Informacje

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się przebudowa placu targowego w Jaśle

Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego sp. z o.o. z Jasła wygrało przetarg nieograniczony na modernizację „zielonego rynku” przy ulicy Bartłomieja. Prace budowlane przy przebudowie zlokalizowanego w centrum miasta placu targowego ruszą na początku przyszłego tygodnia i potrwają do końca kwietnia 2013 roku.

Zielony Rynek w Jaśle
© ARCHIWUM JASIELSKIEGO MAGISTRATU

Jasielski bazar już od wielu lat przypominał swoim wyglądem do obrazków telewizyjnych pokazywanych z najbardziej „zapuszczonych” zakątków świata. Nieestetyczne stoiska w formie metalowych lad, nad większością których brakowało porządnego zadaszenia umożliwiającego prowadzenie sprzedaży owoców i warzyw przy różnych warunkach pogodowych, nie stanowiły godnego miejsca do prowadzenia rolnego biznesu. Odstraszały też potencjalnych klientów, którzy chcąc zdobyć produkty rolne prosto od producenta, bez zbędnych pośredników jak to ma miejsce w przypadku wielkich supermarketów, często byli zmuszeni zrezygnować z oferty widząc, w jakich warunkach odbywa się handel.

W końcu władze miasta podjęły się tematu modernizacji placu targowego. Opracowano koncepcję architektoniczną, podjęto stosowne uchwały przez Radę Miejską, napisano wniosek o przyznanie dotacji zewnętrznej na ten cel i w końcu udało się. Przeszedł on pozytywną ocenę pod względem merytorycznym i został zakwalifikowany do realizacji.

11 września ogłoszono przetarg nieograniczony na zadanie pod nazwą „Przebudowa placu targowego-Zielonego Rynku w Jaśle”. W bieżącym tygodniu rozstrzygnięto całą procedurę. Chętne do realizacji prac budowlanych były cztery podmioty gospodarcze. Najniższą cenę zaproponowało Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego sp. z o.o. z Jasła i to ono przez najbliższych kilka miesięcy będzie przywracać temu miejscu świetność.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 509 000 tysięcy złotych, z czego 920 tysięcy złotych to wysokość dofinansowania przyznanego miastu Jasłu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (działanie „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”).

Głównym założeniem projektu jest poprawienie funkcjonalności placu zarówno dla klientów jaki i tych, dla których „targowica” jest miejscem pracy. – poinformowała w piątek rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Projekt modernizacji miejskiej działki, która zajmuje powierzchnię 1850 metrów kwadratowych, został przygotowany przez Pracownię Architektury Magdaleny Łachańskiej. Przewiduje on wykonanie zadaszenia nad stanowiskami handlowymi, budowę punktu sanitarnego oraz zmianę nawierzchni placu.

Głównym „sercem” będą zadaszone ławy handlowe – stanowiące w sumie 105 miejsc pracy. Punkt sanitarny będzie obiektem parterowym krytym dachem jednospadowym, wewnątrz którego będą znajdowały się pomieszczenia toaletowe dla mężczyzn, kobiet oraz osób niepełnosprawnych. Plac zostanie wyłożony kostką granitową na podkładzie betonowym. Zaprojektowano też oświetlenie uliczne w formie ozdobnych słupów oraz miejsca parkingowe dla ponad dwudziestu pojazdów.

Wizualizacja

Wizualizacja

© Wizualizacje Zielonego Rynku w Jaśle

Inwestycję podzielono na dwa etapy: w pierwszym (do 30 listopada 2012 roku) zostaną wykonane roboty rozbiórkowe oraz przyłącz instalacji wodno-kanalizacyjnej do planowanego budynku sanitarnego. Prac jest sporo – najpierw trzeba będzie zdemontować i wywieźć stare ławy handlowe. Potem rozebrać istniejącą nawierzchnię oraz krawężniki betonowe i wywieźć gruz poza teren budowy. Na plac będzie musiał wjechać ciężki sprzęt, niezbędny do wykonania prac ziemnych.

W drugim etapie (do 30 kwietnia 2013 roku): budowa budynku sanitarnego, wykonanie zadaszenia, montaż stoisk handlowych oraz wszystkie pozostałe czynności związane ze specyfikacją techniczną.

Na okres modernizacji „zielonego rynku” miasto zapewnia handlowcom miejsce zastępcze. – Od 8 października br. głównym miejscem handlu będzie parking znajdujący się przy kościele farnym, w bezpośrednim sąsiedztwie zielonego rynku. Dodatkowo od 15 października do 1 listopada, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, Miasto udostępniło płytę rynku na sprzedaż kwiatów (100 stanowisk). – informuje Agata Koba.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W przyszłym tygodniu rozpoczyna się przebudowa placu targowego w Jaśle”

  1. Chciałem zapytać jakie to produkty prosto od producenta?
    To są handlarze którzy przywożą towar z Krakowa od handlarzy.
    Nie płacą podatków,mają obok swoich stanowisk syf(tego sanepid nie widzi) i zostawiają po sobie syf(pudełka,gnijące liście i niby świeże gnijące warzywa i owoce),pozdrawiam i smacznego