Informacje

Do końca wakacji zostanie zmodernizowana droga z Bieździedzy do Lublicy

Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle wygrało przetarg na realizację czwartego etapu przebudowy drogi powiatowej nr 1837R z Kołaczyc do Sieklówki. Termin zakończenia inwestycji przewidziano na koniec sierpnia bieżącego roku.

Droga powiatowa w Bieździadce
Najwięcej ma kosztować przebudowa dwóch mostków w Bieździadce.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Droga powiatowa w Bieździadce
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To kontynujacja rozpoczętego wcześniej zadania inwestycyjnego. – wyjaśnia Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Pierwszy etap przebudowy obejmował odcinek między Sieklówką, a Lublicą i został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Roboty budowlane, które w głównym zamierzeniu obejmowały modernizację jezdni, przebudowę jednego mostu oraz przepustu drogowego, prowadził Podkarpacki Holding Budowy Dróg Sp. z o.o. ze Strzyżowa.

Drugi etap został zrealizowany w ramach „Schetynówki” i obejmował odcinek od skrzyżowania z drogą krajową nr 73 w centrum Kołaczyc do miejscowości Bieździedza (do zakrętu koło dawnego dworu). Jego wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle. Zadanie obejmowało przebudowę korpusu drogowego i położenie nowej nawierzchni asfaltowej na całej długości modernizowanego fragmentu drogi, przebudowę chodnika i ułożenie na nim kostki brukowej betonowej, oczyszczenie przydrożnego rowu z namułu, wykonanie asfaltowych zjazdów do prywatnych posesji oraz wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego.

W sumie kosztowało to ponad kilka milionów złotych.

Na czwarty etap powiatowi jasielskiemu udało się uzyskać środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II. Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”.

Zamierzamy zrealizować ponad trzy kilometry drogi wraz z przebudową dwóch mostków. Łączna kwota inwestycji to blisko 2,1 miliona złotych, z czego 969 tysięcy złotych będzie pochodziło z budżetu starostwa, 500 tysięcy złotych z budżetu gminy Kołaczyce i około 630 tysięcy złotych z budżetu państwa. Warunki są gorsze niż były jeszcze rok temu. Przypomnę, tutaj budżet państwa dopłaca trzydzieści procent wartości przedsięwzięcia. – mówi Tadeusz Górczyk.

Zmodernizowany zostanie odcinek od Lublicy poprzez Bieździadkę do Bieździedzy. Będzie poprawiona nawierzchnia drogi wraz z poboczami, odbudowane przepusty i rowy melioracyjne, przebudowane zatoczki autobusowe i zjazdy do prywatnych posesji, wprowadzone nowe oznakowanie pionowe i poziome oraz zmodernizowane dwa mosty. Właśnie realizacja ostatniego z tych elementów pochłonie najwięcej środków.

W związku z planowanymi robotami budowlanymi z użyciem specjalistycznego ciężkiego sprzętu mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu, ale już za kilka miesięcy odczują efekty. Z jezdni znikną wreszcie liczne dziury w asfalcie dzięki czemu poprawi się płynność ruchu. Wzrośnie komfort jazdy, ale nie tylko. Skorzystają na tym również piesi, bo dla ich bezpieczeństwa zaplanowano przebudowę chodnika i ułożenie na nim nowej nawierzchni z kostki brukowej.

Jak zawsze prace na drogach wiążą się z uciążliwościami i na pewno takie tutaj wystąpią. Remont tej drogi będzie prowadzony pod tzw. „ruchem”, czyli już do wykonawcy należy zabezpieczenie wykonywania prac i oznakowania w tym miejscu drogi tak, aby ona była stale przejezdna. – podkreśla Tadeusz Górczyk.

Droga ta stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w regionie. – Najbardziej to się sprawdziło w 2010 roku kiedy była tu powódź. Most na drodze krajowej nr 73 uległ zniszczeniu. Droga powiatowa w kierunku mostu na rzece Wisłoce była nieprzejezdna, więc jedynym ciągiem komunikacyjnym była właśnie droga od Kołaczyc w kierunku Sieklówki, którą można dalej przejechać przez Gorajowice do Jasła, przez Warzyce do Jasła, czy też jechać w kierunku Lubli i tam już wjeżdżamy na drogę wojewódzką, gdzie spokojnie sobie wjeżdżamy do Jasła przez Warzyce. – powiedziała Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce.

Samorządowiec dodaje, że w przyszłości – po zakończeniu całego przedsięwzięcia – na drodze powiatowej z Kołaczyc do Sieklówki wzrośnie natężenie ruchu samochodów osobowych.

W tej chwili jest już bardzo duże natężenie ruchu, ponieważ część mieszkańców tej części powiatu jasielskiego skraca sobie drogę w kierunku Rzeszowa. Zostanie „środkowy” odcinek, który jest też bardzo zniszczony. Musimy tu jeszcze zaplanować mały odcinek chodnika na zakręcie w Bieździedzy wzdłuż tej drogi, ponieważ jest tam bardzo niebezpiecznie dla pieszych uczestników. W następnym roku będziemy chcieli ten odcinek z chodnikami zakończyć. Oczywiście musi tu być zgoda Zarządu Powiatu Jasielskiego i jakieś środki zewnętrzne, które będzie można na to zadanie pozyskać. – podkreśliła Salacha.

Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce
Rada Miejska w Kołaczycach zabezpieczyła na ten cel pięćset tysięcy złotych. Jest to bardzo duży wkład jak na budżet gminy, ale bardzo nam na tym zależało, żeby ta droga była w tym roku realizowana. Ta droga będzie realizowana na odcinku od Lublicy aż do tzw. baszty w miejscowości Bieździadka. W ramach tego będą przebudowywane dwa mosty, które są na tej drodze usytuowane. Najwięcej będzie kosztowała przebudowa dwóch mostków. Ta droga jest ciągle przebudowywana, jest to czwarty etap przebudowy. Widzimy naocznie jak ta droga wygląda. Myślę, że w następnym roku, przy dobrej współpracy z Zarządem Powiatu, uda nam się całą inwestycję zakończyć.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Do końca wakacji zostanie zmodernizowana droga z Bieździedzy do Lublicy”

  1. No każdy narzeka na polskie drogi że dziury że koleiny itd ja myślę że polacy mają 1 miejsce na świecie w narzekaniu ha ha każdy wszystko wie każdy wszystko umie a moim zdaniem drogi powinny być żwirowe to nie było by wypadków śmierci na drodze . Chyba że polaków mentalność w głowach się zmieni inaczej dalej będą narzekać na drogi kolej pks i inne instytucje