Informacje

Kołaczyce będą miały „Zielony Rynek” (WIZUALIZACJA)

Szesnaście miesięcy potrwa budowa „Zielonego Rynku” w Kołaczycach. Już pod koniec przyszłego roku do dyspozycji handlujących zostaną oddane zadaszone wiaty targowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Inwestycja pochłonie blisko osiemset tysięcy złotych, z czego gro środków pochodzi z dofinansowania uzyskanego przez miejscowy samorząd z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – to wysokość 75% kosztów przedsięwzięcia.

Wizualizacja obiektu
© Wizualizacja:
Pracownia Architektury Paweł Potempa

Potrzeba lokalizacji miejsca, w którym mieszkańcy Kołaczyc mogliby sprzedawać swoje wyroby oraz płody rolne a także odniesienie do tradycji wynikającej z przywiązania mieszkańców do rzemiosła i handlu, narzuciło pomysł utworzenia targowiska w Kołaczycach. – wyjaśnia Paweł Hap, inspektor ds. inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy Kołaczyce.

Jak podkreśla, dzieje kołaczyckiego handlu sięgają kilka wieków wstecz. – Historia targu w Kołaczycach sięga 1546 r., kiedy to Kołaczyce otrzymały od króla przywilej na odbywanie targu tygodniowego we wtorki. Handel odbywał się wzdłuż ulic zlokalizowanych wokół Rynku. W latach 90-ych XX w. podjęto próbę utworzenia targowiska za budynkiem GOK-u, gdzie utwardzono plac płytkami chodnikowymi i ustawiono stoły targowe, jednak niekorzystna lokalizacja spowodowała że pomysł nie przyjął się w realizacji. – mówi.

„Zielony Rynek” będzie zlokalizowany na działce, na której niegdyś istniał punkt skupu bydła i trzody chlewnej prowadzony przez GS Kołaczyce. Powierzchnia handlowa targowiska będzie wynosiła 685,5 metrów kwadratowych, z tego powierzchnia zadaszona 384 metry kwadratowe.

Autorem projektu jest Pracownia Architektury Paweł Potempa z Jasła. Obejmuje on budowę: pięciu wiat targowych o konstrukcji stalowo-drewnianej z dwuspadowym dachem stanowiących stoiska handlowe, parterowego niepodpiwniczonego budynku higieniczno-sanitarnego wraz z przyłączami (wodociągowym, kanalizacyjnym, gazowym, centralnego ogrzewania), utwardzonego placu o nawierzchni z kostki brukowej, „zielonego parkingu” dla samochodów osobowych o nawierzchni z płyt ażurowych (z 34 miejscami postojowymi, w tym dwoma przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych ruchowo) oraz odwodnienie terenu.

Dodatkowo targowisko zostanie wyposażone w elementy „małej architektury”, w tym: dziewięć sztuk latarni typu parkowego, żeliwny zdrój wodny typu ulicznego posadowiony na postumencie z kostki granitowej, stojaki na rowery konstrukcji stalowej posadowione na postumencie z kostki granitowej i sześć koszy na śmieci typu parkowego. Do tego zieleń ozdobna.

Roboty budowlane zostały rozłożone na dwa etapy. – W 2012 r. planuje się wykonać budynek higieniczno-sanitarny w stanie surowym zamkniętym, przyłącz wodociągowy, przyłącz kanalizacji sanitarnej oraz przyłącz kanalizacji deszczowej wraz z systemem poletek rozsączających. Pozostałe roboty będą wykonane w 2013 r. W związku z realizacją przedsięwzięcia wystąpią chwilowe (1-dniowe) utrudnienia w ruchu ulicą Liwoczną spowodowane wykonywaniem przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej. – informuje Paweł Hap.

Będzie je prowadziło Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego Sp. z o.o. z Jasła., które było jednym z dziesięciu podmiotów startujących w przetargu.

Koszt realizacji zadania pod nazwą „Budowa targowiska stałego Mój Rynek wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Kołaczycach” wynosi 799 963,90 złotych, z czego roboty budowlane – 737 388,90 złotych. Samorząd uzyskał dofinansowanie w wysokości 75% z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (działanie „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”).

Właścicielem targowiska w Kołaczycach będzie Gmina Kołaczyce, a organem zarządzającym Urząd Miejski w Kołaczycach. Planuje się zatrudnienie osoby do obsługi obiektu. – dodaje inspektor.

Zakończenie budowy targowiska przewidziano na 10 grudnia 2013 roku.

WIZUALIZACJA OBIEKTU:

PARAMETRY TECHNICZNE OBIEKTU
Powierzchnia handlowa – 685,5 m2
Powierzchnia zadaszona – 384 m2
Budynek higieniczno-sanitarny (powierzchnia zabudowy – 67,6 m2, powierzchnia użytkowa – 41,73 m2, kubatura – 306 m2)
Wiata targowa (powierzchnia zabudowy – 187,4 m2, powierzchnia użytkowa – 37,5 m2, kubatura – 166 m2) – każda wyposażona w drewniany ławo-stół o wymiarach 300x60cm. z możliwością ustawienia towarów po obu stronach.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Kołaczyce będą miały „Zielony Rynek” (WIZUALIZACJA)”

  1. Kolaczyce szybciej sie rozwijają niz jasło :) hehe
    a poza tym ja pamietam lata dziecinstwa i ten paskudny teren
    naprawde super ze w koncu tam bedzie cos konkretnego i rzeczowego bo to super miejsce !