Informacje

Zmiany w strukturze zakładu energetycznego. Dalsza marginalizacja miasta?

Pracownicy jasielskiej „energetyki” protestują przeciwko planowanej reorganizacji struktury zakładu, która zakłada konsolidację z rejonem krośnieńskim i pozostawienie w naszym mieście jedynie posterunku energetycznego. Dyrekcja PGE Dystrybucja Rzeszów uspokaja: w wyniku zmian nikt nie straci pracy.

Łukasz Boczar
Łukasz Boczar, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja S.A. Rzeszów.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Protest energetyków
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Rzecznik prasowy spółki Łukasz Boczar tłumaczy, że wprowadzony przez dyrekcję PGE Dystrybucja Rzeszów program optymalizacji pracy Rejonów i Posterunków Energetycznych, który ma na celu uporządkowanie struktur i stworzenie silniejszych jednostek terenowych, wymusił na przedsiębiorstwie Urząd Regulacji Energetyki. – Urząd wyraźnie wymaga redukcji kosztów funkcjonowania spółki i podniesienia jakości funkcjonowania jednostek terenowych. – mówi.

W rzeszowskim oddziale PGE Dystrybucja S.A. funkcjonuje obecnie jedenaście rejonów energetycznych, docelowo po restrukturyzacji pozostanie siedem. Proces rozłożono w czasie i będzie trwał na przestrzeni 2012 i 2013 roku. Połączeniu ulegną rejony: Rzeszów-Miasto i Rzeszów-Teren, Janów Lubelski i Stalowa Wola (z siedzibą w Stalowej Woli) oraz Tarnobrzeg i Mielec (z siedzibą w Mielcu).

Natomiast Rejon Jasło zostanie połączony z Rejonem Krosno i zmarginalizowany jedynie do rangi posterunku energetycznego. Powstanie jeden Rejon z siedzibą w Krośnie.

Obecnie w jasielskim zakładzie znajduje zatrudnienie około stu osób. Jak zapewnia rzecznik prasowy w związku z optymalizacją struktury działania przedsiębiorstwa pracownicy nie mają się czego obawiać.

Część z pracowników będzie przesunięta do innych jednostek, niż pracuje w tej chwili. Podstawowa struktura nie ulega zmianie, natomiast część rejonów połączy się z sąsiednimi tak, aby stworzyć rejon większy, lepiej doposażony technicznie, który będzie mógł skutecznie obsługiwać naszych odbiorców na niezmienionym poziomie. – mówi.

Przeciwko projektowi protestują pracownicy, którzy – mimo zapewnień dyrekcji przedsiębiorstwa – obawiają się o swoje stanowiska pracy.

W rozmowie z dziennikarzami rzeszowskiego oddziału Telewizji Polskiej przedstawiciele „Solidarności” podkreślali, że będzie to pierwszy krok do redukcji etatów. Dlatego związkowcy zawiązali międzyzakładowy komitet protestacyjny, domagając się szczegółowych wyjaśnień.

Cały proces jest prowadzony przy poszanowaniu praw pracowniczych, z respektowaniem umów, które zostały zawarte ze stroną społeczną. Strona społeczna została poinformowana o harmonogramie wdrożenia projektu, wiedzą jak to będzie się odbywać. Podkreślamy zawsze – właśnie trwa cykl spotkań z załogą – że nikt w związku z wprowadzeniem tego programu nie zostanie zwolniony ze spółki. – wyjaśnia Łukasz Boczar.

Rzecznik prasowy zaznacza, że jest to proces nieodwracalny. – Zostaną powołane zespoły szczegółowe, które przedstawią wszystkim pracownikom, których w jakikolwiek sposób zmiana będzie dotyczyć, ich docelowe miejsca pracy.

W Jaśle związkowcy oflagowali budynek zakładu przy ulicy Kościuszki, wywiesili również baner , który ma informować mieszkańców miasta o proteście.

Prowadziliśmy analizy na poziomie spółki. Istnieje kilka spraw technicznych do poprawy tak, aby podnieść poziom obsługi klienta i zredukować część kosztów, które w tej chwili są niepotrzebne. W tej chwili nie jest potrzebne takie zagęszczenie rejonów energetycznych – to pokazuje analiza ogólnokrajowa – jakie w tej chwili posiadamy. Nasza struktura jest zbyt rozbudowana, dlatego rejony są konsolidowane i w miejsce tych mniejszych, mniej doposażonych tworzone są większe jednostki organizacyjne. – tłumaczy Łukasz Boczar.

Przeniesienie rejonu energetycznego do Krosna obniży również rangę naszego miasta.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Dla portalu terazJaslo.pl mówi Łukasz Boczar:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zmiany w strukturze zakładu energetycznego. Dalsza marginalizacja miasta?”

  1. Wybudujmy jeszcze jeden kościół, otwórzmy dwie apteki. Burmistrz niech otworzy dom starców, dom samotnej starości. Brawa dla Jasełka.

  2. Ostatnimi czasy oczekiwałem protestu ze strony „energetyki” w sprawie podwyżek stawki za kW, za przesyłowe zmienne i stałe, abonamenty…………
    Ale może jeszcze doczekam…..