Informacje

Ile wiemy na temat jasielskich Romów?

Organizowana cyklicznie od kilku lat impreza pod hasłem „Powitanie wiosny na cygańską nutę” ma na celu przybliżenie informacji o zwyczajach i tradycjach narodowości romskiej oraz problemów z jakimi borykają się na co dzień w dzisiejszym świecie.

Powitanie wiosny na cygańską nutę
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Powitanie wiosny na cygańską nutę
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wydarzenie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Romów (przypadającego na 8 kwietnia, przesunięte ze względu na wypadające w tym dniu Święta Wielkanocne) było adresowane do jasielskich przedszkolaków. Właśnie dla nich w gościnnej hali sportowej Gimnazjum nr 1 im. świętej Jadwigi Królowej zorganizowano szereg gier i zabaw integracyjnych.

Przez kilka godzin trwania imprezy najmłodsi mieli okazję poznać ich kulturę i tradycje. Zastępca burmistrza Leszek Znamirowski przekonuje, że miasto jest przyjazne dla tej grupy społecznej. Jasło jest drugim co do wielkości ośrodkiem na Podkarpaciu pod względem zamieszkania Romów.

Na dzień dzisiejszy realizujemy dwa programy: na rzecz społeczności romskiej i program operacyjny kapitał ludzki. Te programy polegają generalnie na tym, aby poprawić jakość mieszkania środowiska romskiego w Jaśle, a nadrzędnym celem jest integracja tego środowiska z całą społecznością. – mówi.

Znamirowski dodał, że warto organizować takie przedsięwzięcia. – Myślę, że wszyscy się dobrze bawią.

Agnieszka Szczerba, asystent edukacyji romskiej potwierdza: Są dzieci ze wszystkich przedszkoli. Nasze mniejsze dzieci też uczęszczają do przedszkoli razem z innymi dziećmi. Dlatego też uważam, że to jest fajna integracja od maleńkiego, żeby pokazać tradycję romską.

Polka, która ze środowiskiem romskim ma styczność od kilkudziesięciu lat poprzez swojego męża, przyznaje, że z roku na rok żyje im się w naszym mieście co raz bezpieczniej.

Staramy się żyć normalnie. – przyznaje Agnieszka Szczerba. – Jeszcze raz powtarzam: jak w każdej społeczności jest dobrze, jest źle. Są różni ludzie i różnie to bywa, ale ogółem jest dobrze.

Kobieta szacuje, że w Jaśle zamieszkuje dzisiaj około 160 Romów.

Więcej informacji w relacji dźwiękowej:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Ile wiemy na temat jasielskich Romów?”