Informacje

W Jaśle komfortowe warunki porodu i opieki położniczej

W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle zakończono prace modernizacyjne, które były prowadzone na oddziale ginekologiczno-położniczym. Teraz najtrudniejsze dla kobiet dni związane z porodem będą spędzały w komfortowych warunkach. Zakupiono też nowoczesny sprzęt, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem ich najmłodszych pociech.

Wyremontowana ginekologia w jasielskim szpitalu
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W czwartek uroczyście oddano do użytku wyremontowaną część ginekologiczną na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Roboty budowlane, które były tu prowadzone od września br., to zakończenie całego cyklu inwestycji prowadzonych na oddziale kierowanym przez lek. med. Wojciecha Teleszyńskiego.

Dlatego była ważna, żeby zakończyć cykl robót na oddziale ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym i bloku porodowym. Na blok porodowy i oddziały: ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny mieliśmy środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i Starostwa Powiatowego. Natomiast został nam do wykonania ostatni element to jest oddział ginekologiczny. To pod koniec tego roku zostało sfinalizowane. – powiedział Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Inwestycja pod roboczą nazwą „Przebudowa i doposażenie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle” była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 207-2013 i kosztowała ponad 2,4 miliony złotych.

Część ginekologiczną zmodernizowano poza projektem unijnym. Wydatkowano na ten cel ponad sto tysięcy złotych, z czego blisko 86 tysięcy złotych to środki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Jaśle. Pozostałą kwotę szpital dołożył z własnego budżetu.

Ten oddział przed remontem wyglądał szaro – tak to mogę w skrócie powiedzieć. Natomiast w tej chwili kolory dobrane przez projektanta są przyjazne i komfort przebywających tutaj pacjentek na pewno się poprawił. Są wyremontowane sanitariaty, na jednej z sal również dobudowaliśmy sanitariat tak, żeby ich pobyt u nas był w miarę dobrych warunkach. – mówi dyrektor.

Cały oddział wyłożono nową wykładziną, którą szpitalowi nieodpłatnie przekazały Zakłady Tworzyw Sztucznych „Gamrat” S.A. w Jaśle.

Starosta jasielski Adam Kmiecik: – Wszystkie inwestycje są ważne dla jasielskiego szpitala, natomiast tutaj jest początek. Tutaj kobieta ciężarna ma odpowiednią, nowoczesną opiekę, tutaj przychodzą na świat młodzi obywatele. Są to najtrudniejsze chwile, więc dzięki fachowej kadrze i bardzo dobremu sprzętowi jest to bezpieczne. Wiadomo, zdarzają się również przypadki trudne i ten oddział posiada tak dobry sprzęt, że jesteśmy również na to przygotowani.

Inwestycje były konieczne – szpital, żeby być konkurencyjnym dla innych placówek służby zdrowia – musiał dostosować swoje standardy to powszechnie obowiązujących. Efekty już widać – coraz więcej „ciężarnych” kobiet chce rodzić w Jaśle.

Odkąd ordynatorem został Wojciech Teleszyński to ilość obsługiwanych kobiet wzrosła o ponad sto procent. Mamy bardzo wiele pacjentek również spoza powiatu jasielskiego, co świadczy o wysokich kwalifikacjach i dobrze przygotowanym oddziale. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Zbigniew Betlej
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Słowa te potwierdza dyrektor szpitala. – Cieszę się z tego powodu, ponieważ kadra lekarska, kadra personelu średniego, czyli położne i pielęgniarki jest bardzo dobrze wykształcona. Myślę, że atmosfera dla pacjentów też jest przyjazna i to jest dla mnie najważniejsze, żeby osoby, które u nas są leczone, czuły się jak najlepiej. – dodaje Zbigniew Betlej.

W Szpitalu Specjalistycznym pozostał jeszcze jeden oddział, który w najbliższych miesiącach powinien przejść gruntowny remont. To oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Oddział chirurgii był remontowany w latach 90-tych i już odbiega od standardów. Chcemy w przyszłości ten oddział dostosować do standardów, jakie w tej chwili są w szpitalu. Duże sale podzielić, żeby pacjent miał komfort, żeby nie było tam dużego zagęszczenia, żeby sale były trzyosobowe, dostosować sanitariaty do jak najlepszego stanu, żeby pacjent u nas się czuł dobrze. – powiedział Zbigniew Betlej.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE