Informacje

Budynek gospodarczy zapalił się od pioruna

Kilka zastępów straży pożarnej zmagało się z pożarem, który wybuchł w jednym z prywatnych budynków gospodarczych na terenie miasta Jasła. W tej chwili trwa dogaszanie pogorzeliska. Na szczęście nie ma ofiar w ludziach.

Pożar w Kaczorowach
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Relacjonuje st. bryg. Wiesław Latoszek
komendant powiatowy PSP w Jaśle:

Do zdarzenia doszło na osiedlu Kaczorowy. Informacja o pożarze obiektu wpłynęła około godziny 17:40. Niezwłocznie na miejsce zostały zadysponowane siły i środki w postaci czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle (w tym samochód specjalny-cysterna) oraz z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (Jasło-Hankówka, Jasło-Niegłowice, Warzyce, Brzyska).

Akcją ratowniczo-gaśniczą kieruje st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

Jak powiedział portalowi regionalnemu terazJaslo.pl, do pożaru budynku gospodarczego o wymiarach blisko 18×10 metrów doszło prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna.

Występowało bardzo duże zadymienie, które było widoczne z odległości kilku kilometrów w kierunku miasta. Pożarem objęta była cała konstrukcja dachowa. W późniejszej fazie działań okazało się, że pożar powstał od wyładowania atmosferycznego. – powiedział Latoszek.

Z obiektu ewakuowano cały inwentarz. W tej chwili trwa dogaszanie pogorzeliska oraz szacowanie strat.

Sytuacja jest całkowicie opanowana. To, co najdłużej nam w tej chwili zejdzie, to duża ilość słomy i siana, które były składowane w tym budynku muszą zostać przerzucone i dokładnie przelane. To zajmie kilka godzin tym strażakom. Praca jest bardzo utrudniona. Cały czas występuje silne zadymienie, które również w jakimś stopniu jest utrudnieniem dla mieszkańców na terenie miasta. W tej pierwszej fazie zadymienie było tak duże, że w promieniu kilku kilometrów ludzie odczuwali dym, który nie był w żaden sposób szkodliwy dla organizmu. – mówi szef jasielskich strażaków.

W tej chwili ratownicy są ostrożni w ocenie strat powstałych w wyniku pożaru. – Obiekt, z tego co mam informacje, był ubezpieczony więc firma ubezpieczeniowa dokładnie oszacuje straty, jakie w wyniku tego pożaru poniósł mieszkaniec miejscowości Kaczorowy. – dodał.

Na miejscu było też Pogotowie Energetyczne oraz Policja.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Osiedle Kaczorowy: pożar od uderzenia pioruna (zdjęć: 21, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Budynek gospodarczy zapalił się od pioruna”