Informacje

Nowoczesny samochód strażacki na ratunek mieszkańcom Osobnicy i okolic

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Osobnica
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Spełniły się marzenia druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy. Właśnie otrzymali długo oczekiwany lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, który będą wykorzystywać w szczególności do wyjazdów związanych z akcjami powodziowymi. To już drugi pojazd na ich wyposażeniu zakupiony w ciągu ostatnich dwóch lat, co stawia miejscową jednostkę na pierwszym miejscu pod względem nowoczesnego strażackiego taboru samochodowego w gminie Jasło.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Osobnica
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA Zobacz więcej zdjęć nowego pojazdu

Potrzeba zaistniała ze względu na to, że w 2016 roku będzie konieczność posiadania na stanie dwóch samochodów: typu średniego i typu lekkiego, aby utrzymać się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Niezbędnym jest również podniesienie standardów bezpieczeństwa mieszkańców Osobnicy, jak i ościennych miejscowości. – mówi Henryk Motkowicz, członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Za 135 tysięcy złotych, na którą to kwotę złożyły się dotacje z Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie (50 tysięcy złotych), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (23,5 tysiąca złotych), budżetu gminy Jasło (26,5 tysiąca złotych), Funduszu Sołeckiego wsi Osobnica (25 tysięcy złotych) oraz wkład własny strażaków (10 tysięcy złotych), zakupiono lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Master – z napędem na tylne koła 4×2 (bliźniacze).

Pojazd spełnia wymogi przepisów o ruchu drogowym dotyczących pojazdów uprzywilejowanych: został oznakowany symbolami jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, nadano mu numery operacyjne – 449[R]48, posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową zamontowaną z przodu i tyłu samochodu oraz lampy stroboskopowe w atrapie przedniej, dzięki czemu będzie lepiej widoczny dla użytkowników dróg już z odległości kilkuset metrów. Nadano mu nawet numery rejestracyjne zbliżone do strażackiego telefonu alarmowego.

Samochód jest ekologiczny, bezpieczny dla jego użytkowników i w pełni komfortowy, bo wyposażony w silnik spełniający normę emisji spalin Euro5, systemy ABS i ESP, wspomaganie kierownicy, wzmocnione zawieszenie i klimatyzację części osobowej.

Renault ma podwójną kabinę pasażerską z możliwością transportu na miejsce działań sześciu strażaków oraz zabudowę przedziału sprzętowego zamykaną żaluzjami tylną i bocznymi.

Sprzęt ratowniczy będzie systematycznie doposażany. Na razie strażacy zamontowali ten, który posiadali na stanie jednostki do tej pory, czyli m.in. węże gaśnicze, cztery motopompy, deskę ortopedyczną, czy torbę medyczną.

Naszym marzeniem było pozyskanie takiego samochodu, a tym bardziej, że zobowiązywał nas Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, w którym jesteśmy od 1997 roku. O ten pojazd staraliśmy się około dwóch lat. – mówi z radością Kazimierz Janiga, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy.

Nie kryje też satysfakcji z tego, że kierowana przez niego jednostka jest najlepiej doposażoną pod względem taboru samochodowego na terenie gminy Jasło. We wrześniu ubiegłego roku samorząd przy wsparciu środkami pochodzącymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zakupił fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem terenowym 4×4.

Jego radość podziela Henryk Motkowicz. – To jest pozytywny objaw ze względu na to, że tabor nam się starzeje, a gmina Jasło sukcesywnie wymienia go na nowy, bezpieczniejszy i ekonomiczniejszy. – zaznacza.

Nowej „renówki” może im pozazdrościć niejedna jednostka, choć na terenie powiatu jasielskiego podobnym modelem dysponuje już Ochotnicza Straż Pożarna w Umieszczu (gmina Tarnowiec), a w najbliższych tygodniach pojawi się w garażu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieklówce (gmina Kołaczyce). Pojazdy dostarcza specjalistyczna firma „BIBMOT” z Mielca, zajmująca się wykonywaniem zabudowy pożarniczej właśnie na podwoziu Renault.

W niedzielę byliśmy na wręczeniu sztandaru strażakom w Szebniach to był podziwiany ze wszystkich stron. – nie kryje dumy Kazimierz Janiga.

Nowy samochód ma być w głównej mierze wykorzystywany przy akcjach powodziowych.

Trzeba powiedzieć, że Osobnica leży w dorzeczu rzeki Bednarki, która często wylewa i pół wsi jest zalewane. Jeździmy często do czyszczenia studni i piwnic. W ostatnią powódź jeździliśmy nawet na powiat ropczycko-sędziszowski, mielecki i tarnobrzeski. – powiedział prezes.

Tylko w bieżącym roku (do dzisiaj) druhowie z Osobnicy interweniowali czterdzieści cztery razy. Przeważnie do gaszenia pożarów traw czy likwidacji gniazd szerszeni. – Ale były też pożary budynków mieszkalnych i gospodarczych. – dodaje Janiga.

Do momentu wybudowania nowego boksu garażowego przy miejscowej remizie Renault Master będzie stacjonował na zadaszonym obszarze prywatnej posesji jednego z druhów-ochotników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:


(23.05.2012) Straż w Osobnicy dostanie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy


(29.09.2011) Samochód pożarniczy i łódź trafiły do strażaków ochotników z gminy Jasło


(29.07.2011) Pięć nowych samochodów ratowniczych dla OSP


Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowoczesny samochód strażacki na ratunek mieszkańcom Osobnicy i okolic”

  1. Gratulacje dla OSP Osobnica. W tym roku oprócz Osobnicy jeszcze 3 jednostki z powiatu jasielskiego wzbogacą się o nowe samochody, będą to:
    OSP Harklowa – Średni samochód ratowniczo – gaśniczy Renault Midlum z pełnym wyposażeniem,
    OSP Sieklówka – lekki samochód ratowniczo – gaśniczy (tej samej marki co samochód z Osobnicy ale z agregatem wysokociśnieniowym),
    OSP Mytarka – lekki samochód ratowniczo gaśniczy na podwoziu Peugeota z zabudową kontenerową.