Informacje

Miliony na popowodziową odbudowę infrastruktury drogowej

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy wręczył w środę przedstawicielom podkarpackich samorządów promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. O rządową pomoc na modernizację zniszczonej infrastruktury drogowej czy mostowej wnioskowała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Promesy powodziowe w Rzeszowie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wsparcie finansowe w wysokości blisko 74 milionów złotych otrzymało 139 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 119 gmin, 19 powiatów oraz samorząd województwa podkarpackiego. Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Jak podkreślił obecny na spotkaniu wiceminister to nie ostatnie rozdanie w bieżącym roku. – Myślę, że zostanie trochę pieniędzy po przetargach. – powiedział Stanisław Rakoczy. – Tu już mądrość pani wojewody, która wspólnie z samorządowcami powinna dyskutować jak to, co zostanie, zostanie w tych jednostkach, w których prowadzony był przetarg.

Promesy powodziowe w Rzeszowie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie promesy odebrali wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu jasielskiego (miasto Jasło – Andrzej Czernecki, gmina Jasło – Stanisław Pankiewicz, gmina Brzyska – Rafał Papciak, gmina Dębowiec – Zbigniew Staniszewski, gmina Kołaczyce – Małgorzata Salacha, gmina Krempna – Kazimierz Miśkowicz, gmina Osiek Jasielski – Mariusz Pykosz, gmina Skołyszyn – Zenon Szura, gmina Tarnowiec – Bogusław Wójcik, gmina Nowy Żmigród – Krzysztof Augustyn)

Najwięcej dostało miasto Jasło – 1,15 miliona złotych (zostaną wyremontowane dwie ulice w centrum miasta: Wyspiańskiego i Lenartowicza oraz odbudowana sieć kanalizacji deszczowej na ulicach: Krasińskiego, Żeromskiego, Ujejskiego, Rafineryjnej, Słonecznej, Kazimierza Wielkiego i Placu Targowym) oraz gmina Brzyska – 890 tysięcy złotych.

Te pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę drogi „Sorys” w Błażkowej i „Machowa” w Ujeździe. Jeżeli chodzi o drogę „Sorys” to 2,1 kilometra, natomiast „Machowa” to 1,3 kilometra. Są na tyle zniszczone, że po weryfikacji pracowników Urzędu Wojewódzkiego zostały zakwalifikowane w pierwszej kolejności do odbudowy. – mówi Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Promesy powodziowe w Rzeszowie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Powiat, który otrzymał dzisiaj 1,2 miliona złotych, zamierza przeznaczyć promesę na modernizację drogi powiatowej Jareniówka – Jabłonica – Czermna (prowadzącej do granicy z województwem małopolskim), która została zniszczona w wyniku powodzi z 2010 roku.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w trzech miejsach na odcinku długości blisko dwóch kilometrów, bo te zostały zewidencjonowane i pozytywnie zweryfikowane przez komisję przy wojewodzie podkarpackim, szacującą straty powstałe w wyniku działania klęsk żywiołowych.

Dokumentacja musi być dostarczona do ministerstwa do 31 maja. Po zweryfikowaniu dokumentacji zostanie podpisana umowa i przekazane środki. – wyjaśnia Adam Kmiecik.

Promesy powodziowe w Rzeszowie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Starosta jasielski dodaje, że do wykonania prac na wskazanej drodze nie zostanie wydana ani jedna „złotówka” z budżetu powiatu. – Są to zniszczenia po powodzi z roku 2010 i zostały zwolnione z obowiązku dokładania 20 procent wkładu własnego.

Samorządy mają zamkończyć roboty budowlane jeszcze w tym roku.

Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że promesy, które otrzymali dzisiaj samorządowcy, są naprawdę na bardzo ważne zadania w ich gminach. Zadania w kilku przypadkach, które zdecydowanie poprawią funkcjonowanie gminy. Na przykład dla powiatu sanockiego to jest promesa na odbudowanie mostu, który uległ zniszczeniu podczas powodzi na Sanie. – powiedziała podczas briefingu prasowego Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi Małgorzata Chomycz-Śmigielska:

Wojewoda podkarpacki podkreśliła, że ministertwo spraw wewnętrznych z dużym zrozumieniem podcodzi do wniosków przekazywanych przez miejscowe samorządy. Przypomniała, że w roku 2010 wysokość promes powodziowych wyniosła 204 935 480 złotych, a rok później 172 037 370 złotych.

To są naprawdę duże kwoty i sami samorządowcy bez tych promes nie byliby w stanie odbudować wielu zniszczeń, które były podczas powodzi. – powiedziała.

Dodała również, że na Podkarpaciu (dokładnie w powiecie przeworskim) od kilku miesięcy funkcjonuje system wczesnego ostrzegania przed powodzią

Nie jest to system drogi, a umożliwia wczesne zdiagnozowanie zagrożenia i uniknięcie wielu skutków powodzi. Poza tym jakiś czas temu przedstawiliśmy samorządowcom aplikację ISOK, którą również zachęcamy do wykorzystywania. Jest bardzo duże zainteresowanie. Myślę, że zaczniemy w końcu dbać o prewencję i zabezpieczenie przeciwpowodziowe, bo jest to zdecydowanie tańsze niż późniejsze usuwanie skutków klęsk. – dodała Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Promesy powodziowe w Rzeszowie
Podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Promesy powodziowe w Rzeszowie
Promesy powodziowe w Rzeszowie
Promesy powodziowe w Rzeszowie

Na Podkarpacie w bieżącym roku trafi jeszcze 12,3 miliony złotych na likwidację zniszczeń powstałych w infrastrukturze w wyniku powodzi z maja i czerwca 2010 roku. Środki będą pochodziły z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, a skorzystają z nich jednostki samorządu terytorialnego (w tym część z powiatu jasielskiego) oraz Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE