Informacje

„Skałki” po rekultywacji będą atrakcją turystyczną Jasła

Do końca października bieżącego roku z ulicy Kwiatowej w Jaśle zniknie księżycowy krajobraz wyrobiska pocegielnianego. W jego miejscu za blisko pięć milionów złotych powstaje kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który zostanie udostępniony wszystkim osobom chcącym skorzystać z atrakcji zlokalizowanych w atrakcyjnym krajobrazowo zakątku naszego miasta.

Rewitalizacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Rekultywacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle” to jeden z dwóch projektów realizowanych przez Urząd Miasta nastawionych na rozwój turystyki i rekreacji.

Przedsięwzięcie obejmuje teren poprzemysłowy powstały w wyniku wieloletniej eksploatacji surowca mineralnego, wykorzystywanego podczas procesu produkcji ceramiki budowlanej. Zanim doszło do tego procesu miejsce to pokrywały grunty rolne oraz nieużytki.

Potocznie nazywany przez mieszkańców Jasła „Skałkami” obszar zlokalizowany w południowo-wschodniej części miasta tuż za zakładem gazowniczym to nic innego jak posadowiony pośrodku stały zbiornik wodny, którego największa głębokość sięga ponad 4,60 metrów. Jest otoczony kamienistą skarpą o bardzo zróżnicowanym przekroju, którą porastają krzewy wraz z niskimi drzewami oraz płaskim terenem od strony ulicy Kwiatowej.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 w wysokości 85 procent oraz pokryciu pozostałych kosztów z miejskiego budżetu zdegradowany obszar zamieni się w dedykowane mieszkańcom miasta i powiatu jasielskiego atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu.

Rewitalizacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W ramach zadania powstaną tutaj: budynek restauracji z kręgiem tanecznym, zadaszony bar grillowy z tarasem nadwieszonym nad skarpą, drewniana wiata na sprzęt pływający (rowery wodne, kajaki), przystań dla sprzętu rekreacji wodnej na bazie pomostu pływającego, altana rekreacyjna (deszczochron), plac zabaw dla dzieci o nawierzchni poliuretanowej, miejsce dla rekreacji aktywnej (ścieżka zdrowia), place do grillowania, miejsca do gry w szachy/warcaby, boisko wielofunkcyjne do gry w koszykówkę i piłkę siatkową o nawierzchni poliuretanowej, plac do siatkówki plażowej, budynek zaplecza boisk sportowych (WC, przebieralnie), budynek sanitarny ogólnodostępny, parking wewnętrzny i zewnętrzny dla samochodów osobowych (w tym z miejscami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych), parking dla autobusów. Do tego nowe nasadzenia roślinności.

Jest też planowane wykorzystanie istniejącego zbiornika wodnego. Będzie spełniał funkcje przyrodnicze, krajobrazowe oraz rekreacyjno-gospodarcze.

Rewitalizacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle
© Wizualizacja: strona internetowa firmy projektowej

Cały obszar będzie objęty stałym monitoringiem wizyjnym.

Projekt obejmuje również wykonanie niezbędnej infrastruktury techniczno-drogowej komunikującej ten obszar z pozostałą częścią miasta.

W tej chwili są wykonywane prace ziemne, niwelacja terenu, częściowo zostało wykonane ogrodzenie okalające cały przyszły ośrodek. – mówi Antoni Pikul, zastępca burmistrza miasta Jasła.

Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego w Jaśle sp. z o.o. Zgodnie z harmonogramem prac roboty budowlane mają się zakończyć do końca października 2012 roku.

FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: Rekultywacja obszarów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Skałki” po rekultywacji będą atrakcją turystyczną Jasła”

  1. I w ten sposób bezpowrotnie znika kolejne miejsce gdzie można było spokojnie wypić piwko bez głupich tłumaczeń i mandatów od naszych nadgorliwych mundurowych…