Informacje

Radni miejscy przekazali 80-tysięcy złotych na nowy samochód dla strażaków z Żółkowa

Nowoczesny lekki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z niezbędnym wyposażeniem za ponad sto tysięcy złotych to marzenie niejednej jednostki ochotniczej straży pożarnej w powiecie jasielskim. Taki specjalistyczny pojazd mają jeszcze w tym roku otrzymać druhowie z Jasła-Żółkowa.

Samochód OSP Jasło-Żółków
Takim wozem ratowniczym dysponuje w tej chwili jednostka OSP Jasło-Żółków.
© archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W czwartek, podczas „nadzwyczajnej” sesji radni miejscy dokonali zmian w uchwale budżetowej na 2012 rok, dokonując przesunięć w poszczególnych działach i kierując środki w wysokości osiemdziesięciu tysięcy złotych na doposażenie jednostki z Żółkowa o nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Maciej Jagielski, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle. – Dlaczego wnioskujemy o przeznaczenie wkładu własnego miasta na zakup? Wynika to z promesy, jaką 10 września bieżącego roku jednostka OSP Jasło-Żółków otrzymała od Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, która opiewa na pięćdziesiąt tysięcy złotych. Wkład własny miasta Jasła wyniesie osiemdziesiąt tysięcy złotych, co uprawni nas do złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie tego zakupu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, z którego to funduszu jest możliwość, że uzyskamy 25 tysięcy złotych. Potrzeba wynikła z uwagi na charakter działalności jaką świadczy OSP Jasło-Żółków. Jednostka ta na chwilę obecną dysponuje starym, 44-letnim samochodem ratowniczo-gaśniczym, którego koszty utrzymania i naprawy zaczynają być niemożliwe na trudną dostępność części zamiennych do tego samochodu.

Jak zaznaczył kierownik, zamierzeniem urzędników jest realizacja zakupu pojazdu do końca bieżącego roku. – Z chwilą otrzymania promesy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niezwłocznie przystąpimy do działań związanych z ogłoszeniem przetargu, jego rozstrzygnięciem i realizacją całego zamówienia. Będzie to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z podstawowym wyposażeniem, jakie wymagane jest w jednostkach, ponieważ pozostałe wyposażenie ta jednostka już posiada. – dodał Maciej Jagielski.

Na terenie miasta funkcjonują cztery jednostki zlokalizowane na osiedlach: Hankówka, Niegłowice, Brzyszczki i Żółków. Do pierwszej z nich w roku 2010 zakupiono z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 i budżetu miasta nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN, do drugiej w 2009 roku lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Gaz Gazelle. W dwóch pozostałych remizach stoją wysłużone: lekki UAZ i średni DAF, pamiętające minioną epokę.

W bieżącym roku do ochotniczych straży pożarnych z powiatu jasielskiego zakupiono pięć fabrycznie nowych pojazdów ratunkowych. Szczęśliwcami są jednostki z: Harklowej – gmina Skołyszyn (średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Midlum, zabudowa Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych), Osobnicy – gmina Jasło, Sieklówki – gmina Kołaczyce (lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Master, zabudowa Bibmot Mielec), Mytarki (lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Peugeot Boxer, zabudowa Auto-Dudek Częstochowa) i Kołaczyc (lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Nissan NP300 z napędem 4×4 przeznaczony do ratownictwa powodziowego i ekologicznego, zabudowa Stolarczyk Kielce).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE