Informacje

Rondo w centrum Jasła będzie nosiło imię wybitnego polskiego matematyka?

Na jednej z najbliższych sesji Rada Miejska ma podjąć decyzję o nadaniu imienia Hugona Steinhausa rondu usytuowanemu w pobliżu Jasielskiego Domu Kultury. W bieżącym roku przypada czterdziesta rocznica śmierci wybitnego polskiego matematyka, absolwenta miejscowego Gimnazjum i honorowego obywatela naszego miasta.

Rondo przy Jasielskim Domu Kultury
Rondo przy Jasielskim Domu Kultury.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Z inicjatywą wystąpiła dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego oraz Komisja Konkursowa Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W piśmie skierowanym do burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego napisano m.in.: „nadanie imienia Hugona Steinhausa położonemu w centrum Jasła ważnemu elementowi infrastruktury miejskiej byłoby godnym uczczeniem urodzonego w naszym mieście jednego z najbardziej znanych matematyków w historii tej dyscypliny”.

Pod dokumentem podpisali się: dyrektor liceum Zbigniew Waszkiel wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Głowackim oraz członkowie komisji organizowanego od jedenastu lat konkursu matematycznego imienia Hugona Steinhausa: Kazimierz Poniatowski (pomysłodawca i przewodniczący), Renata Władyka, Lucjan Dranka i Tadeusz Kosiek.

Zbigniew Waszkiel podkreślił, że profesorowi Hugonowi Steinhausowi należy się szacunek i upamiętnienie jego imienia w zaproponowanej formie.

Dotychczas tylko nasza szkoła próbowała przypomnieć Jaślanom o Hugonie Steinhausie organizując konkursy matematyczne od kilkunastu lat, a teraz dzięki naszej inicjatywie i wsparciu pana burmistrza najprawdopodobniej będzie jego imię upamiętnione w postaci nadania nazwy jednemu z rond jasielskich. Inicjatywa wyszła z „pierwszego” liceum. To była inicjatywa Kazimierza Poniatowskiego. Przychyliliśmy się do tego i zaczęliśmy robić wszelkie kroki, żeby Rada Miasta przychyliła się do tego pomysłu. – powiedział.

Wybrano rondo usytuowane w ścisłym centrum miasta u zbiegu ulic Kołłątaja i Kościuszki. To najbardziej reprezentatywne skrzyżowanie o ruchu okrężnym w Jaśle, które do tej pory nie miało swojego patrona.

Wydaje mi się, że rondo w centrum Jasła byłoby najbardziej dogodnym miejscem do nazwania go imieniem Hugona Steinhausa, ale to już nie ode mnie zależy. – zaznacza Zbigniew Waszkiel.

Burmistrz miasta w rozmowie z portalem regionalnym terazJaslo.pl przychylnie wypowiada się o pomyśle „pierwszego” liceum.

Jeżeli chodzi o upamiętnienie naszego wielkiego matematyka Hugona Steinhausa jednym z ważnych elementów jest nadanie imienia jednej z ulic bądź jednemu z rond. Tutaj decyzją wstępną Komisji Spraw Społecznych i Rodziny było to – na wniosek, który złożyło nasze liceum – rondo w centrum miasta przy Jasielskim Domu Kultury. Myślę, że ta decyzja będzie przez radę podtrzymana. Przynajmniej ja będę o to zabiegał. – powiedział Andrzej Czernecki.

Stosowny projekt uchwały wraz z uzasadnieniem ma być przedłożony na jedno z najbliższych posiedzeń Rady Miejskiej Jasła.

Spośród pięciu rond zlokalizowanych w obrębie miasta (ulica Floriańska, ulica Metzgera, ulica Wojska Polskiego, ulica Kościuszki, ulica 17-go Stycznia) jedynie to ostatnie nosi imię „Solidarności”. Pozostałe nadal czekają na swojego patrona.

Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle
Burmistrz Andrzej Czernecki obiecał na naszej sesji z okazji czterdziestej rocznicy śmierci absolwenta naszego Gimnazjum profesora Hugona Steinhausa, że jedno z rond jasielskim będzie nazwane imieniem Hugona Steinhausa z czego jesteśmy radzi i czekamy na decyzję radnych Jasła.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Rondo w centrum Jasła będzie nosiło imię wybitnego polskiego matematyka?”

 1. do credo
  jednak buractwo dalej się szerzy, czy pochodzenie jest tak ważne w tym przypadku, wystarczy, że jest jaślaninem bo urodził się w Jaśle i rozsławił Jasło na cały świat. Tutaj kłania się wiedza na temat matematyki i ludzi, którzy ją tworzyli ale jak rzucałeś na szkołę kamieniami a z matematyką masz tyle wspólnego aby dodać 2 i 2 to takie twoje wpisy na forum.

 2. Oby tylko nie doszło do referendum.Propozycji na pewno będzie więcej,będą też niektóre całkiem egzotyczne…

 3. Szczerze to żal mi takich ludzi jak ty…
  I jak tu Polska ma funkcjonować gdy żyją w niej tacy ludzie :(

 4. Tylko czekać jak pojawią się protesty. Rondo przecież miało się nazywać jedynie słusznej postaci powojennego 60-cio lecia jasielszczyzny. Tak by się już nazywało, gdyby inne było rozdanie w wyborach samorządowych.
  Protestanci obudźcie się, protestujcie.
  Przecież nawet nazwisko tego Hugona Steinhausa jest głęboko podejrzane. Należy sprawdzić jego pochodzenie i sympatie polityczne.
  To, że był wybitnym matematykiem to pryszcz, ale czy był nasz …?