InformacjeKultura | rozrywka | edukacja

„Noworoczny Dar 2012”: kwesta uliczna i koncerty w kościołach

121 wolontariuszy z 12 jasielskich szkół wzięło udział w niedzielnej (15 bm.) kweście na rzecz szpitala specjalistycznego w Jaśle. Zbiórka była prowadzona głownie przed jasielskimi kościołami. Wieczorem w kościele OO. Franciszkanów odbył się towarzyszący akcji koncert kolęd w wykonaniu franciszkańskiego zespołu „Fioretti”.

Zbiórka publiczna pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle jest kulminacyjnym punktem akcji charytatywnej „Noworoczny Dar” organizowanej wspólnie od 15 lat przez OO. Franciszkanów z Jasła i Jasielski Dom Kultury. W tym roku młodzież kwestowała przez dwa dni (34 wolontariuszy w pierwszym dniu, 121 – w drugim) i zebrała łącznie ponad 19 tys. zł. Pieniądze są zbierane także podczas towarzyszących akcji prezentacji artystycznych dzieci i młodzieży, odbywających się w JDK oraz jasielskich szkołach i przedszkolach.

Co roku czek z uzbieraną kwotą przekazywany jest dyrekcji szpitala podczas koncertu finałowego w JDK. W tym roku odbędzie się on za tydzień: w niedzielę 22 stycznia o godz. 16.

Do tego czasu odbędzie się jeszcze kilka prezentacji artystycznych. Jak co roku, można też będzie wpłacać dowolne kwoty na udostępnione przez OO. Franciszkanów konto: Bank PKO S.A. I Oddział Jasło: 75124023371111000037403607 z dopiskiem „Noworoczny Dar”.

Pieniądze z XV „Noworocznego Daru” dyrekcja szpitala chce przeznaczyć na zakup holtera z EKG i rejestratorem.

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Tegoroczna akcja przebiega nieco inaczej niż poprzednie. Kwesta nie została przeprowadzona w pierwszą niedzielę rozpoczynającego się roku, ponieważ był to Nowy Rok. A, że w kolejną niedzielę grała WOŚP, organizatorzy „Noworocznego Daru” przenieśli swoją zbiórkę na połowę stycznia i postanowili prowadzić ją przez 2 dni (sobota i niedziela 14 i 15 bm.).

Ponadto poza prezentacjami artystycznymi w JDK i placówkach oświatowych, w drugim dniu kwesty odbyły się 2 koncerty w kościołach. Przed południem w kościele kolegiackim (fara) występowały przedszkolaki z grup: Misie, Motyle, Krasnale i Plastusie, a wieczorem w sanktuarium św. Antoniego niezwykły koncert dał jeden z najstarszych polskich zespołów muzyki chrześcijańskiej „Fioretti” z Krakowa. Występujący w nim bracia franciszkanie rozgrzali serca wypełniających świątynię wiernych. Najpopularniejsze polskie kolędy w nowym wydaniu, ostrzej brzmiąca muzyka, dym i tętniące kolorowe światła, spodobały się wszystkim, a dzieci dały się nawet porwać najpierw do korowodu, który w pląsach okrążył kościół zmierzając do szopki, a potem do tańca.

Nasza świątynia już dawno nie słyszała takiego kolędowania. Te mury nie widziały takiej radości i entuzjazmu, i u śpiewających braci, i u obecnych w świątyni. Bóg zapłać za to spotkanie, ten wieczór i to kolędowanie – mówił po koncercie gwardian jasielskich franciszkanów, proboszcz parafii św. Antoniego o. Krzysztof Kozioł. – Odbywa się ono z racji „Noworocznego Daru”. Dzisiaj kończy się kwesta. Przez 14 lat „Noworoczny Dar” zebrał ponad 300 tys. zł. To są konkretne sprzęty medyczne ofiarowane dla szpitala jasielskiego. Oprócz tego konkretnego wymiaru, to także zaangażowanie młodych, to wspaniałe występy, również takie jak dzisiaj w świątyni, to społeczna aktywność. To jest dobro, o które dbamy i powinniśmy rozwijać. (…) Nie bądźmy obojętni wobec tego dobra, które tworzymy, włączmy się w tę akcję, bo jest to akcja dla nas, dla naszego środowiska – mówił, zapraszając zgromadzonych na koncert finałowy.

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

1 thought on “„Noworoczny Dar 2012”: kwesta uliczna i koncerty w kościołach”