Informacje

Dziury w asfalcie na „powiatówkach” systematycznie znikają

Na blisko trzykilometrowym odcinku drogi powiatowej między Łaskami, a Nowym Glinikiem w gminie Tarnowiec trwają prace związane z przebudową nawierzchni jezdni zniszczonej podczas powodzi w 2010 roku. Liczne dziury wypełnione kałużą po opadach deszczu, na których nie trudno o uszkodzenie zawieszenia w pojazdach, to już wkrótce przeszłość. W ich miejscu powstanie nowy asfaltowy „dywanik”.

Modernizacja drogi
Sprzęt budowlany na modernizowanym odcinku drogi powiatowej w Nowym Gliniku.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Odbudowa drogi powiatowej nr 1851R Jasło (Sobniów) – Łaski – Nowy Glinik na odcinku dwóch kilometrów i ośmiuset metrów realizowana jest w ramach rządowej promesy powodziowej, którą powiat jasielski otrzymał na modernizację infrastruktury komunikacyjnej zniszczonej dwa lata temu podczas pamiętnej powodzi.

Droga Jasło-Łaski-Nowy Glinik ucierpiała bardzo w 2010 roku podczas powodzi. Przeszła sprawdzenie przez służby wojewody i została zakwalifikowana do dróg powodziowych. Udało nam się, dzięki życzliwości pani wojewody, uzyskać w tym roku promesę na półtora miliona złotych. Te środki zostały przeznaczone właśnie na pełny remont. Jest szansa, bo przetarg był niższy, jestem też po wstępnych ustaleniach z wojewodą Małgorzatą Chomycz-Śmigielską, że te środki będą mogły pozostać na wyremontowanie dalszego odcinka tej drogi. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Przedsięwzięcie jest prowadzone etapami tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodować uciążliwości dla osób korzystających z tego ciągu komunikacyjnego, a przede wszystkim dla ludzi mieszkających na posesjach zlokalizowanych wzdłuż modernizowanego odcinka drogi.

Część mieszkańców powiatu jasielskiego nie musi jeździć przez Tarnowiec, tylko przez Łaski dociera do Jasła. Myślę również, że część mieszkańców Nowego Żmigrodu, którzy chcą jeździć tamtą drogą przez Łężyny i Łajsce, mogą zahaczyć o Jasło z tego kierunku.
Adam Kmiecik, starosta jasielski

Prace obejmują w tym miejscu m.in. likwidację przełomów, ścinanie zawyżonych poboczy, profilowanie zdeformowanej nawierzchni, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej, uzupełnienie poboczy, oczyszczanie rowów melioracyjnych i przepustów pod zjazdami na posesje z naniesionych namułów oraz budowę zjazdów z drogi głównej.

Odrębny przetarg ogłoszono na wykonanie robót budowlanych polegających na ustawieniu stalowych barier energochłonnych w ciągu modernizowanej drogi.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem czasowym budowlańcy mają „uwinąć się” z robotami do 12 października br.

Prace na drogach wywołują pewne utrudnienia, natomiast myślę, że nie będą na tyle duże, aby w dłuższych okresach ruch był zamknięty. Trzeba zachować szczególną ostrożność. Perspektywa, że ta droga będzie wyremontowana i później będzie jeździło się lepiej myślę, że osłodzi życie wszystkim tym, którzy poprzez ten remont jakiś utrudnień doświadczą. – podkreśla starosta.

Roboty prowadzi Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych Sp. z o. o. w Jaśle. Koszt realizacji zadania po przetargu nieograniczonym wynosi 1 246 974,63 złotych.

Od kilku lat mieszkańcy pisali zbiorowe petycje do starostwa, aby przeprowadzić remont na tej drodze. Na odcinku „przez las” ta droga jest trudno przejezdna. Praktycznie nie można przejechać tak, aby ominąć wszystkie koleiny i dziury. – informuje Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Tadeusz Górczyk
Po pierwszym etapie przebudowy i rozbudowy dróg powiatowych, w ramach których remontowaliśmy drogę Kołaczyce-Sieklówka, drogę Jareniówka-Jabłonica, drogę Przysieki przez wieś, przyszedł czas na drugi etap w tym roku, w ramach którego przewidujemy realizację w sumie pięciu odcinków dróg. Jesteśmy na drodze Jasło-Sobniów-Nowy Glinik. Na tym odcinku 2,8 kilometra zostanie odbudowane ze środków powodziowych. - mówi Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku starostwu udało się wyremontować następujące odcinki dróg powiatowych: nr 1837R Kołaczyce-Sieklówka-Lubla IV etap, nr 1829R Jareniówka-Jabłonica-granica województwa-Czermna, nr 1861R Droga przez wieś Przysieki oraz przystąpić do budowy mostu na rzece Bednarce w Osobnicy w ciągu drogi powiatowej nr 1867R Harklowa-Osobnica.

Z kolei do końca 2012 roku realizuje lub planuje realizację odbudowy jeszcze czteru innych odcinków, tj: drogi powiatowej nr 1884R Łężyny-Łajsce (około dwa kilometry, termin do 12 października), drogi powiatowej nr 1843R Zimna Woda-Bierówka-Szebnie (około 425 metrów, termin do 28 września), drogi powiatowej nr 1848R Droga przez wieś Zimna Woda (około 800 metrów, termin do 19 października) oraz przebudowy drogi powiatowej nr 1313R Jasło-Błażkowa-granica województwa na odcinku stu metrów w obrębie dojazdu do ulicy Krajowickiej (termin do 19 października).

Zrezygnowano z wcześniejszych planów modernizacji drogi powiatowej łączącej Kołaczyce z Brzyskami na stumetrowym odcinku koło stadionu piłkarskiego „Ostoi”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Dziury w asfalcie na „powiatówkach” systematycznie znikają”

  1. Ktoklolwiek by nie stanął przy tej drodze będzie właściową osoba. Pod warunkiem , że nie stanie Franek z powiatu :)

  2. Moim skromnym zdaniem to na zdjęciu przy tej inwestycji powinien być pan starosta bo on załatwił te pieniądze na tą inwestycję

  3. Nareszcie! Pamiętam jak całkiem niedawno jechałam tamtędy na rowerze. Było już ciemno i ciężko było ominąć jedną dziurę i nie wjechać do drugiej. W pewnym momencie odpadła mi od roweru lampa i roztrzaskała się. 5 minut później zatrzymała mnie policja z pretensjami, dlaczego jeżdżę bez oświetlenia.
    Bez komentarza :)