Informacje

W Jaśle rusza budowa parku linowego oraz toru rowerowego dla BMX

Rewitalizacja Gądek
Trzeba będzie wyburzyć budynki po byłym zakładzie produkcyjnym Abaka. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Pod miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców miasta zostanie zaadoptowany teren po byłym zakładzie produkcyjnym na Gądkach, w pobliżu obwałowań rzeki Wisłoki i kładki łączącej osiedle z centrum Jasła. Inwestycja, dzięki dotacji z unijnego budżetu, ma być zrealizowana do połowy października bieżącego roku.

Rewitalizacja Gądek
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Rewitalizacja Gądek
Do parku będzie prowadziła brama wjazdowa oraz furtka od strony osiedla Gądki.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Działka o powierzchni 1,35 hektara zostanie w całości dostosowana dla potrzeb rekreacyjnych i wypoczynkowych. Planowany park linowy zostanie zainstalowany na naturalnym drzewostanie i będzie składał się z czterech tras, w zależności od posiadanego stopnia umiejętności alpinistycznych. I tak: trasa żółta (treningowa) z trzema stanowiskami, trasa zielona (dla dzieci od 3 do 12 lat) z ośmioma stanowiskami, trasa niebieska (łatwa) z dwunastoma stanowiskami oraz trasa czerwona (trudna) z dwunastoma stanowiskami.

Park będzie wyposażony w czytelny system informacji poprzez zamontowanie tablic o drewnianej konstrukcji zawierających regulamin i zasady bezpiecznego korzystania z obiektu, rzut graficzny trasy i opis znajdujących się na nich atrakcji oraz oznakowanie wszystkich zakazów i nakazów obowiązujących na terenie parku linowego.

Powstanie też budynek gospodarczy do obsługi całego przedsięwzięcia. Do dyspozycji potencjalnych klientów będzie szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo osób korzystających z parku, w tym siatki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości oraz sprzęt ochrony osobistej (w tym kask alpinistyczny, rolki zjazdowe, lonże, karabinki czy uprząż z klamrami zaciskowymi).

Z kolei zaprojektowany tor rowerowy dla BMX to obiekt umożliwiający jednoczesne korzystanie sześciu zawodnikom. Jego powierzchnia będzie wynosić ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych i liczyć sobie szerokość od czterech do ośmiu metrów, a na całej jej długości zostaną wybudowane różnego rodzaju przeszkody (hopki). Planowana długość toru to 303 metry – tak, aby można tu rozgrywać zawody rangi ogólnopolskiej. Na trasie będzie pięć zakrętów.

Przewidziano także miejsce na „serwis park” z podstawowymi narzędziami do drobnych napraw rowerów.

Urzędnicy w szczegółach zaplanowali zagospodarowanie pozostałej części działki. Wybudowana zostanie m.in. wiata grillowa oraz alejki spacerowe wykonane z kostki brukowej, które mają być wyposażone w elementy „małej architektury” (ławki, kosze na śmieci, lampy oświetleniowe). Powstaną też nowe nasadzenia roślinności. Cały obiekt zostanie ogrodzony i ma być monitorowany całodobowo.

Dojście do obiektu będzie od strony osiedla Gądki.

Teren pod realizację inwestycji został przekazany w ubiegłym tygodniu wykonawcy, który wygrał przetarg. To firma Mota-Engil Central Europe S.A. Region Rzeszów (kwota umowy podpisanej przez miasto z przedsiębiorcą opiera na prawie 1,4 miliona złotych brutto). Na robotników w pierwszej kolejności czekają prace ziemne i rozbiórkowe. Trzeba wyburzyć istniejące w północnej części parceli ruiny trzech parterowych budynków po dawnym zakładzie produkcyjnym Abaka, przebudować istniejącą sieć energetyczną, a także wyciąć fragment starego drzewostanu. W dalszej kolejności będą wykonywane prace przy realizacji poszczególnych elementów parku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem przebudowa działki przy lewym brzegu rzeki Wisłoki pod cele rekreacyjno-wypoczynkowe potrwa do 15 października bieżącego roku.

Przez najbliższych pięć lat obiekt ma być udostępniany mieszkańcom nieodpłatnie. Magistrat planuje tam zatrudnienie co najmniej jednej osoby do obsługi parku linowego.

Inwestycja to drugi etap realizowanego przez miasto Jasło, przy współpracy z Samorządem Województwa Podkarpackiego i Jasielską Spółdzielnią Mieszkaniową projektu pod nazwą „Rewitalizacja otwartych przestrzeni rekreacyjnych miasta Jasła”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

W ramach przedsięwzięcia poszczególni partnerzy realizują następujące projekty: przebudowę Ogródka Jordanowskiego (miasto Jasło), modernizację Zespołu Pałacowo-Parkowego przy ulicy Sroczyńskiego (Województwo Podkarpackie) i budowę ogólnodostępnych placów zabaw dla dzieci (Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Jaśle rusza budowa parku linowego oraz toru rowerowego dla BMX”

  1. Bardzo Dobry pomysł – w Krośnie parkiem „zawiaduje” firma z Rzeszowa, która ma pod sobą kilka parkow linowych w Polsce. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu – w ruchu i można walczyć z własnymi słabościami. W Krośnie trasy są różne – od 8 roku życia.

  2. Super sprawa, park linowy. Tym bardziej, że w Jaśle nie ma żadnych rozrywek poza basenem. park linowy MAŁPI GAJ :D dobre by to było.

  3. Dobra dobra… przyjdzie powódź i wszystko zaleje w p*u! A to wszystko za niemieckie pieniądze. Ciekawe kto tam będzie chodził… Pijaki… Prawda jest taka że pieniądze które wybłagacie od unii, niemców idą na pierdoły które są niekomu nie potrzebne….

  4. NIe chcemy jakiegoś parku linowego…. wypad z tym !!. Zrobili by kino jak sie patrzy a nie jakieś linki na drzewach…

  5. No, czyli niedługo napiszecie że zalało bo fajne miejsce wybrali.