Informacje

Samochód pożarniczy i łódź trafiły do strażaków ochotników z gminy Jasło

Kolejne jednostki OSP z gminy Jasło otrzymały nowoczesny sprzęt. W tym tygodniu do Osobnicy trafił samochód pożarniczy wraz ze sprzętem gaśniczym, zaś strażacy z Trzcinicy otrzymali łódź. Po ubiegłorocznej powodzi wiele jednostek zostało dosprzętowionych, a już wkrótce na terenie gminy zostanie uruchomione powiadamianie SMS-owe o zagrożeniach.

Nowy sprzęt dla jednostek OSP z gminy Jasło

Nowy sprzęt dla jednostek OSP z gminy Jasło

Fot. © URZĄD GMINY JASŁO

Przez ostatni rok zrobiliśmy dużo, aby poprawić bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Nowy samochód i łódź, które otrzymaliśmy są dużym wzmocnieniem jednostek OSP działających na terenie naszej gminy a szczególnie na terenie zalewowym – podkreśla Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Nowoczesny samochód i łódź, które w tym tygodniu przyjechały do gminy Jasło zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Koszt przekazanego sprzętu to ponad 785,5 tys. zł.

Wzmocnieniem jednostki w Osobnicy będzie samochód pożarniczy MAN TGM13.290, wersja uterenowiona z napędem 4×4, który może zabrać sześcioosobową załogę. Wartość samego wozu to kwota 691 524 zł. Dodatkowo samochód został wyposażony w nowoczesny sprzęt gaśniczy: pampę szlamową o wydajności 1340 l/ min, agregat prądotwórczy 5,5 kW, pompę pływającą 1200 l/min, 6 węży Ø 52 o dł. 20 mb oraz 60 węży Ø 75 o dł. 20 mb. Ponadto na wyposażeniu znalazł się aparat powietrzny z butlą oraz zestaw medyczny R1 wraz z deską.

Z kolei do jednostki OSP w Trzcinicy trafiła łódź płaskodenna, 6-osobowa, o wymiarach 4,9 m dł. i 1,9 m szer, z silnikiem strugo-wodnym czterosuwowym. Koszt łodzi to 57 753 zł

Kolejny sprzęt dla gminy

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło:

Przekazany sprzęt ratowniczy nie jest jedynym, jaki gmina zakupiła w ostatnim czasie. Po zeszłorocznej powodzi zakupiono: samochód MAN średni pożarniczo – gaśniczy dla OSP w Warzycach, 4 samochody Ford typu lekkiego dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Opaciu, Warzycach, Trzcinicy i Zimnej Wodzie. Ponadto do Zimnej Wody trafił samochód pożarniczy średni Renault. Jednostki OSP wzbogaciły się także o 4 pompy, które trafiły do strażaków z Opacia i Trzcinicy, Niepli i Zimnej Wody.

Ponadto w ubiegłym roku gmina zrealizowała inwestycję w Trzcinicy, gdzie oddano do użytku nową remizę.

Pierwsi na miejscu zdarzenia

W gminie Jasło działa 13 jednostek ochotniczych straży pożarnych w tym dwie – Warzyce i Osobnica – należą do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Gmina w pełni zabezpiecza gotowość bojową jednostek OSP przeznaczając na ten cel ponad 200 000 zł rocznie.

Strażacy ochotnicy stanowią w gminie podstawowy element sił ratowniczych w przypadku zapobiegania i zwalczania klęsk żywiołowych i pomocy poszkodowanym, co udowodnili podczas zeszłorocznej powodzi – podkreśla Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Powiadamianie SMS-owe

Mieszkańcy gminy Jasło zostali doświadczeni przez ubiegłoroczną powódź. Aby lepiej ostrzegać przed niebezpiecznymi zjawiskami władze gminy zainwestowały także w nowoczesny system powiadamiania SMS-owego. System będzie działał na terenie miejscowości Osobnica i Trzcinica. Dzięki niemu mieszkańcy gminy będą szybciej powiadamiani o zagrożeniach.

To nowoczesne rozwiązanie, dziś staje się standardem dla gmin. Dlatego podjęliśmy się stworzenia tego systemu na terenie miejscowości najmocniej doświadczonych przez zeszłoroczną powódź. Mam nadzieję, że w przyszłości system ten uda nam się wprowadzić na terenie całej gminy – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

(UG Jasło)

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP KSRG Osobnica (zdjęć: 21, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE