Informacje

Rozbudowa jasielskiego oddziału ZUS. Za prawie dwa miliony złotych!

Trwają prace budowlane przy rozbudowie siedziby jasielskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od strony ulicy Wałowej powstanie czterokondygnacyjny budynek, z przeznaczeniem na magazyny akt i dokumentacji archiwalnych. Przy okazji wygospodarowanych zostanie kilka dodatkowych pomieszczeń biurowych. Inwestycja, warta prawie dwa miliony złotych, w całości zostanie pokryta ze środków centralnych instytucji.

ZUS Jasło
Siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle (widok od strony ulicy Wałowej).
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Obecna siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieści się w powstałym w 1990 roku sześciokondygnacyjnym, murowanym budynku zlokalizowanym w mocno zurbanizowanym rejonie ścisłego centrum miasta. Jak się okazuje, urzędnicy nie mieszczą się już w głównym gmachu instytucji dlatego też ta zmuszona jest wynajmować dodatkowe pomieszczenia: najpierw przy ulicy Kazimierza Wielkiego, teraz przy ulicy Modrzejewskiego.

Jak poinformował portal regionalny terazJaslo.pl Stanisław Sroka, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle: – Realizacja zadania pod nazwą „Wykonanie rozbudowy i przebudowy budynku administracyjnego Oddziału ZUS w Jaśle przy ulicy Rynek 18 b” powodowana jest w pierwszej kolejności koniecznością zabezpieczenia lokalu o odpowiednich warunkach do magazynowania akt i dokumentów archiwalnych. Obecnie, niektóre archiwa zlokalizowane są w budynkach na terenie Jasła. Nie spełniają one warunków jakim winny odpowiadać składnice akt. Ponadto jeden z budynków dzierżawionych, zlokalizowany jest na terenie zalewowym, a ostatnia powódź spowodowała konieczność ewakuacji ludzi, dokumentacji i sprzętu. Po zakończeniu inwestycji obiekty dzierżawione zostaną zwolnione.

Nowo projektowany obiekt to czterokondygnacyjna „dobudówka” do budynku administracyjnego od strony ulicy Wałowej. Ze względu na istniejące okna na wyższych kondygnacjach projektanci zaproponowali zwieńczenie segmentu płaskim stropodachem wyścielanym wierzchnią warstwą żwiru.

Powierzchnia rozbudowy wynosi 507 m. kw., a przebudowy w istniejącej części budynku 246 m. kw. Magazyny akt i archiwa zlokalizowane będą w części dobudowywanej na kondygnacjach: drugiej, pierwszej i częściowo zerowej oraz w części przebudowywanej, na kondygnacji pierwszej. Na kondygnacji drugiej zlokalizowane będą pomieszczenia techniczne, kotłownia i wentylatorownia. W dobudowywanej i przebudowywanej części przewiduje się docelowo 20 stanowisk pracy stałej i 10 stanowisk pracy czasowej dla pracowników przeniesionych z wynajmowanych lokali. – powiedział Stanisław Sroka.

Projektowany budynek będzie jak najbardziej neutralny pod względem formy i wystroju, aby nie tworzyć przestrzennej kakofonii i zostanie stworzona gładka, jednobarwna elewacja z nałożoną przeszkloną ścianą osłonową, która z jednej strony spowoduje wtopienie się obiektu w istniejącą panoramę, a z drugiej strony podkreśli walory zabytkowego muru oporowego.
Cytat za dokumentacją architektoniczno-budowlaną

Ponadto inwestycja obejmuje: przebudowę części istniejącej budynku administracyjnego w zakresie adaptacji pomieszczeń bufetu na archiwum, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego, przebudowę przyłącza gazowego, przebudowę przyłącza kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z włączeniem do miejskiej sieci ogólnospławnej, przebudowę przyłącza elektrycznego i zabezpieczenie kabli oraz oświetlenie terenu. Przy okazji nową wizualizację zyska także plac manewrowy o powierzchni około 117 m. kw. Zostanie on wyłożony kostką granitową.

Wizualizacja
Wizualizacja obiektu | kliknij, aby powiększyć
Wizualizacja
Wizualizacja obiektu | kliknij, aby powiększyć
Wizualizacja
Wizualizacja obiektu | kliknij, aby powiększyć
Wizualizacja
Wizualizacja obiektu | kliknij, aby powiększyć

Obecnie trwają prace rozbiórkowe istniejącego murowanego budynku garażowego prowizorycznie zaadoptowanego na potrzeby archiwum oraz betonowych schodów prowadzących na taras. Na tym etapie zostaną odłączone istniejące media (instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne), usunięte urządzenia i wyposażenie garażu, usunięte dach, strop oraz płyta tarasu, rozebrane ściany budynku, a na samym końcu rozebrane fundamenty budynku.

Dopiero wówczas robotnicy będą mogli przystąpić do głównych prac. Według informacji rzecznika prasowego, realizacja inwestycji ma potrwać trzynaście miesięcy od przekazania wykonawcy placu budowy, co nastąpiło pod koniec grudnia ubiegłego roku.

W związku z realizacją inwestycji nie przewiduje się żadnych utrudnień w obsłudze Klientów. – podkreśla Stanisław Sroka.

Zadanie realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane IMBUD Jerzy i Jarosław Gajdosz sp.j. z siedzibą w Tarnowie, które zostało wyłonione w trybie postępowania przetargowego. Chętnych było aż czternastu wykonawców. Wybrana oferta tarnowskiej spółki była najkorzystniejsza i wyniosła 1 891 974,67 złotych brutto. Koszty zostaną w całości pokryte ze środków centralnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Rozbudowa jasielskiego oddziału ZUS. Za prawie dwa miliony złotych!”

  1. jak mniemam ilu swoich ludzi posadzi tam starosta a ilu burmistrz?czy oni już są dogadani co za ofermy tam będą siedzieć w tej przechowalni dla protegowanych leserów.Podobno już brakuje na emerytury i renty,i jeszcze jedno to nie są ich środki tylko nasze społeczeństwa tak tylko może wypowiadać się ktoś kto coś chce sobie przywłaszczyć czyjeś a to jest złodziejstwo

  2. Jakie brawa czlowieku!!! To jest jakas paranoja marmury sobie robia za pieniadze podatnikow mam 25 lat i nawet nie marze o tym ze dozyje emerytury a jesli nawet to pewnie jej nie zobacze bo zus moja i takze twoja emeryture wyda na jakis piep….magazyn…nawet sie nie przejma tym czy masz za co chleb kupic ciekawe czy wtedy bedziesz bil brawa tym co wymyslili taka zdurniala inwestycje

  3. I całe szczęście, że rozbudowują. Jest nadzieja, że na tej pustyni chociaż ZUS zostanie i utrzyma miejsca pracy.
    Tym, co zabiegali o tą inwestycję należą się brawa.

  4. przynajmniej jedna instytucja zostanie w Jaśle, bo pozostałych albo juz nie ma albo za chwilę znikną przeniesione do innych części RP gdzie żyje się lepiej i słuszniej,

  5. a na wypłatę chorobowego czeka się dwa miesiące brawo normalnie nic tylko p/// sobie w łeb