Informacje

Zmienia się otoczenie zabytkowego drewnianego kościoła w Trzcinicy

Gmina Jasło już od dziesięciu lat organizuje Festiwal Folkloru Karpat, na który zapraszane są kapele ludowe nie tylko z naszego kraju. Ich występy do tej pory odbywały się na prowizorycznej drewnianej scenie, wybudowanej dzięki wysiłkom samych mieszkańców Trzcinicy. Dzięki funduszom pozyskanym na „Odnowę i rozwój wsi” jubileuszowa edycja przeglądu zostanie zorganizowana w zupełnie odmiennych warunkach.

Scena w Trzcinicy
Widok na trzcinicką scenę - 2011 rok. Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DANIEL BARON

W Trzcinicy rozpoczęły się już prace związane z realizacją zadania pod nazwą „Budowa obiektów koncertowo-wystawienniczych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, na realizację którego samorząd gminy uzyskał prawie ćwierć miliona złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”.

Koncepcję nowego obiektu przygotowała Pracownia Architektoniczna Magdaleny Łachańskiej z Jasła. Według jej projektu będzie to scena otwarta z trzech stron, z tylną ścianą wykonaną z gabionu kamiennego łamanego. Podłogę, na której w przyszłości prezentować się będą uczestnicy trzcinickiego festiwalu, ale i nie tylko oni, mają stanowić deski na bazie PVC. Całość będzie wieńczył dach z drewna klejonego pokrytego poliwęglanem litym.

W nową scenę wkomponowano parterowy budynek. – Będzie to zaplecze do zmiany strojów czy oczekiwania zespołów na występ. – podkreśla Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Scena w Trzcinicy
© Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Magdalena Łachańska, Jasło
Scena w Trzcinicy
© Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Magdalena Łachańska, Jasło
Scena w Trzcinicy
© Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Magdalena Łachańska, Jasło
Scena w Trzcinicy
© Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Magdalena Łachańska, Jasło
Scena w Trzcinicy
© Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Magdalena Łachańska, Jasło

Samorządowiec nie ukrywa swojego zadowolenia z pojawienia się możliwości sięgnięcia po środki zewnętrzne na realizację przedsięwzięcia.

Scena była wybudowana przez mieszkańców Trzcinicy. Nasz festiwal ściągał wiele zespołów i ta scena nie była dostosowana do tego typu imprez. Będzie to naprawdę nowoczesna scena. Można by ją było wypożyczyć, ale muszę stwierdzić, że koszty wypożyczenia tak dużej sceny sięgają nawet pięćdziesięciu tysięcy złotych i więcej. W tym roku będziemy obchodzić dziesięciolecie festiwalu, więc ta scena byłaby ledwo spłacona. Koszt budowy pokryje się nam w amortyzacji sceny. Jeśli się coś robi raz na jakiś czas to można wypożyczyć, ale kiedy mamy zamiar robić cykliczne imprezy to chcemy mieć to nowoczesne i eleganckie. – mówi.

Ale to nie wszystkie zmiany jakie uwzględniono w liftingu całego otoczenia. Bo, zgodnie z założeniem, ma ono służyć nie tylko do organizacji corocznego przeglądu kapel ludowych z kraju i zagranicy.

Stanisław Pankiewicz
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Chcemy, aby to służyło przede wszystkim na cykliczny przegląd kapel ludowych w ramach Festiwalu Folkloru Karpat, ale nie tylko. W ten sposób chcemy promować twórczość ludową i mamy takie zamysły, łącznie z panią dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, aby organizować cotygodniowe jarmarki, gdzie mogłyby się odbywać przeglądy zespołów artystycznych. Jest to wyjątkowe miejsce. – przyznaje Stanisław Pankiewicz.

Żeby do tego doprowadzić, musi zmienić się cała infrastruktura towarzysząca. Więc w projekcie uwzględniono budowę ogólnodostępnych sanitariatów, które powstaną na bazie stojącego w pobliżu starej plebanii murowanego budynku garażowego. Oczywiście dostosowanych również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W pobliżu wjazdu na teren przyszłego kompleksu kulturalnego powstanie dziewięć miejsc parkingowych.

Oprócz tego będą zadaszenia z miejscami do siedzenia, zrobimy eleganckie podejście od drogi powiatowej do naszego zabytkowego kościółka. Także ten teren zmieni się. Dbamy o wygląd miejscowości, a to świadczy również o tym, że w całej gminie jest ładnie. – przyznaje wójt.

Wartość całego zadania opiewa na kwotę ponad 518 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi 249 tysięcy złotych. Do przetargu na wykonanie robót budowlanych przystąpiło siedmiu oferentów. Wygrała firma: Budownictwo „Styl -Bau” Bogdana Klatki z Jasła.

Według przyjętego harmonogramu termin realizacji inwestycji mija 29 maja br.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zmienia się otoczenie zabytkowego drewnianego kościoła w Trzcinicy”

  1. Z czego Ci wynika, że festiwal folkloru powinien odbywać się w rozwalającej
    się szopie. Wystarczą odpowiednie dekoracje.

  2. A co to w ogóle jest? To ma być scena folklorystyczna ? Śmiechu warte !!! Ludzie, dajcie sobie na wstrzymanie, przecież to pasuje jak pięść do nosa. Kto to w ogóle zaakceptował???? Cały klimat tego festiwalu padnie. A jarmarki w tym obiekcie to wprost marzenie hehehe ;) ośmieszacie się

  3. ten projekt jest paskudny, festiwal folkloru kKpat, jak sama nazwa wskazuje powinien odbywać się w miejscu o odpowiednim klimacie – taka była stara scena. teraz to będzie do niczego nie podobne…