współpracuję z panem prezesem Czajką. Mamy teraz wiele wspólnych przedsięwzięć między Gamrat-em, a miastem. Tutaj był zawsze dobrym partnerem. Z tego punktu widzenia nie widzę tej decyzji jako zasadnej. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy cały proces prywatyzacji nie jest doprowadzony do końca. – powiedział Andrzej Czernecki.

Informacja o zwolnieniu prezesa „Gamrat-u” wpłynęła późnym popołudniem. Na chwilę obecną nie wiadomo, kto dalej pokieruje zakładem w newralgicznym dla niego okresie.

Były już przypadki zarządzania jednoosobowego. – mówi Czajka.

Proces prywatyzacyjny wszedł już w decydującą fazę. W ubiegły czwartek została podpisana umowa warunkowa o sprzedaży 85 procent udziałów Skarbu Państwa w jasielskiej spółce firmie Lentex S.A. z siedzibą w Lublińcu.

Mam nadzieję, że w dokumentach, które są parafowane, jest wszystko w porządku i nie mamy się czego obawiać: zarówno firma, nasi dystrybutorzy jak i nasi pracownicy. Mam nadzieję, że wszystko jest zgodne z dobrze pojętym interesem społecznym. – powiedział Andrzej Czajka.

Posłuchaj wypowiedzi:

Nie wiadomo, czy w spółce znajdzie się inne miejsce dla Andrzeja Czajki. Pytanie odnośnie jego najbliższej przyszłości skwitował z uśmiechem: „jadę do domu, jak mówił Adam Małysz, zjeść dobry obiad”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Andrzej Czajka odwołany z funkcji prezesa Gamratu”

  1. Tak Czajka przestał być prezesem Gamratu ale pozostał jako Dyrektor Generalny i bierze taką samą pensję. Ale to już nikogo nie zainteresowało dlaczego tak się stało

  2. Panu Andrzejowi Czajce pewnie podziękują setki osób, które codziennie zawracały głowę o długopisy, kredki, koszulki i sponsoring. Bardzo wiele klubów sportowych nosi koszulki Gamrat.
    Dziękujemy Panie Andrzeju!

  3. „Czajka cztery lata temu WYGRAŁ konkurs na stanowisko prezesa spółki…” A to dobre!!!