Informacje

Boiska i plac zabaw w miejsce zdegradowanego terenu

W Dąbrówce (gmina Brzyska) można już nieodpłatnie korzystać ze zmodernizowanego parku dworskiego. W centrum miejscowości, na dotychczas zaniedbanym placu, powstało atrakcyjne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Inwestycję, o którą mieszkańcy zabiegali od wielu lat, udało się zrealizować dzięki środkom unijnym.

Zmodernizowany park dworski w Dąbrówce

Zmodernizowany park dworski w Dąbrówce

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przed zagospodarowaniem rosły tu chaszcze, stare drzewa, było dużo podworskiego gruzu. Kawał dobrego placu stał opuszczony. – wspomina Wacław Płocic, sołtys wsi Dąbrówka.

Dziś teren po dawnym parku dworskim nie przypomina tego jeszcze sprzed kilku miesięcy. Dzięki przedsięwzięciu zrealizowanemu przez gminę Brzyska, przy potężnym udziale środków zewnętrznych, udało się go doprowadzić do stanu oczekiwanego przez mieszkańców wioski.

Był to postulat mieszkańców Dąbrówki, żeby w końcu coś zrobić z tym parkiem, który wyglądał nie za ciekawie. Był miejscem, gdzie spotykało się różnego rodzaju towarzystwo. Teraz myślę, że będzie na tyle dostępny i otwarty, że będą się mogli wszyscy mieszkańcy, nie tylko Dąbrówki, ale także okolicznych miejscowości tutaj spotykać i spędzać wolny czas. – powiedział Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Tutejsi samorządowcy złożyli do Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie wniosek pod nazwą „Odnowa centrum wsi Dąbrówka”. Projekt uzyskał pozytywną akceptację i został zakwalifikowany do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Piętnaście procent całej puli niezbędnej do zrealizowania inwestycji to wkład własny gminy.

W ramach przedsięwzięcia powstało boisko trawiaste do piłki nożnej (o wymiarach 50×70 metrów), boisko trawiaste do piłki siatkowej (o wymiarach 12×26 metrów), plac zabaw z huśtawką, domkiem zabawowym, zjeżdżalnią, trapem wejściowym, piaskownicą oraz karuzelą, altana drewniana grillowa, altana kampingowa z przebieralnią dla sportowców. Wokół terenu ustawiono też kilkadziesiąt stalowych ławeczek z drewnianym siedziskiem i oparciem oraz wykonano ścieżki spacerowe.

W dalszym ciągu planujemy budowę ogrodzenia, które odsłoniłoby park od drogi powiatowej, która jest bardzo ruchliwa. Myślę, że w ciągu najbliższego miesiąca uda się tą inwestycję zrealizować. – podkreśla Rafał Papciak.

Przy okazji tego samego projektu udało się zmodernizować teren wokół miejscowego Domu Ludowego: wykonano nowe ogrodzenie i bramy wjazdowe, wyłożono kostkę brukową na całym placu, postawiono cztery drewniane altany oraz drewnianą podłogę, która będzie służyła do organizacji imprez plenerowych.

Koszt realizacji całej inwestycji wyniósł 331 885,99 złotych.

Czy była potrzebna? – Myślę, że była potrzebna. Stało to od lat opuszczone, zarośnięte, nikomu nie potrzebne. Teraz udało się zrobić tą inwestycję. Widzę, że dużo mieszkańców z obcych wiosek podjeżdża z dziećmi na plac zabaw i boisko. – podkreśla Wacław Płocic.

Rafał Papciak: – Myślę, że dzięki naszej inwestycji powstanie centrum wsi, gdzie będzie możliwość spotkania się, spędzenia wolnego czasu zwłaszcza jeżeli chodzi o matki z dziećmi. W końcu będą miały gdzie się spotkać, a dzieci będą mogły spędzać wolny czas grając w piłkę, siatkówkę czy korzystając z placu zabaw.

Starosta jasielski Adam Kmiecik w swoim wystąpieniu podkreślił, że oddanie parku w Dąbrówce to jedna z największych inicjatyw, jaka została doprowadzona do końca w ostatnim czasie.

Jest to bardzo ważne dla społeczności lokalnych, że takie miejsca powstają gdzie młodzież, dzieci bezpiecznie mogą spędzać wolny czas. Jest to też miejsce, gdzie dorośli mogą się integrować i wypoczywać. Wspaniały park, ławeczki, miejsca do aktywnego wypoczynku. Należą się panu wójtowi za to moje serdeczne gratulacje, bo naprawdę porządnie wykonana praca i będzie to potrzebne dla mieszkańców nie tylko tej miejscowości, ale i całego powiatu. – powiedział.

Chwalił też miejscowych samorządowców. – Daje się wyczuć nowy oddech w gminie Brzyska. Nowy wójt dość energicznie przystąpił do działań. Z pozyskiwanych środków z funduszy unijnych w każdej miejscowości coś się dzieje. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć. Wierzę, że z tym wójtem gmina wiele takich i innych obiektów będzie jeszcze otwierała. – dodał Adam Kmiecik.

Uroczystemu oddaniu do użytku inwestycji pod nazwą „Odnowa centrum wsi Dąbrówka” towarzyszył konkurs „Wołowina z Podkarpacia”, w którym osiem kół gospodyń wiejskich z terenu województwa stanęło w szranki na najlepszą potrawę z wołowiny.

Honorowy patronat objęła Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz. W okolicznościowym liście przekazanym na ręce Stowarzyszenia Kobiet Gminy Brzyska „Liwoczanka”, które było głównym pomysłodawcą kulinarnego przedsięwzięcia, napisała:

„Cieszą mnie inicjatywy przyczyniające się do pogłębienia formalnych i osobistych więzi pomiędzy mieszkańcami. Dzięki licznym degustacjom, konkursowi kulinarnemu, pokazom artystycznym, wszystkim zgromadzonym zostanie ukazane bogactwo tradycji Ziemi Jasielskiej. Wierzę, iż wszyscy uczestnicy spotkania poznają walory tej części regionu. Życzę niezapomnianych wrażeń oraz mile spędzonego czasu w rodzinnym gronie. Niech najlepsze potrawy zostaną należycie wyróżnione, a występujący artyści docenieni gromkimi brawami. Dziękuję Organizatorom za przygotowanie tego wydarzenia. Mam nadzieję, że dalsza działalność będzie źródłem sukcesów w podejmowanych przedsięwzięciach”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja FOTORELACJA: „Odnowa centrum wsi Dąbrówka” (zdjęć: 19, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Boiska i plac zabaw w miejsce zdegradowanego terenu”

 1. ta opinia z 13 wrzesnia to tylko i wyłącznie zazdrosny fałszywiec ze wsi , któremu żal , ze o nim tak nie pisza . To tyczy sie pewnej pani , ale mało wazne . Brawa dla sołtysa . i nie spacerował bo na spacery niema czasu . . . prowadzi własna działalnosc, radzi sobie chłop w zyciu doskonale , i to ludzi boli . Głowa do góry P. Wacku . Fałszywców i 2-licowców w tej wsi nie brakuje .

 2. To jest dzieło sekretarza gminy P. Grzegorza Mikosia a pan sołtys tylko sobie po placu spacerował a wy myślicie że to jego zasługa.\
  Ha ha ha, naiwni…

 3. Panie Wacku . Idąc na wybory sołtysa , wiedziałem kogo wybrac ;)

  Szacunek dla tego człowieka .
  Nie jedna wieś zazdrości i podziwia . Tyle lat nikt nie potrafił sie tym zająć, aż wreszcie mamy coś czego potrzebowała wieś , bo nawet nie było gdzie usiąść. Za to wszytko ogromne dzięki !!

 4. Sołtys Wsi Dąbrówka to wspaniały człowiek . jeśli ktoś nie wierzy , to moze odwiedzić teraz te wies i zobaczyć co powstało na ogromnej ilosci ziemi , której nikt wczesniej nie potrafił zagospodarowac. . . dumni jesteśmy z sołtysa .. nie tylko ogród zagospodarowany . pod domem ludowym błysk . i w srodku tez . Jest Pan wspaniałym sołtysem . Pozdrowienia.

 5. Bardzo jestem ciekawy jak urządzenia, altanki, place zabaw będą wyglądały po przejściu bandy wandali z pobliskiego getta zwanego „osiedle gamrat”?
  Może tym razem okażą łaskę?
  Nie długo zobaczymy.
  Płocic pilnuj!

 6. Odwaliła Dąbrówka wiochę czy było spokojnie? Fajnie, że powstało takie boisko i ładne ławeczki.